Чому у Будинку воїна не вирує життя?
Поки приміщення стоїть пусткою, зловмисники поламали ліхтарі та зірвали стрічку з написом «Слава Україні!». Інцидент розслідує поліція
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/389750/f-budynok-voina.jpg)
«У ніч зі суботи на неділю зловмисники понищили освітлення Будинку воїна, зірвали стрічку з написом „Слава Україні!“. Очевидці кажуть, що правопорушника затримала поліція, — написав на своїй сторінці у „Фейсбуці“ керівник ГО „Центр Гарант“ Зіновій Максимяк. — Прохання відреагувати на те, що сталося. Не можна упускати той факт, що так нахабно нищать нашу пам’ять. Не дамо процвітати „русскому міру“ у Львові!».
Пан Зіновій розповів журналісту «ВЗ», що стрічку з написом «Слава Україні!» на Будинку воїна, що на вул. Короленка, 1, зірвали у суботу, після обіду. У той час люди йшли святити до церкви паску… Цей факт бачили свідки. «На це поліція не відреагувала, — каже Зіновій Максимяк. — А коли вже розтрощили ліхтарі, поліція почала розслідування».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/05/f_lihtari.jpg)
В обласній поліції повідомили, що зловмисника затримали. Ним виявився 35-річний львів’янин. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 1 статті 185 (таємне викрадення чужого майна). Триває слідство. Тим часом волонтери просять надсилати світлини чи відео, якщо хтось став свідком цієї події (на Будинку воїна відеокамер немає). Виникає логічне запитання: це провокація чи «святкове» хуліганство?
Торік Львівська обласна рада ухвалила на сесії рішення про виселення Російського культурного центру і передала приміщення на баланс комунальної власності облради (КП «Доля»). На ремонт приміщення витратили 6 мільйонів 165 тисяч гривень. Урочисте відкриття Дому воїна відбулося у жовтні 2018 р. Але будівля і досі стоїть зачиненою…
Заступник голови ЛОР Володимир Гірняк не приховує, що це питання затягнулося. Проте запевняє, що Будинок воїна у цьому приміщенні буде однозначно. «На даний момент виникли різні погляди на те, як Будинок воїна використовувати. В облдержадміністрації та в облраді мають різні думки. А тому мусимо знайти спільний знаменник. Директор департаменту культури ЛОДА, наприклад, вважає, що приміщення має бути на балансі історичного музею. Голова облради каже, що воно має відноситися до комунального підприємства „Доля“ (деякі „атошні“ організації виступають проти „Долі“. — Авт.). Але усі громадські організації висловились, що це має бути комунальне приміщення, а не належати одній громадській організації. Цю думку я підтримую. Для мене, як для людини, яка почала цей проект, важливо, щоб була знайдена спільна позиція. Ми маємо запитати, яким бачить Будинок воїна історичний музей, а яким КП „Доля“ чи інші організації? Як його використовувати? У цьому напрямку маємо рухатися».
Начальник управління майном спільної власності ЛОР Віктор Кусий розповів журналісту «ВЗ»: «Власник будинку — Львівська обласна рада. А балансоутримувач — КП „Доля“. Вони несуть відповідальність за збереження майна і його цільове призначення. (Це підприємство, яке займається пошуком, дослідженням, ексгумацією і перепохованням осіб, які загинули чи померли внаслідок політичних репресій, воєн. — Авт.). На сесію облради мають винести питання щодо концепції діяльності Будинку воїна, вирішити, на чиєму балансі буде приміщення».
«До вас зверталися конкретні громадські організації, які хочуть стати орендарями Будинку воїна?» — запитую чиновника. «Громадські організації учасників АТО долучалися до розробки концепції. Є деякі напрацювання, які будуть предметом розгляду на відповідних комісіях обласної ради. Думок багато! Починаючи, що у цьому приміщенні має бути музей, завершуючи, що це має бути місце для зустрічей учасників АТО та ООС. Очолювати цей процес має КП „Доля“, яка є балансоутримувачем приміщення».
У розмові з журналістом «ВЗ» керівник КП «Доля» Святослав Шеремета розповів, що написав заяву до поліції щодо вчинення правопорушення. За його словами, інцидент стався не у суботу, а у вівторок, близько 14.00. Слідство триває.
Волонтери розповідали мені, що хотіли провести у Будинку воїна виставку фотографій, але їм не дозволили. Розпитую у пана Святослава, то чому Будинок воїна і досі стоїть пусткою? «На баланс КП „Доля“ приміщення передали 1 березня, — каже пан Шеремета. — Відтоді з таким проханням до нас ніхто не звертався. Наскільки я знаю, на найближчому засіданні ЛОР буде прийнято рішення, яким чином буде функціонувати Будинок воїна і хто буде його балансоутримувачем. Це рішення має ухвалити Львівська облрада, яка покладається на думки учасників бойових дій. Крім того, щоб будинок функціонував, потрібне фінансування. Наразі там є дуже гарний ремонт, але немає ні меблів, ні обладнання, ні опалення».
«А якою є ваша особиста думка щодо цього питання?» — запитую. «Я мушу відмовитися від коментарів… Для цього є компетентні органи. Облрада, громадські організації учасників бойових дій, ветеранів теперішньої війни. Яке буде прийнято рішення, так Будинок воїна буде функціонувати».