Храм — як писанка
Вражає не тільки виглядом, а й особливою енергетикою
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/389362/kapl-5.jpg)
Кожне українське поселення має свої обереги. У райцентрі Миколаєві, що неподалік Дністра, однією з таких святинь стала оригінальна капличка Різдва Христового, що здіймається на Адамовій горі (інші назви — Високий камінь, Галя), немовби вартуючи місто і його людей. Яскравий орнаментний купол цієї культової споруди дуже нагадує великоднє яйце-писанку. Пасхальний символ видно за кілька кілометрів, навіть серед ночі, і манить він до себе не тільки у свята. Фахівці кажуть, аналогічного «писанкового храму» нема ніде.
Ідею спорудити капличку-писанку підказав громаді місцевий житель Омелян Іванів, якому нині іде 84-й рік.
— Я змалечку і досі часто буваю на цій горі, ми там великодні гаївки постійно водили, — розповідає пан Омелян кореспондентові «Високого Замку». — Дуже гарне світле місце, прекрасна панорама — Миколаїв немовби лежить перед тобою на долоні. Якось подумав собі: чому б не спорудити тут щось величне? У 1998 році з тими міркуваннями підійшов до тодішнього голови райдержадміністрації Івана Юзьківа. Кажу: світ готується відзначати друге тисячоліття Різдва Христового — чому б і нам не підготуватися до цієї події? Згодом зібрали всіх місцевих священиків, розподілили обов’язки. І розпочалася будова.
Вели її у ті кризові часи «на громадських засадах». Спроектував об’єкт відомий львівський архітектор Костянтин Малярчук (серед його робіт — пам’ятник композитору Ігорю Білозіру на Личаківському цвинтарі). Омелян Іванів оббивав пороги місцевих підприємств, діставав матеріали. В одній особі був і будівельником, і виконробом.
Найбільше посприяв будівництву цемзавод, де до пенсії працював Омелян Іванович. 750 грн дав народний депутат Олесь Гудима. За кошти миколаївських заробітчан в Італії художник Ігор Леськів розписував інтер’єр каплички. Освятили її у 2002 році. Згодом з ініціативи пана Омеляна сюди від підніжжя по крутому схилу проклали Хресну дорогу. Діяльний миколаївець висадив неподалік сосни, липи, кущі ялівцю…
Яйцеподібний купол цього храму розділений хрестом із кольорового скла. Як тільки стемніє, фотореле вмикає електрику і «писанка» засвічується магічними вогнями.
Згодом головний елемент святині — купол — розписав художник Володимир Гомза.
Незважаючи на поважні літа, Омелян Іванів часто піднімається на Адамову гору. Іноді приходить уночі — щоб подивитися, чи все гаразд. Раз застав там чоловіка, який молився у суцільній темряві. Каже, що увімкне для нього світло. А той відповідає: «Не треба…». Ніщо у цьому місці не перешкоджає розмовляти з Богом…
— Тут особлива енергетика! — стверджує пан Омелян. — Довкола Миколаєва є кілька гір, навіть вищих від Адамової. Але вона — найбільш приємна! Бо намолена.