«Знайти місце на цвинтарі важче, ніж земельну ділянку під сміттєзвалище…»
Померлих нелегально ховають на закритих цвинтарях. За такі послуги платять від 15 тисяч грн до 5 тисяч доларів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/388877/f-cv1.jpg)
На сайті ЛКП «Виробничо-реставраційний комбінат обрядових послуг» розміщено інформацію про те, що місць на Голосківському цвинтарі залишилося… на три роки! Про це журналісту «ВЗ» розповіла депутат ЛМР Юлія Гвоздович. Щоправда, невідомо, коли саме це повідомлення було розміщене — дати там немає. Саме на Голосківському цвинтарі ховають чи не найбільшу кількість людей. Наскільки критичною є ситуація з похованнями у Львові? Чому люди змушені ховати рідних на закритих цвинтарях? Ціни на такі нелегальні послуги зашкалюють: від 15 тисяч грн до 5 тисяч доларів…
Не секрет, що ритуальні послуги є однією з найприбутковіших справ. Не усі послуги родичі померлих оплачують за рахунками. Часто-густо — це «чорний нал», який рікою ллється у чиїсь кишені…
Згідно зі статистикою, у Львові щомісяця помирає близько 800 осіб. З них 300 — ховають саме на Голосківському цвинтарі. Діючим є і Сихівський цвинтар, однак місць там теж обмаль… Заступник директора департаменту житлового господарства та інфраструктури, начальник управління інженерного господарства ЛМР Олександр Одинець каже: «Ми працюємо над питанням щодо розширення Голосківського цвинтаря та інших цвинтарів. Шукаємо нові площі для поховань. Думаю, ця проблема буде вирішена».
«Ви збираєтеся усі ліси вирубати, що навколо Голосківського цвинтаря?» — питаю у чиновника. «Ніхто нічого не буде рубати. Там є площі, де немає лісу, немає жодної забудови, а є чагарники, яри. На них можна сформувати поля для поховань. Проте стоїть питання про власність цих площ. Зараз вивчаємо це питання. Якщо ці площі поза межами Львова, треба буде вести переговори з навколишніми територіальними громадами щодо можливості використання цих площ».
Окрім двох діючих цвинтарів, у Львові дозволяється й підпоховання — на цвинтарі у Рясному та на Янівському. Але у місті є закриті цвинтарі, де ховають людей нелегально… «Ці цвинтарі, згідно з рішенням виконавчих органів, були закриті у попередні роки, — веде далі Олександр Одинець. — ЛКП „Виробничо-реставраційний комбінат обрядових послуг“ жодних поховань там не проводить. Але нам відомі такі факти. Всі ці поховання — незаконні. Люди, які це здійснюють, грубо порушують чинне законодавство. Коли виявляємо такі факти, звертаємося до поліції. Але, на жаль, поліція не має достатньо важелів і механізмів, щоб це питання взяти під контроль і вирішити у законний спосіб. А це кримінальний злочин, який підпадає під кваліфікацію — самозахоплення земельної ділянки».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/04/f_cv3.jpg)
Робоча група Львівської міськради провела інвентаризацію закритих цвинтарів (черга не дійшла лише до цвинтаря, що на вул. Чижевського). Тобто усі поховання переписали і внесли у базу даних, зокрема, і нелегальні. Також робоча група вивчатиме питання: чи доцільно будувати у місті крематорій? Нагадаємо, ще у радянські роки крематорій планували звести на Голосківському кладовищі. Виділили місце і навіть почали будувати стіну. Але будівництво заморозили. Ці руїни досі стоять… «Ситуація з похованнями не є критичною, — підсумовує Олександр Одинець. — ЛКП „Обрядових послуг“ повністю задовольняє потреби громади у цих послугах».
А ось депутат Львівської міськради Юлія Гвоздович має іншу думку. «Питання з похованнями у Львові є таким самим гострим і нагальним, як і з пошуком земельної ділянки під сміттєзвалище, — каже депутат. — Зважаючи на статистику смертності, Львів потребує додаткових площ для поховань. Але за три роки на сесії міської ради не стояло питання про виділення коштів на облаштування додаткових місць на кладовищах. Не обговорювався жоден проект».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/04/f_cv2.jpg)
У Львові є дев’ять закритих цвинтарів. Наприклад, старе кладовище у парку «Знесіння» було закрите у 60-х рр. Інші — у 90-х рр. «До мене звернулися мешканці району Знесіння та Білогорщі з проханням впорядкувати закриті цвинтарі, — каже Юлія Гвоздович. — На таких кладовищах щороку здійснюють сотні поховань. А це — тіньовий обіг коштів. Наприклад, заступник директора «Знесіння» розповів, що з вересня минулого року на «Знесінні» відбулося двадцять поховань. Два роки тому поліція перегородила дорогу похоронній процесії… Це кричущий випадок! Мешканці, з якими я розмовляла, розповіли, що за поховання на закритих цвинтарях платять від 15 тисяч грн до 5 тисяч доларів.
Фото авторки