Замість спортшколи — елітний ресторан
Григорій Козловський затіяв у Стрийському парку грандіозне будівництво
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/388874/restoranfoto.jpg)
У Львові продовжують забудовувати зелені зони, зокрема парки. Тамтешня земля, незважаючи на охоронний статус паркової зони, є особливо ласим шматком для забудовників. Цього разу будівництво ведеться у Стрийському парку. Нещодавно під виглядом реконструкції там зрівняли з землею цікаву історичну будівлю — Дитячо-юнацьку спортивну школу «Енергія» (вул. Уласа Самчука, 16).
ЦЕ буде вже третій у цьому парку ресторан. Ще влітку торік виконком Львівської міськради затвердив ТзОВ «Львів-Енергія» містобудівні умови та обмеження на реконструкцію будівлі на вул. Уласа Самчука, 16, у межах пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення «Стрийський парк». За цією адресою власне і знаходилися дитячо-юнацька спортивна школа та спортивний клуб «Енергія». Але громадськість спохопилася лише тоді, як це місце у парку обнесли високим парканом і знесли історичну будівлю.
Хвиля протесту прокотилася у соціальних мережах. Я побувала на місці будівельних робіт і побачила, що школу зрівняли з землею. Сфотографувати будівельний майданчик мені не дозволили.
Згідно з даними бізнес-сервісу YouControl, ТзОВ «Львів-Енергія» створили у березні 2017 року, юридична адреса — вул. Уласа Самчука, 16. Засновником фірми є ТзОВ «АВС 2017», якою володіють Олексій Різник (його у пресі згадують, як адвоката депутата Львівської міської ради та відомого бізнесмена Григорія Козловського), та Юрій Ломага, який, за даними сайту «Наші гроші», є бізнес-партнером Григорія Козловського.
«Історичну будівлю, яка була за цією адресою, звели ще у кінці ХІХ століття. Тут були виставкові зали Галицької крайової виставки, найбільшого ярмарку в історії Королівства Галичини та Володимирії, що відбувся у 1894 році у Стрийському парку. Зберегли його як спортивну школу і в радянський час, і тільки за незалежності під виглядом реконструкції вщент розвалили, — розповіла громадська активістка Наталка Криничанка. — Руйнація міста продовжується. І навіть якщо на папері все законно, насправді це не так, — стосовно міста, історичної пам’яті, екології і взагалі самого розуміння Львова».
Обурена громада має намір опротестовувати будівництво ресторану у Стрийському парку. Натомість керівництво парку вважає, що все — у межах закону. Правда, для чого парку ще один ресторан, в. о. директора Стрийського парку Олена Мазурик відповісти не змогла: «Чи потрібен ще один ресторан у парку, я не можу відповісти на це запитання, бо у нас вже є два. Має бути порядок і доглянуті будівлі. Ви бачите, Спілка архітекторів у жахливому стані, книжкова гуртівня, яка згоріла, — у ще гіршому. Чим більше закладів тут працює, тим, маю надію, це буде покращувати благоустрій парку. Не можемо впливати на реконструкцію або на будівельні роботи, які ведуться. Ми тільки можемо стежити, щоб не було пошкоджено зелені насадження, щоб будівельне сміття не було за межами будівельного майданчика. Наразі на всі роботи є дозвільні документи».
Обурені тим, що сталося, й батьки дітей, які відвідували ДЮСШ «Енергія». «Мій син ходив сюди на тренування декілька років. Аж поки це приміщення у Стрийському парку не закрили нібито на ремонт близько півтора року тому. Діти змушені були їздити на тренування по всьому місту, де лише тренерам вдавалося орендувати приміщення», — розповідає львів’янка Юлія Богданова. За її словами, минулого літа їм повідомили, що в місті не потрібно стільки дитячих спортивних шкіл, і для таких потреб приміщення «Енергії» вже не використовуватимуть.
«Тренери казали, що ходили у міську раду з проханням повернути це приміщення дітям, але не добилися жодного результату. Ми перейшли у ФК „Карпати“, а шкода, бо результати „Енергії“ були значно вищі на загальнодержавному рівні. Там син приносив медалі», — додала вона.
Коментар для «ВЗ»
Софія ШУТЯК, провідний юрисконсульт МБО «Екологія-Право-Людина»
Стрийський парк — пам’ятка садово-паркового мистецтва, об’єкт природно-заповідного фонду. Відповідно до Закону «Про природно-заповідний фонд», у межах парку дозволяється діяльність, яка сприяє виконанню покладених на парк завдань, і тільки. А саме — рекреація, відпочинок тощо, але не ресторація. Адже ресторан — це, у першу чергу, місце для харчування, хоч і естетичного, вишуканого, але прийому їжі. Ресторан — це не функція парку! Стрийський парк є цінним, як історичне минуле Львова, його потрібно шанувати. Тут і так достатньо подібних закладів. У першу чергу у Стрийський парк люди йдуть, щоб поспілкуватися з природою. У павільйонах, які ще збереглися, варто створювати виставкові центри, лекторії, давати концерти, створювати місця для обміну інформацією про користь природи, місця для передачі цінностей про довкілля.