«Не все у житті закінчується хепі-ендом…»
Відома волонтерка Яна Зінкевич отримала власне помешкання у Рівному, але втратила чоловіка
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/387494/jana.jpg)
Ця героїчна жінка добровольцем пішла на передову. Яна Зінкевич з Рівного створила медичний батальйон «Госпітальєри». П’ять років тому, у перші місяці війни, власноруч витягла з-під обстрілів та врятувала не менше двох сотень бійців. Поки сама не опинилася у госпіталі.
Замість університету обрала війну
Яна готувалася до вступу у Львівський медичний університет, однак мрії перекреслила війна. З початком воєнних дій на сході дівчина записалась у медики-добровольці. Їй було всього 19.
За героїзмом цієї тендітної дівчини спостерігала вся країна. Там, де було найважче, навіть «неможливо», завжди з’являлася Яна та її батальйон «Госпітальєри». Боролася за кожного: і легко пораненого, і важко скаліченого, і того, хто був на волосині від смерті. Її «Тримайся!» для багатьох звучало як наказ. У турботі про поранених минав день за днем. Здавалося, немилосердна, кривава війна затягнула Яну у свої сіті, взяла у полон. Та невдовзі дівчина зрозуміла, що попалась у зовсім інші тенета — кохання.
Максим Корабльов прийшов на фронт добровольцем ДУКу «Правий сектор». Мужня Яна, яка, не зважаючи на власну безпеку, рвалася на передову, викликала у хлопця захоплення. Дуже швидко воно переросло у щось більше, стало взаємним. Врешті там, на війні, між парою зародилися стосунки.
Після каліцтва… завагітніла
Яна і Максим стали доправляти у госпіталі скалічених бійців разом. Та 5 грудня 2015 року близько четвертої ранку авто «Госпітальєрів» на слизькій трасі Донецьк — Павлоград злетіло з дороги і кілька разів перекинулось. За кермом був Максим. В якийсь момент Яну викинуло з машини. Пізніше медики дивувалися: дівчина зазнала травм, несумісних з життям. Бо мала переламаний хребет, зламані ребра та ключицю, гемопневмоторакс, страшні ушкодження внутрішніх органів, контузію… Але дихала, боролася, хотіла жити!
Яну транспортували в Ізраїль через кілька днів після ДТП. Її оперував хірург зі світовим ім’ям Алон Фрідландер. Сім годин він з командою медиків чарував над хребтом Яни. Потрощені хребці з’єднали численними металевими скобами, сподіваючись, що важку пацієнтку таки вдасться поставити на ноги. Та навіть після довгої реабілітації кінцівки не стали слухатися. Довелося пересісти на інвалідний візок.
Але сталося інше диво, те, до чого не був готовий ніхто — ні медики, ні сама волонтерка. Бо переживши таке важке каліцтво й знаючи невтішні свої діагнози, Яна… завагітніла.
Від кого? Дивувалися всі. А вона ніяковіла. Адже весь цей нелегкий час поряд лишався Максим Корабльов — не лише як друг, а й як мужчина. Та новина, яку почув і яка іншого окрилила б, його збила з пантелику. Тож одружуватися не поспішав.
Замість весільного рушника мер простелив свій піджак
Все ж одного разу на телеекранах усі побачили офіційне освідчення Максима, а невдовзі — їхнє з Яною весілля.
Церемонія проходила на березі Дніпра. Яна та Максим їхали до шлюбу в реанімобілі, подарованому волонтерами, — так, як колись разом мчали на передову.
Раптом уперіщив дощ. Злива все дужчала.
— Стеліть молодятам рушник, — скомандував хтось, аби швидше розпочати урочистість.
Тоді друзі похопилися, що не взяли весільного рушника. І міський голова Дніпра, який був присутній на весіллі, перед ногами наречених простягнув свій піджак!
Більшість у той момент за Яну щиро раділа. Та потім знову прийшло розчарування. Бо тільки госпітальєрка народила донечку, чоловік із сім’ї… пішов.
— Не все у житті закінчується хепі-ендом, — по-філософськи відповіла молода жінка на запитання, чому поряд не видно Максима. І додала: — Кожна людина сама вибирає свою долю. Я його не засуджую.
Вона нарекла доню Богданкою, бо це маля справді їй «Богом дане». Й буквально за кілька тижнів після пологів відновила волонтерську роботу. Попереду в неї була ще одна «війна» — розлучення. І цей удар долі витримала з гідністю.
Нагороджена кількома орденами
Яна не любить розмов про те, чому сімейне життя дало тріщину, чому почуття, які палали під клекіт «смерчів» та «градів», не витримали випробування миром і розсипалась, як гільзи із вистріляної обойми. Зате з якою увагою і любов’ю розповідає про кожне досягнення госпітальєрів! Каже, від часу створення медики її батальйону врятували близько трьох тисяч поранених!
Першу свою відзнаку — пам’ятний знак «За воїнську доблесть» — медик отримала у 2014-му. Пізніше були ордени «За заслуги» ІІІ ступеня, «За спасіння життя», «Народний Герой України»… А днями Рівненський міськвиконком ухвалив рішення про виділення для Яни Зінкевич квартири. Про це розповіла начальник відділу обліку і розподілу житла Наталія Марщівська. Однокімнатне помешкання придбали за кошти місцевого бюджету. Квартира — на першому поверсі, аби мужній волонтерці було зручно виїжджати надвір в інвалідному візку. Бо легендарна волонтерка це заслужила не лише добрими справами, а й своєю кров’ю. Вона вступила до Державної медичної академії Дніпра. І далі, хоч не ходить, а воює і рятує.