«Садовий має виконати рішення судів і виплатити нам борг із зарплати!»
Лікарі та медперсонал 3-ї та 5-ї стоматполіклінік не вийдуть із сесійної зали мерії, доки їм не повернуть 3,6 мільйона гривень, які накопичилися з 2017 року
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/386409/stomlmr.jpg)
Два десятки осіб — медсестри, санітарки і лікарі міських комунальних стоматологічних поліклінік № 3 та № 5 вдалися до відчайдушного кроку — у середу, 6 березня, прийшли у велику сесійну залу Львівської міської ради на засідання президії ЛМР і залишилися там на всю ніч. Коли верстався цей номер, вони ще не покинули приміщення мерії, вимагаючи виплати заборгованості із зарплати. Вимучені люди сиділи на кріслах у залі, в іншому кутку за порядком спостерігали поліцейські. Як розповів журналісту «ВЗ» завідувач стоматологічного відділення 3-ї стоматполіклініки Олександр Бурій, це 3,6 мільйона гривень, які їм заборгувала Львівська міська рада за ті два роки, від лютого 2017-го.
Рішення залишитися на ніч у сесійній залі медики прийняли після того, як на засіданні колегії Львівської міської ради не було внесено в порядок денний сесійного засідання питання про виплату заборгованості із зарплати.
«Чиновники нас знову обдурили, — повідомила „ВЗ“ голова профспілкової організації Комунальної третьої стоматологічної поліклініки Надія Тацій. — Минулого тижня, під час пікету, з нами спілкувався в. о. директора департаменту „Адміністрація міського голови“ Євген Бойко, який пообіцяв, що буде призначено уповноважену особу від міської ради, яка спільно з нами розробить дорожню карту виплати заборгованої зарплати, і 7 березня це питання розглянуть на сесії. Жодної зустрічі, жодного рішення за цей час не прийнято».
Ніч у сесійному залі далася протестувальникам важко. В однієї з санітарок стався гіпертонічний криз, до неї викликали швидку допомогу. Патрульні поліцейські, яких викликали працівники мерії, не побачили у діях протестувальників агресії і не рухали їх.
Олександр Бурій розповів «ВЗ», що є 186 рішень судів про виплату зарплати працівникам поліклінік. Але мерія не виконує їх. «Нехай Садовий виконує рішення судів, — обурюється пан Олександр. — Ми довідалися, що на цій сесії мало розглядатися питання недовикористаних 170 з лишком мільйонів гривень, які є у бюджеті. Для нас ціна питання — лише 4 мільйони гривень. Ми пропонували виконкому, щоб погасили борги хоча б перед санітарками, — це півтора мільйона гривень. Нам не йдуть назустріч…».
Однак засідання сесії взагалі не відбулося. Як повідомив секретар ради Анатолій Забарило, «у зв’язку із відсутністю належних умов для праці, пленарного засідання сесії міської ради не буде. Дату наступного засідання ми повідомимо згодом».
Це вже не перша акція протесту стоматологів у стінах та під стінами Ратуші. Торік у липні за аналогічних умов лікар 3-ї стоматполіклініки Наталія Ярема намагалася викинутися з вікна сесійної зали, бо вже рік як не отримувала зарплату. Подібні інциденти — логічне продовження кількарічної боротьби працівників комунальних стоматполіклінік проти добровільно-примусової реформи, яку впроваджує мерія. Нагадаємо, медики мають перейти на нову форму роботи, створивши неприбуткові підприємства, встановити прейскурант на послуги, а з грошей, отриманих від пацієнтів, отримувати зарплату і утримувати медзаклади. З міського бюджету виділятимуться кошти лише на обслуговування пацієнтів пільгових категорій.
Декілька стоматполіклінік міста уже перейшли на нову форму роботи, зокрема поліклініка № 1, що на пр. Шевченка. А стоматполіклініки №№ 3 та 5 протестують і намагаються вижити в умовах жорсткого пресингу міськради. Реформуватися не хочуть, бо, кажуть, «манни небесної» від того не отримають. Вони порахували, аби заплатити за комунальні послуги та зарплату лікарям і медперсоналу, доведеться той медперсонал скоротити майже повністю. Фактично поліклініка функціонуватиме у режимі стоматкабінету. Санітарки та медсестри — найбільш незахищені у цій ситуації. Як би там не було, згідно із рішенням судів, зарплату їм мають виплатити.
Львів’яни уже встигли оцінити негативи й позитиви роботи вже реформованих поліклінік. Пані Людмила Малевич розповіла журналісту «ВЗ», що у реформованій поліклініці їй за пломбу «заспівали» 700 гривень. Сума видалася завеликою, тому жінка пішла у приватний кабінет до знайомого стоматолога, який, до речі, раніше працював у цій же поліклініці. Він поставив пломбу якісно і за нижчу суму, пацієнтка задоволена. Натомість пільговики (учасники АТО, пенсіонери та інші), навпаки, задоволені роботою реформованих поліклінік, бо там вони обслуговуються безкоштовно або за півціни, бо за кошти міського бюджету.
Так чи інакше, ситуація з комунальною стоматологією зайшла у глухий кут. За словами директора департаменту гуманітарної політики Галини Слічної, міськрада, навіть якби і хотіла, юридично не може виплатити медикам заборгованість із зарплати, бо з поліклінік-протестувальників звільнилися усі бухгалтери і працівники відділів кадрів, а призначеного мерією головного лікаря 3-ї стоматполіклініки Юрія Павліва працівники вже півтора року не допускають на робоче місце. У цій ситуації чиновники міської ради мусять щонайменше проявити мудрість і шляхи вирішення проблеми все ж таки знайти.