«Уже півтора місяці туристів у Львові мало — міжсезоння. Що гіди заробили на Різдво, з того й живуть»…
Нотатки з Усеукраїнського форуму гідів
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/386032/turustu.jpg)
У Львові вдруге відбувся Всеукраїнський форум гідів, на який зібралися кілька тисяч екскурсоводів. Організатор заходу — управління туризму Львівської міської ради. Експерти говорили, зокрема, про те, як залучити до Львова більше якісних туристів, відкрити для них нові туристичні маршрути.
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/53138966_155179605398695_5957238958038450176_n.jpg)
Начальник управління туризму Львівської міськради Ліна Остапчук повідомила: у мерії хочуть щороку збільшувати надходження від туризму на 20%, частка іноземних туристів має зростати щороку на 10%, а міжнародних конференцій — на 15%. «Хочемо брати не кількістю, а якістю, — наголосила чиновниця. — Хочеться, аби Львів відвідували не лише розважальні гості, а туристи, які цікавляться культурою, історією міста, відвідують екскурсії, користуються послугами гідів». Пані Остапчук повідомила, до 2021 року створять новий туристичний продукт — «Львів+» (екскурсії по Львову й Дрогобичу).
Деякі гіди кажуть, останнім часом дедалі менше туристів, які приїжджають до Львова, користуються їхніми послугами. Київський гід із багаторічним стажем Наталія Пирогова розповіла «ВЗ», що ситуація у столиці ще гірша, оскільки там гіди мають конкуренцію — автобусні тури містом. Київські гіди заробляють утричі більше, ніж львівські — близько 540 гривень за годину екскурсії. Пані Пирогова вважає, треба організовувати екскурсії, які акцентують на історичній спадщині. «Наприклад, в Одесі чимало екскурсій, на яких розповідають про кримінальних авторитетів Південної Пальміри, — відзначає Наталія Пирогова. — Це не дуже правильно. В Одесі ж така багата історична спадщина, але чомусь є попит на «кримінальні стежки».
Незабаром для львівських гідів, каже Ліна Остапчук, буде відновлено картку — бейдж, який діятиме три роки. Бейдж буде платним, там буде написано, якими мовами володіє фахівець. «Термін дії бейджів гідів та екскурсоводів завершився ще два роки тому, — розповіла „ВЗ“ директор ліцензованих курсів гідів Наталія Гладилова. — Нові гіди вже отримали документи від курсів, які вони закінчили. Бейдж — ознака кваліфікованого гіда».
/wz.lviv.ua/images/articles/2019/02/53516200_2252534288304774_871305627199078400_n.jpg)
За словами пані Гладилової, сьогодні у Львові працює близько 20% «чорних гідів». Серед них є і… водії, які збирають групи у Моршині й Трускавці, привозять до Львова, на місці беруть гроші, потім висаджують і кажуть: «Раджу вам самостійно подивитися центр міста». Є і такі «гіди», які на вулиці тягнуть туристів за руку, пропонуючи супердешеві екскурсії (50−60 гривень). «Такі вуличні „гіди“ щось трохи покажуть туристам, перекрутять історію, а на фініші поставлять перед фактом. Мовляв, ми ще подивилися те і те, тож треба доплатити 150−200 гривень. Чула нарікання туристів, що заплатили гіду 150 гривень, але не отримали жодної послуги».
Моя співрозмовниця нарікає: «Ось уже півтора місяці у Львові бракує туристів, бо міжсезоння. Що гіди заробили на Різдвяні свята, з того й живуть»… Наступний туристичний пік буде аж у квітні. Я запитала пані Гладилову, яку подяку отримують гіди від рестораторів — за те, що приводять на обіди чи вечері своїх клієнтів. «Іноді гід, який привів групу отримає у кафе безкоштовний обід, — каже пані Наталія. — Іноді за групу з 50 поляків можуть заплатити 100 гривень. А деякі скупі власники кафе взагалі можуть нічого не дати».
— Пані Наталіє, чи справді зараз гастрономічний туризм переважає над екскурсійним?
— Я би не сказала! Це міф, що до Львова туристи приїжджають лише для того, щоб поїсти. Це вигадка місцевих рестораторів.
— А яка ситуація із турецькими секс-туристами?
— Українські туристичні агенції майже не обслуговують турецьких туристів. У них тут є свої люди, які давно мешкають у Львові, мають бізнес, які скупили ресторани в центрі Львова. От вони і організовують приїзд, поселення, харчування і все решту для турецьких гостей. Тобто це бізнес турків, які живуть у нас.