«Іграшку — школярку на прищіпці — продали з аукціону за 18 тисяч гривень»
У Музеї іграшок відкрилася виставка раритетних ялинкових прикрас
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/382790/igr5.jpg)
У Львівському музеї іграшок запрацювала виставка раритетних ялинкових прикрас. В експозиції новорічні іграшки від 30-х років і до сьогодні. Мою увагу привертає прикраса у вигляді годинника. Виявляється, після того, як у 50-х роках минулого століття у телеефір вийшов фільм «Карнавальна ніч», ялинкові іграшки-годинники з’явилися на прилавках магазинів. Є за склом і мініатюрні ялиночки з малюсінькими іграшками. Їх у радянські часи ставили у комунальних квартирах, де не було місця для великого святкового деревця.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/igr7.jpg)
В Україні є чимало колекціонерів раритетних ялинкових прикрас. Під час інтернет-аукціонів вони влаштовують справжні бої за рідкісні екземпляри. Цінуються прикраси, випущені до 1966 року.
Засновник музею іграшок, колекціонер Павло Морозовський розповідає, цьогорічна виставка має назву «Історія новорічної іграшки завдовжки в ціле століття». Колекціонер показує найстаріші іграшки, 30-х років — з вати. Вату намотували на металевий каркас. Аби трималася, вмочали її у клейстер. Спеціальну суміш варили з крохмалем, додавали клей. Ватні іграшки не надто привабливі, але вони зберегли свою історичну цінність.
Потім з тієї ж вати почали роботи Дідів Морозів. А ось Снігурка-внучка з’явилась значно пізніше. «Дід Мороз з’явився за часів СРСР, а до того був Морозко, Морозенко, — каже Павло Морозовський. — Була така пісня „Ой, Морозе, Морозенку, ти славний козаче“. У 50-х роках київська фабрика випускала Сніжинку. Пізніше Сніжинка трансформувалася у Снігурку». Діди Морози у музеї займають велику площу. Найстаріший — довоєнний (його ще називають партизанський). Має за плечима мішок, у руках — кошик з продуктами. На голові — шапка-вушанка. Під час війни іграшки на ялинку виготовляли з використаних лампочок… Їх розмальовували.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/igr4.jpg)
Щороку Діди Морози змінювали свій зовнішній вигляд і все більше ставали схожими на американського Санта Клауса… Їх виготовляли з пап’є-маше, з пресованої тирси, шубу виготовляли з плюшевої тканини… Спочатку шуба була зелена, потім синя. Згодом Діда Мороза вбрали у червоні, радянські кольори. Колекціонер не розкриває таємниці, за скільки придбав ексклюзивних Дідів Морозів.
Іграшки хрущовської епохи одразу впадають у вічі. Це — екзотичні фрукти-овочі. У той же час з’являються скляні ялинкові прикраси (до того часу скляні іграшки привозили хіба що з Німеччини, скло було дуже дороге). «У той час був дефіцит продуктів, — веде далі колекціонер. — Людина не могла їх спробувати, а лише раз на рік повісити на ялинку та ними помилуватися. Ось виноград різних сортів. Є навіть киш-миш. А також — кукурудза, морква, горобина… Такими іграшками теж прикрашали ялинку».
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/12/igr2.jpg)
Колекціонер розповідає, у сталінську епоху випускали ялинкові кулі з портретами вождів. На жаль, у музеї їх немає. На аукціоні такі іграшки коштують від 5 тисяч грн. Коли у 60-х роках відбувся перший політ у космос, на ялинках засяяли ракети та космонавти. Після виходу фільму «Цирк» — слони та клоуни.
«У 50-х роках виготовляли іграшки у вигляді персонажів з казок та мультиків, — каже Павло Морозовський. — Ось Хлопчик-мізинчик, Чіпполіно… Ці іграшки кріпилися прищіпкою. Іграшку-школярку у формі та з портфелем, на прищіпці, на аукціоні продали за 18 тисяч гривень». У 50-х роках виготовляли іграшки з дуже товстого скла. Їх важко було розбити. У 90-х роках фабрики економили. Скло було тонким і легко розбивалося".
«У 1980 році виготовлено цілу серію прикрас із зображенням дванадцяти знаків зодіаку. Ці іграшки нам прислали з Тернополя. Вони дуже рідкісні», — каже колекціонер.
Усі фото авторки