На місці скверу — бензозаправка?
Не вщухають пристрасті довкола колишнього фонтана на перетині вулиць Героїв УПА — Кульпарківської
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/381365/fontan.jpg)
Ще влітку цього року громадські активісти та місцеві мешканці почали бити на сполох — у сквері, де є великі зелені насадження та дитячий майданчик, компанія «ОККО» хоче встановити… заправку! Не просту, а інноваційну, із самообслуго-вуванням та ще й у вигляді пам’ятника-лева. Заправка мала би постати на місці колишньої технічної водойми-фонтана заводу «Кінескоп». Громадськість провела там віче, люди висловилися проти скандального будівництва. Аби не допустити зведення заправки, як своєрідний запобіжник встановили на цьому місці пам’ятник героям УПА — у вигляді кам’яної стели, яку й освятили.
Встановили самовільно, бо дозволу питати не було коли, адже заправка могла тут з’явитися в будь-який момент без попередження. Та довго пам’ятний знак там не простояв — представники Національного корпусу, Нацдружина Львівщини та ГФ «Патріот» перенесли цю кількатонну брилу на територію Монумента Слави, що на вулиці Стрийській. Там, мовляв, йому саме місце, бо радянський Монумент Слави незабаром знесуть, натомість там треба встановити пам’ятник на честь борців за українську державність. Мовляв, не місце такому знаковому пам’ятнику «на невеликому занедбаному перехресті». На цьому «пригоди» пам’ятника не завершилися: активісти знову повернули його у сквер на вул. Героїв УПА.
Ще однією маленькою перемогою мешканців та активістів стала перемога проекту облаштування спортивного майданчика біля «Кінескопу» при голосуванні за проекти цьогорічного Громадського бюджету. Проект набрав 286 голосів львів’ян, прогнозована вартість його втілення — 360 тис. грн. Проект передбачає облагородження парку довкола чаші колишнього фонтана, облаштування спортивної інфраструктури, місця для вигулу собак тощо. Здавалося б, можна вітати авторів проекту майданчика з перемогою над проектованою заправкою. Але проголосувати за проекти Громадського бюджету ще мала сесія міської ради. Перед тим — затвердити бюджетна комісія. Добре, що засідання комісії можна бачити онлайн. Зокрема, вже після позитивного голосування комісії депутат Андрій Шевців (фракція «Самопоміч») раптом робить зауваження, що на ділянці скверу на перетині вул. Кульпарківської та Героїв УПА є приватна власність, відтак проект спортивного майданчика треба… скасувати.
Запис відео із засіданням комісії викликав бурхливе обговорення у соцмережах. Люди обурені. «Самопоміч» хоче скасувати перемогу проекту Громадського бюджету про облагородження скверу, — написала у групі «Скандальні забудови Львова» активістка Катя Бенюк. — Проект пройшов до Громадського бюджету, виграв! І тепер його хочуть скасувати. То як виходить? Начхати на думку львів’ян та ініціаторів проекту. Начхати на старання громади облагородити скверик… Бо збоку має бути заправка".
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/11/kineskop_foto.jpg)
Той самий сценарій повторився і під час сесії Львівської міської ради 29 листопада, де депутати затверджували проекти Громбюджету. Затвердили усі проекти, в тому числі і той, що у сквері на вул. Героїв УПА. Але під час обговорення депутат Андрій Шевців, так само, як і на комісії, висловився проти реалізації проекту спортивного майданчика біля «Кінескопу». «На цій ділянці, де має бути громадський простір, розташований інженерний об’єкт — чаша охолоджувача колишнього заводу „Кінескоп“. Тому до цього проекту мали б бути питання ще на етапі модерації. Та він пройшов, а ми тепер маємо нести відповідальність», — гнув свою лінію Андрій Шевців.
Отакої! Проект Громадського бюджету виграно, а депутат його «рубає»! До речі, пан Шевців починав свою політичну кар’єру як громадський активіст, а тепер йде проти громади. Та ще й у такому драстичному питанні, як будівництво автозаправки посередині скверу, поруч із дитячим майданчиком!
Депутат Сергій Івах прямим текстом звинуватив Шевціва у лобіюванні заправки. На захист однопартійця виступив міський голова Львова Андрій Садовий. Майже збився на крик: «Шевців нічого не лобіює!». Згодом Андрій Садовий дав доручення посадовцям мерії зв’язатися з власниками чаші та авторами проекту громадського простору і владнати конфліктну ситуацію. «Можливо, ми самі викупимо чашу, а можливо, власники нам віддадуть. Подивимося», — сказав мер.
Керівник управління «Секретаріат ради» Юрій Лукашевський зазначив, що у Громадському бюджеті є два проекти, які передбачають облаштування громадського простору у сквері на перетині вулиць Героїв УПА та Кульпарківської. «У проекті, про який йдеться, не вказано точно ділянки, на якій має бути облаштований громадський простір, — сказав Юрій Лукашевський. — Розпорядником проекту буде районна адміністрація. Тому логічно, щоб вона взяла двох авторів проектів, утворила робочу групу і попрацювала з ними, аби ці проекти у сквері доповнювали один одного і жодним чином не конфліктували з приватною власністю».
Відтак конфліктну ситуацію «віддали на відкуп» робочій групі. Мабуть, це для мерії найкращий спосіб пригасити громадський інтерес до проблеми, щоб потім вирішити її «так як треба»? Наші здогадки підтвердилися у розмові з громадським активістом, головою ГО «Ідея нації» Остапом Стахівим. «Як показує практика, міська рада, якщо громада чимось обурена, не йде з нею на конфлікт, — розповів Остап Стахів. — Ситуація „заморожується“, йде „підкилимна гра“, а потім в один момент усе швидко робиться так, як хотіла міська рада. Я випадково потрапив на засідання містобудівної ради, коли саме приймали рішення щодо заправки „ОККО“ у цьому сквері. Чув, що архітектори виступили проти заправки. Вони казали: невже у Львові вже така криза, що треба встановлювати заправку у парку? Цей сквер — єдиний відпочинковий простір у цьому районі. Але потім чомусь містобудівна рада… дала добро на будівництво заправки. Сама містобудівна рада працює дуже дивно. Збирається спонтанно, ніхто не знає, який там буде порядок денний, коли буде засідання. Там ніколи немає ні журналістів, ні громадських активістів. Ніхто не рахує і не реєструє присутніх, немає лічильної комісії. Голосують вони також „цікаво“: не піднімають руки, а передають один одному карточку, на якій непомітно ставлять позначку, хто за що проголосував. Думаю, якби міська рада не лобіювала будівництво заправки у сквері, то містобудівна рада не дала би добро на це. Думаю, ця скандальна історія ще не закінчена. „ОККО“ все-таки має намір поставити тут заправку. Як увесь процес відбувається у міській раді? Забудовник заручається підтримкою певного депутатського лобі. Зараз усі основні питання у місті просуває „Самопоміч“. Вони основні лобісти забудовників. Депутати у своїй більшості не приймають жодного рішення. На сесії існують певні „кодові слова“, які є своєрідними маячками для депутатів. Тобто сигнал, як їм треба голосувати. Наприклад, коли головуючий каже: „Прошу проголосувати“, усі, хто у більшості, тиснуть кнопку „За“. Якщо каже: „Прошу прийняти рішення“, тиснуть „Утримався“ або „Проти“. Порядок денний депутатам скидають в електронному варіанті, але там дуже багато питань, не з усіма є час розібратися. Під час самої сесії в порядок денний, як правило, вносять додаткові питання, з якими депутати не ознайомлені. Буває, навіть із голосу включають у порядок денний питання…».
Коментар для «ВЗ»
Андрій Шевців, депутат ЛМР (фракція «Самопоміч»)
Я не лобіюю заправку. Я і мої колеги із «Самопомочі» виступаємо за те, аби у місті було якомога більше зелених насаджень, скверів, парків для відпочинку і комфорту львів’ян. Але як представник комісії законності я ще на комісіях звернув увагу, що цей проект, поданий громадськістю, порушує і приватну власність. Не знаю, що там хочуть робити, чи заправку, чи щось інше… Я звернувся до профільних управлінь міської ради, до юридичного департаменту, до «Секретаріату ради», аби вони опрацювали це питання із авторами проекту і з власниками цієї інженерної споруди — колишнього резервуару чаші-охолоджувача. Щоб ми приймали рішення відповідально і розуміли, що маємо поважати та дотримуватися закону.
Фото авторки