«Приїдуть, привезуть непотріб, а потім ще вимагають вдячності»…
Так директор Львівської «польської» школи № 10 оцінив гуманітарну допомогу футбольних фанатів із сусідньої країни
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/380981/100lat.jpg)
Минуло вже два тижні, як на Личаківському цвинтарі у Львові група футбольних фанатів із польської громадської організації «Великий Шльонськ» здійснила антиукраїнське «фаєр-шоу». Нагадаємо, 4 листопада (це була неділя) молодики у такий своєрідний спосіб відзначили 100-річчя боротьби поляків проти Західно-Української Народної Республіки. На так званому Цвинтарі Орлят розгорнули транспаранти з антиукраїнськими написами і запалили фаєри.
«Україна і Польща — політичні партнери, у нас чудові добросусідські відносини»
Єдиним чиновником, який офіційно обурився з цього приводу, був голова Львівської облради Олександр Ганущин. Назвав цю акцію цинічним актом шовінізму, спрямованим на розпалювання міжетнічної ворожнечі між українським і польським народами. І звернувся до Нацполіції, прокуратури, СБУ та прикордонників — з проханням відреагувати на «фаєр-шоу» польських футбольних фанатів та покарати їх. Наразі Олександр Ганущин не отримав відповіді на свої звернення.
«Осіб, що вчинили цю акцію, встановлено, — сказав Олександр Ганущин журналісту „ВЗ“. — Зараз, наскільки я розумію, Нацполіція у цій складній ситуації намагається дистанціюватися від відкриття провадження. Але ми їй не дамо цього зробити. До речі, мені дивно, що львівська міська влада, яка би мала першочергово зреагувати на акцію на Личаківському цвинтарі, до правоохоронців не звернулася. Хоча це їхня компетенція».
Однак ситуація із польськими фанатами мала ще один аспект. На сторінці групи «Великий Шльонськ» вони описали свою подорож до Львова у похмурих тонах. Начебто становище шкіл із польською мовою навчання та загалом польської меншини на Львівщині — ледь не катастрофічне! Читаєш звіт про поїздку, і просто сльози на очі навертаються. «Ми закупили шкільне приладдя для польської молоді, яка, попри багато проблем, і не тільки економічних, вчиться у польських школах і підтримує польські традиції на давніх східних кресах Другої Речі Посполитої», — йдеться у дописі поляків. Вони опублікували фотозвіт про відвідини двох середніх шкіл із польською мовою навчання — Мостиської середньої школи № 3 та Львівської школи № 10 імені святої Марії Магдалини, де подарували канцтовари.
«Ми довідалися про важкі реалії, у яких мусять щодня жити місцеві поляки, — написали „кібіце“ після відвідин Мостиської школи. — На території нинішньої України навіть українцям жити важко, а що вже казати про польську меншість. Якби не допомога з Польщі, нашим родакам було би ще гірше. На жаль, ця зовнішня допомога не дуже добре сприймається деякими українцями. Трапилося навіть так, що школу (у Мостиськах. — Авт.) наших родаків підпалили… Однак такі ситуації демонструють, як до місцевих поляків ставиться народ, що його так сильно підтримує польська влада…»
Аналогічний допис — зі Львова, де вони буцімто зустріли біля школи № 10 двох корінних львів’ян старшого віку. «Нелегко бути поляком у нинішньому Львові, — резюмують автори допису. — Особливо, коли українці за будь-яку ціну хочуть стерти сліди його польськості і показати, всупереч фактам, що це їхній народ протягом віків будував міць Львова».
А ми й не знали, що наші львів’яни-поляки, виявляється, глибоко потерпають, що у Львові «хочуть стерти пам’ять про все польське»… Ясна річ, пишуться такі «одкровення» у розрахунку на польські медіа відповідного спрямування та мають на меті принизити сучасну Україну. Однак у деяких пересічних поляків справді може скластися враження, що їхнім «родакам» в Україні вкрай сутужно.
«Окремі вузькі радикальні середовища із дружньої нам Республіки Польща, хоча й намагаються формувати імідж Львова, Львівщини та України в цілому як ворожих до поляків, ніколи не досягали і не досягнуть своєї мети, — каже Олександр Ганущин. — У нас чудові добросусідські відносини. Але в кожному суспільстві, і українському, і польському, є різні люди. У розмовах із Генеральним консулом РП у Львові Рафалом Вольським, із послом РП в Україні Яном Пеклом я ніколи не чув якихось зауважень, що хтось на Львівщині у ХХІ столітті утискає права громадян України — етнічних поляків чи поляків-туристів. Уся ця ситуація, яка мала місце на Личаківському цвинтарі, розкручується на догоду дуже вузьким радикальним середовищам».
«Їм байдуже було, що привезти, головне — звернути на себе увагу. Їхній допис — піар на нашій школі»
Тож чи важко живеться полякам у Львові? Аби з’ясувати це, журналіст «ВЗ» насамперед вирішила зв’язатися із керівництвом двох шкіл з польською мовою навчання, які відвідували польські фанати. Директор Львівської школи № 10 імені св. Марії Магдалени Ришард Вінценц не відмовився розповісти про школу та візит польських фанатів. Школа на вул. Чупринки, 1 — дуже камерна, будівля має 90-річну історію, є пам’яткою архітектури. У коридорах — багато зелені, розвішані роботи учнів, зокрема присвячені нещодавньому святкуванню 100-річчя незалежності Польщі. Впадає у вічі велике паперове панно, яке зображає білого польського орла на червоному тлі. За словами директора, тут була урочиста академія, запрошували гостей. Написи на дверях класів — польською мовою, подекуди дублюються українською. На першому поверсі у рамці під склом — текст і ноти національного гімну Польщі, штандарт школи, логотип для якого розробляла одна з її випускниць. На третьому поверсі — кабінет української мови і літератури, біля входу до якого стенд із портретом і віршами Шевченка. Всюди гарний євроремонт.
«Ті фанати… Є люди, а є людиська, — каже пан Ришард. — Я їх в очі не бачив. Вони до мене особисто не зверталися. Приїхали, до речі, у неділю. Привезли зошити, які ми не можемо використати, бо вони не надаються для нашої системи освіти. Їм байдуже було, що привезти, головне — звернути на себе увагу. Їхній допис — це суб’єктивна думка тих, хто хотів собі зробити піар на нашій школі. Школа усім забезпечена. Фінансується і з державного, і з міського бюджету. У нас ніхто з простягнутою рукою не ходить, ми не бідуємо, не голодуємо. Є у нас і комп’ютери, і мультиборди. Ця допомога польських вболівальників для нас небагато значить. Приїдуть, привезуть непотріб, а потім ще вимагають вдячності. Хоча іноді допомога з польського боку буває суттєвою. І до Польщі наших дітей запрошують часто, усе повністю оплачують».
Аналогічно відповіла і директор Мостиської школи № 3 із польською мовою навчання Тереза Тетерич: «Вони приїжджали, не знаю навіть, звідки вони були. Навіть адреси їхньої не маю. Привезли чотири ящики якихось книжок, зошитів тощо. Залишили нам шалик, на ньому щось незрозуміле написано. Перед школою сфотографувалися.
Наша школа має нормальне фінансування, як і всі інші школи. Не бідуємо".
— Пані Терезо, польські фанати пишуть, що вашу школу підпалили?
— Це було ще торік у травні. Діти тоді були на канікулах. Вночі зловмисники вибили вікно і вкинули в один клас дві пластикові каністри з якоюсь речовиною та підпалену ганчірку. Клас вигорів. Невідомо, хто це був. Не знайшли. Але у нас тут немає конфліктів на національному ґрунті. Українські діти приходять на наші дискотеки, наші діти ходять до них, у нас немає проблем.
А тим часом…
Спроби провести антиукраїнські акції на Цвинтарі Орлят тривають. У четвер, 22 листопада, близько 11:00 на Личаківському кладовищі затримали трьох польських студентів, які намагались підпалити фаєри на одному із полів цвинтаря. Про це повідомив заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
«Провокаторів затримали неподалік польських військових поховань. Директор Личаківського кладовища Михайло Нагай повідомив, що після затримання охороною кладовища одразу викликали працівників поліції та СБУ. Дякую міським службам, що оперативно зупинили провокацію. Провокаторів передадуть правоохоронним органам для вчинення дій згідно з чинним законодавством», — повідомив Андрій Москаленко.