Передплата 2025 «Добрий господар»

Не кожна паперова торбинка витримає три кіло картоплі. Та й не буде цей екопакет безкоштовним…

Виконком ЛМР рекомендує, аби спершу від шкідливих для довкілля поліетиленових пакетів відмовилися великі супермаркети

Екологічним пакетам у великих торгових мережах — бути! Виконавчий комітет Львівської міської ради ухвалив рекомендаційне рішення про відмову від поліетиленових пакетів, які шкодять довкіллю. Альтернатива поліетиленовій тарі — паперові упаковки та торбинки багаторазового використання.

Заступник міського голови Львова Андрій Москаленко повідомив, торік місто Лева першим в Україні прийняло стратегію Zero Waste (нуль відходів), яка передбачає зміну підходів до сміття, визначення його як ресурсу. Одне з важливих рішень програми — відмова від одноразових пакетів і перехід на багаторазову тару.

«Рішення щодо поліетиленових пакетів викличе великий позитивний ажіотаж серед мешканців міста, — вважає Москаленко. — На виконкомі запропоновано змінити стандарти обслуговування покупців. Департамент гуманітарної політики мерії буде організовувати інформаційно-просвітницьку роботу у школах та дошкільних закладах щодо негативного впливу поліетилену. Також плануємо розробити з власниками мереж програму лояльності для покупців, щоб тим було цікаво і вигідно упаковувати продукти в екологічні пакети».

Одразу після так званого екологічного рішення виконкому журналіст «ВЗ» вирушила у кілька супермаркетів, щоб запитати менеджерів: чи готові перейти на паперові пакети та екоторбинки? Пані Оксана, заступник директора продуктового супермаркету в Личаківському районі Львова, каже, про ініціативу мерії про відмову від традиційних поліетиленових упаковок чує вперше.

«Це, звичайно, добре, бо целофанові пакети засмічують ґрунти, перегнивають сотні років, — каже Оксана. — Але чому у мерії спершу не зібрали власників супермаркетів і не запитали, чи вигідно їм відмовлятися від пакетів? Ніхто не організував громадські слухання чи експертне обговорення… З екологічного аспекту — це вигідно, з економічного — не дуже. Сотня поліетиленових кульочків для продуктів нам обходяться у копійки. А ось паперові будуть коштувати значно дорожче. І не кожна паперова торбинка витримає три кілограми картоплі. Уявляєте, як будуть обурюватися покупці, коли в новий пакет можна буде помістити лише два кіло гречки чи макаронів замість п’яти. Та й екопакет не буде безкоштовним, а буде коштувати, як кіло картоплі».

Натомість менеджер супермаркету в центрі Львова пан Олексій каже, керівництво закладу на ура сприйняло рішення виконкому, і вже цікавляться закупівлею екологічних торбинок.

«Менші екопакети з вторсировини будуть біля овочів та фруктів, більші — біля каси, але вони будуть платними, близько десяти гривень, — каже Олексій. — Розглядаємо варіант, щоб наші постійні клієнти, які мають картки на знижки, мали пакети безкоштовно».

Піар-менеджер компанії «Євротек» (мережа супермаркетів «Арсен») Сергій Черешньовський розповів «ВЗ», що в цій мережі підтримують ініціативу львівської мерії і деякі види екопакетів запровадили ще до рішення виконкому. Наприклад, у відділі хлібобулочних виробів — паперові пакети, які не впливають на ціну товару.

«Тепер даємо клієнту право вибору — екологічна упаковка чи поліетилен, — каже він. — Це право вибору буде на перших етапах, аби люди звикли до екологічної тари. На касах будуть продавати екоторбинки та паперові торбинки, які стануть альтернативою поліетиленовим. Звичайно, вони будуть дорожчими, ніж поліетиленові пакети».

Журналіст «ВЗ» звернулася у кілька компаній, аби дізнатися ціни екоупаковок для продуктів. За сто штук невеличких паперових пакетів треба викласти з гаманця 21 гривню, якщо купувати тисячу — 19 гривень. Більші обійдуться у 25 гривень за сто штук, а тисяча штук — 23. Паперовий пакет-саше, куди можна упаковувати булочку чи випічку, — 55 копійок за штуку. Ціни на екосумки з льону стартують від 21 гривні за штуку, з логотипом на екологічну тематику — 45 гривень. Еко-торбинки з плащівки — від 31 гривні.

Коментар для «ВЗ»

Микола РЯБИКА, менеджер зі зв’язків з громадськістю та пресою ЛКП «Зелене місто»

Рішення виконкому про відмову від поліетиленових пакетів набуло чинності. Але супермаркети самі визначатимуть, коли це зробити: за тиждень, місяць чи за рік. Бо щоб перейти на використання екоупаковки, потрібен час. Покупці матимуть змогу обирати собі упаковку. Також супермаркети формують програму лояльності для тих покупців, які оберуть екологічну упаковку. Якщо в когось є ідеї на цю тему, можна звернутися до міської ради.