«Історичне рішення» чи «цинічне знущання з львів’ян»?
Не вщухають пристрасті щодо будівництва на Сихові Палацу ігрових видів спорту, кошторис якого — майже мільярд гривень.
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/380195/palazf.jpg)
У Львові намічається чергове мегабудівництво, яке традиційно одразу ж опинилося в епіцентрі скандалу. Йдеться про Палац ігрових видів спорту, який планують спорудити на Сихові. 30 жовтня депутатів Львівської міської ради в авральному порядку зібрали на позачергову сесію, яка мала розглянути фактично одне питання — будівництво Палацу спорту з «космічним» кошторисом, 985 мільйонів гривень! Пікантності ситуації додавало те, що саме того дня міського голови Андрія Садового не було у Львові. Пообурювавшись, врешті-решт міські обранці проголосували низку ухвал, які дають «зелене світло» будівництву спорткомплексу.
Замовником будівництва визначили нещодавно створене ЛКП «Палац ігрових видів спорту». Це підприємство має провести міжнародну закупівлю і визначити підрядника будівництва. Згідно з технічними умовами, повна вартість будівництва Палацу спорту становитиме 985 млн. грн., з яких близько 70% буде виділено з державного бюджету. Решту мають дофінансувати із міського бюджету, а також за рахунок укладення інвестиційних угод та державно-приватного партнерства.
Депутати виділили ЛКП «Палац ігрових видів спорту» ділянку площею 1,87 га для будівництва спорткомплексу. І внесли зміни до бюджету розвитку-2018, передбачивши мільйон гривень у статутний фонд ЛКП «Палац ігрових видів спорту». Палац будуватимуть три роки, неподалік церкви Різдва Пресвятої Богородиці УГКЦ. Перший етап будівництва, який триватиме рік, має стартувати до кінця 2018 року.
Спорткомплекс запроектувала Творча архітектурна майстерня «Кудін» (Київ). «Родзинкою» його стане незвичний похилий дах, на якому облаштують лижні спуски. Крім того, споруда матиме чотири окремі криті зали — для регбі, гандболу, баскетболу та волейболу, і критий басейн 25×30 метрів — для водного поло. У центральному багатофункціональному залі, крім спортивних змагань, можна буде проводити концерти. У спорткомплексі зможуть розміститися понад три тисячі відвідувачів.
Для реалізації цього проекту Львів отримав у серпні 27 млн. грн. субвенці їз держбюджету. У жовтні комісія при Міністерстві молоді та спорту прийняла рішення виділити на будівництво Палацу спорту ще 27 млн. грн. (усього 54 млн. грн. державних коштів). Тендер треба провести вже до кінця цього року. А також аврально до кінця року встигнути обрати виконавця робіт, почати будівництво та освоїти ці державні 54 мільйони.
Попри позитивний вердикт депутатів, у залі не бракувало критики нового проекту. Зокрема депутати від Української галицької партії (УГП) демонстративно вийшли з сесійної зали. Мовляв, питання не було у порядку денному, проект ухвали не пройшов усіх відповідних процедур візування та попереднього розгляду в депутатських комісіях.
«Погоджуємося, питання створення спортивних об’єктів дуже важливе і потрібне. Але що робити зі сміттєпереробним заводом, який також коштує близько мільярда гривень? — заявив голова фракції УГП Тарас Чолій. — Що робити з лікарнями, у яких застаріле і зношене оснащення? З критичними транспортними проблемами? З браком дитсадків та освітніми питаннями? Де на все це ми візьмемо гроші? І давайте не забувати, що з 2019−2020 років нам вже доведеться повертати кредити. А боргів у нас приблизно ще на мільярд гривень».
УГП заявила, що не братиме участі у «колективній безвідповідальності», «не вбачає потреби бути масовкою на тлі «договорняків» та завчасно «прийнятих рішень». Бо максимум, який можуть виділити на цю потребу держава та місто, — 50−70 мільйонів гривень. Решти ж потрібної суми просто не буде…
Обговорення питання у залі пролило світло на причини «авральної» сесії та плани міста щодо реалізації коштів.
«Держава ініціювала програму будівництва палаців спорту в Україні, на що виділено 150 млн. грн., — пояснював депутат від „Громадянської позиції“ Роман Іванців. — У держбюджеті на наступний рік передбачено ще 200 млн. Є лише три міста, які тримають цей темп — Рівне, Хмельницький і Львів. У нас найбільший проект і абсолютно унікальний. Яким чином будемо використовувати цей аванс (54 млн. грн. з держбюджету — Авт.)? Зараз готується постанова Кабміну, яка дозволить кошти, які будуть сплачені як аванс підряднику, використовувати на будівництво — протягом 12 місяців з моменту виплати авансу. Тому нам розходиться в межах цього бюджетного року сплатити цей аванс підряднику. А він за цей аванс буде виконувати роботи вже наступного року, планомірно розпланувавши роботи. Ніяких порушень тут немає. Ніхто не буде говорити про освоєння коштів за три дні. Якщо не проведемо тендер і не укладемо договір із підрядником у межах цього бюджетного року, уся ця державна субвенція повернеться в держбюджет. І наступного року розраховувати ще раз на таку суму буде складно. Тому будівництво Палацу спорту — це історичне рішення, цей об’єкт залишиться нам на багато поколінь».
«Ми в бюджеті цього року, очевидно, 900 з половиною мільйонів гривень не передбачаємо, — заявила начальник юридичного управління ЛМР Гелена Пайонкевич. — Але проект розроблений таким чином, що цей комплекс можна будувати і вводити в експлуатацію почергово. Це допускає закон про регулювання містобудівної діяльності. По-друге, хочу наголосити, існують різні інструменти, які використовуються виконавчими органами, — інвестиційні угоди, програма державно-приватного партнерства. Чому не можемо розглядати такі варіанти? Це було би ідеально для міста».
Натомість рішення про будівництво нового спорткомплексу не сприйняли деякі громадські активісти. Активіст Олеся Дацко написала критичний пост у соцмережах, де не залишила від майбутньої новобудови каменя на камені: «Без встиду і совісті! Мільярд на будівництво спорткомплексу на Сихові? Вони в тій міськраді чокнулися зовсім? Тендер мають оголосити до 1 листопада цього року? То гроші є в бюджеті? І гнилі відмазки про відсутність коштів — то брехня? Це першочергова потреба львів’ян, для яких бракує шкіл, садочків, стадіонів, тенісних кортів, дитячих майданчиків і парків? Ви чесно так думаєте? Чи запланований відкат вже гріє ваші мерські кишені? Та це просто цинічне знущання з львів’ян!».
Олеся Дацко звертає увагу на особу керівника новоствореного ЛКП «Палац ігрових видів спорту». Це Ігор Самотій, який одночасно є і директором ЛКП «Спортресурс». У той час як антикорупційне законодавство забороняє таке «сидіння на двох стільцях»… Проаналізувавши декларації Ігоря Самотія, бачимо там шалені суми надходжень. Так, згідно із декларацією скромного директора ЛКП «Спортресурс» Ігоря Самотія за 2016 рік, заробітна плата, яку він отримав за основним місцем роботи, становить 4 млн. 773 тис. 686 грн. В середньому щомісячно це виходить — 397 тисяч 807 грн. Космічна зарплата! Наступного року заробітки були на порядок скромнішими (як пише Олеся Дацко — після низки критичних публікацій у ЗМІ). Отож у 2017 році Самотій на тій же посаді отримав зарплати вже 88 тис. 911 грн. (в середньому — по 7 тис. 409 грн.).
«Інфо зі сайту ЛМР мене взагалі в ступор ввело: людина (Самотій тобто) десять років не могла закінчити вуз! — пише пані Дацко. — Десять років! Що ж це за дарування таке небесне, що ЛУБП не міг закінчити аж десять років?».
Згідно з біографією пана Самотія на сайті ЛМР, він у 2007 році вступив до Львівського університету бізнесу та права, а закінчив його аж у 2016-му. Коли очолив ЛКП «Спортресурс», вищої освіти не мав.
«Не маючи вищої освіти (бо про наявність такої за станом на 2016 рік на сайті ЛМР нема жодної інфи) очолив ЛКП „Спортресурс“, в якому непосильною працею у 2016 році закалатав майже 5 мільйонів гривень. І це зарплати тільки в комунальному „Спортресурсі“. На корти тенісні, майданчики грошей нема! А для бідачки Самотія, який працював без вищої освіти, — на тобі! За які такі здобутки цей посадовець отримав зарплату, більшу в кілька разів за статутний капітал „Спортресурсу“, а також, певно, більшу за витрати на річну зарплату всього управління молоді і спорту? Питання риторичне», — каже Олеся Дацко.
Коментар для «ВЗ»
Ігор Самотій, директор ЛКП «Спортресурс», т. в. о. директора «Палац ігрових видів спорту»
Тендер на будівництво Палацу ігрових видів спорту ще не оголошено. Зараз доробляється тендерна документація. Щодо нібито зароблених у 2016 році 5 мільйонів гривень — думаю, всім зрозуміло, що це технічна помилка при заповненні декларації. І про це НАЗК повідомила листом. Хто трохи в цьому розбирається, той зрозуміє, що нереально, аби такі зарплати були в комунальному підприємстві. Насправді я заробив за 2016 рік 47 тисяч 736 гривень 56 копійок.
Щодо моєї вищої освіти. У певний період я закінчив чотири курси Львівського університету бізнесу та права, отримав ступінь бакалавра. Відповідно до Закону України «Про освіту», вищою освітою вважається ступінь бакалавра, спеціаліста і магістра. Тобто на той момент, коли я пішов працювати у комунальне підприємство, у мене була вища освіта. Ба більше — у 2015 році я був призначений на посаду простого фахівця і виконував обов’язки керівника ЛКП «Спортресурс». І паралельно вже отримував ступінь магістра. Після чого успішно показав результат своєї праці і був призначений директором ЛКП «Спортресурс».
Про поєднання посад керівника двох ЛКП. Заборона займати інші посади стосується посадових осіб або посадових осіб місцевого самоврядування, а також осіб державної служби, а також інших, визначених законодавством України. Тобто до цього переліку не належить посада керівника ЛКП. Отже, маю право за сумісництвом тимчасово виконувати обов’язки. Я призначений т. в. о. на один місяць, суто для того, аби зареєструвати нове ЛКП у службах юстиції, щоб воно запрацювало. Зараз готується міжнародний конкурс на посаду керівника ЛКП «Палац ігрових видів спорту», який би й мав будувати цю «споруду тисячоліття». Звичайно, що я цим не буду займатися, тут мають бути фахові люди, які розуміються у будівництві, архітектурі.
Мене призначили т. в. о. тому, що я вже три роки очолюю комунальне підприємство, яке займається будівництвом спортивної інфраструктури. Реєстрацію цього нового ЛКП проводили у стислі терміни, тому мені було найпростіше його очолити, бо я орієнтуюся в цих процесах. І є результат роботи — про діяльність ЛКП «Спортресурс» можна написати багато позитиву. Це будівництво багатьох спортивних майданчиків, інфраструктури тощо. Насправді у всій цій ситуації я є позитивним героєм. Комусь було вигідно представити мене в іншому світлі.