Цей «Пітбуль» не переносить запаху спиртного…
Журналіст «ВЗ» долучилася до рейду, який проводять борці з пияками за кермом
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/379833/p8.jpg)
Поки ви, ні про що не підозрюючи, повертаєтесь додому ввечері, вони рятують ваше життя від «сто тридцятих» (саме так патрульні та «пітбулівці» називають водіїв у стані алкогольного сп’яніння). Вони — це члени громадської ініціативи «Пітбуль».
Журналіст «ВЗ» доєдналася до учасників громадської ініціативи «Пітбуль», які вкотре проводили рейд по львівських дорогах, вишукуючи нетверезих водіїв. Одночасно зі Львовом рейд проходив у ще кількох містах України: Києві, Одесі, Рівному, Дніпрі та Кропивницькому.
Основна мета ГІ «Пітбуль» — допомогти патрульним зробити міста безпечнішими, виявивши нетверезих водіїв за кермом. Іноді йдеться не лише про алко-, а й про наркосп’яніння. Поспілкувавшись перед початком рейду із львівським організатором ініціативи Маркіяном Кравченком, дізналась, що народилась ідея у Києві, а згодом відгукнулись небайдужі люди з кількох міст України. Серед них — і Маркіян: «Усе вийшло випадково. Я сидів у машині і гортав стрічку новин у „Фейсбуці“. Побачив поширення від Києва, написав їм, чи можна щось таке організувати у нас, виявилось, можна. Ось так усе й закрутилося. І триває понад рік».
Збирались «пітбулівці» на парковці перед ТРЦ «Вікторія Ґарденс». Чекають патрульних. Аби приєднатись до активістів, не потрібно багато зусиль: автомобіль, смартфон, додатки Telegram та Zello (рація) і напарник. Проте «попітбулити» можуть не лише водії, адже в авто є вільні місця для усіх охочих. Перед приїздом патрульних активісти обмінюються номерами, знайомляться. Загалом назбиралось близько десяти машин.
Ось приїхали патрульні, влаштовують інструктаж. Усі балачки різко вщухають. Нагадали про правила проведення рейду. Активісти ніколи не конфліктують зі «сто тридцятими». Можуть непомітно, звісно, без правопорушень, простежити за водієм, передають орієнтування поліції. За бажання є можливість бути свідками при складанні протоколу. У чаті для рейду Маркіян надсилає контакти патрульних, що контролюють цієї ночі певні райони Львова.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/10/p_6.jpg)
Перш за все їдемо на АЗС. Хлопці заправляють машини за власні кошти, жодних спонсорів. Потім роз’їжджаються. Спершу патрулюють ресторани та паби у спальних районах. Після 12-ї ночі основна локація — центр міста. Роз’їхавшись по місту, активісти причаїлися під потенційними місцями правопорушень, чекають на «клієнтів». Мені випало їхати з уже досвідченою у таких рейдах молодою парою — Андрієм та Юлею. Це саме той Андрій, який недавно виявив біля магазину п’яного священика і передав патрульним орієнтування на нього. До речі, учасниками ГІ «Пітбуль» є переважно молоді люди віком від 20-ти років.
Наша команда патрулювала ресторан «Балканський дворик» на вулиці Городоцькій. Приїхали туди близько одинадцятої вечора, о дванадцятій ресторан закривають. Андрій вийшов перевірити ситуацію в ресторані, привітався з охоронцем, сказав йому, що чекаємо знайомого. Близько 00.15 з ресторану поволі виходять підпилі відвідувачі, усі між собою прощаються. «Зустріч випускників», — каже Юля. Хтось викликає таксі, хтось іде на автобусну зупинку. А от велика компанія чоловіків ніяк не роз’їдеться — про щось дискутують, сміються… Нарешті компанія поволі розходиться. Бачимо чоловіка, який сідає за кермо, ще один крокує до водійського місця. «Вони пили, я бачив, — запевняє Андрій, — чекаємо». Раптом один із чоловіків нас помічає. Напевно, Юля надто голосно передавала координати патрульним. Обидва чоловіки садять за кермо своїх жінок. Андрій стверджує, що жінки не пили. «Відбій», — передає патрульному Юля.
«Нас багато хто у Львові вже знає в обличчя. Тому коли щось запідозрять, одразу пересідають на пасажирське місце або викликають таксі. Воно й на краще, менше бід на дорозі», — говорить Андрій. Юля ж скаржиться на некомпетентних диспетчерів у поліції: «Часом, буває, сотню разів перепитують номер і марку машини, хоч мають реагувати миттєво. А інколи таке питають: „Ви що, персонал з цього закладу? Ой, та годі вам, мало у нас небайдужих українців! Ви що — патрульна? А „Пітбуль“ — це що, охоронна служба?“. Яка різниця, хто я й звідки дзвоню? Я — небайдужа громадянка, цього достатньо!».
Їдемо до іншої локації: клуб-ресторан «Одеса» на вулиці Стрийській. До нас у машину сідає Маркіян, далі патрулює з нами. «Наші затримали вже одного», — каже Маркіян і показує фото затриманого у відділку. Правопорушник — полковник у відставці, викладає в університеті. Через певний час патрульний пише у чаті, що затримали жінку в стані алкогольного сп’яніння з трьома дітьми в салоні. Щоправда, затримали без допомоги «Пітбуля». На годиннику близько другої ночі. Зайшли в «Одесу» випити кави. Там люди веселяться, ті, що йдуть, викликають таксі або сідають у машини до знайомих. Усе безпечно.
Запитую Маркіяна: «Часто буває таке, що „сині“ (себто нетверезі) тікають від поліції?» — «Так, буває, але рідко. Якось один „Мерс“ тікав від патрульних, зносив усе на своєму шляху, зупинився у болотах під Сокільниками. Ніколи не забуду тієї ночі». «Часто правопорушники уникають покарання?» — питаю. Хлопець сумно, але дещо сухо відповідає: «Понад 30% затриманих».
Наступна наша локація — центр, клуб «Малевич». Та п’яних водіїв до кінця чергування більше не виявили. Близько п’ятої ранку наш рейд завершився.
Отож цієї ночі чергування виявилось спокійним. Андрій каже: «Так, сьогодні трішки нудно, але раз на раз не випадає, буває за ніч десять, а буває — нуль. Ми спостерігаємо за ситуацією на дорогах не лише під час рейду. У більшості всі наші — таксисти, як я. Ми часто помічаємо, що дозволяють собі водії, а чат завжди відкритий. Адміністратори доводять до відома патрульних, і їм передають орієнтування».
Йдучи додому з рейду, згадала жахливу ДТП у Харкові за участі Олени Зайцевої. Можливо, якби у Харкові існувала така організація, як «Пітбуль», і порушницю помітив би якийсь небайдужий містянин, було б врятовано стільки життів! Я й сама колись була свідком такої ситуації, коли на АЗС п’яний автомобіліст, який навіть блискавку на штанях не зміг застебнути, сів та поїхав на авто. Звісно, я подзвонила у поліцію, та не певна, що його затримали. Адже дати точне орієнтування, куди поїхала машина, я не могла. Найбільше мене обурило те, що працівники АЗС заправили йому авто та не викликали поліцію самостійно.
Наступного ранку читаю у чаті статистику з минулої ночі: «За ніч працівники патрульної поліції Львівської області склали 11 протоколів за ст. 130 КУпАП на нетверезих водіїв». Як покарають порушників? Якщо упіймають вдруге, оштрафують у розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто на 20 тисяч 400 грн.), а також позбавлять права керувати транспортними засобами на три роки.
Фото авторки та з чату «Пітбуль»