Мов пелена з очей упала…
Єдиний ефективний спосіб лікування катаракти — заміна кришталика
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/379131/katarakta.jpg)
Років 20−30 тому діагноз «катаракта» (помутніння кришталика) звучав як вирок. Аби цілковито не втратити зір, пацієнту доводилося лягати на операційний стіл. Офтальмохірург розрізав око, виймав старий мутний кришталик, ставив новий і накладав на рану шви, вимушено травмуючи рогівку. Після цього людина п’ять днів лежала пластом, не мала права покрутити головою, приймала антибіотики (лікарі страхувалися від можливих ускладнень) і ще місяць (а часом і довше) перебувала на лікарняному. Повністю не одужувала — надалі читати, дивитися телевізор, водити авто могла лише в окулярах з товстими скельцями. Розвивався післяопераційний астигматизм. Відповідно, чітко бачити людина вже не могла.
Сьогодні операція із заміни кришталика проводиться в амбулаторних умовах, під місцевим знечуленням і триває приблизно 10−15 хвилин. Через мікророзріз (2 мм) фахівець викачує попередньо роздроблений кришталик і на його місце імплементує новий. Кришталик м’який і згорнутий у трубочку. Всередині розгортається і виконує функцію як рідний (забезпечує проникнення світла в око та його фокусування на певній точці). У більшості випадків шви не потрібно накладати. Ідеально виконаний розріз самогерметизується.
Чому кришталик мутніє? «Через порушення обмінних процесів у речовині кришталика, травму, цукровий діабет („діабетична катаракта“), запальні процеси в оці. Катаракта може бути вродженою, але найчастіше це — результат природного і незворотного процесу старіння організму», — пояснює професор, д.м.н., керівник відділу глаукоми і патології кришталика Інституту очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова НАМН України Сергій Дмитрієв. У дітей речовина кришталика має вигляд рідини, у 20-річних схожа на емульсію, а в 40-річних — гусне і перетворюється на «гель». Якщо людина зловживає алкоголем, курить, їсть мало овочів-фруктів, хворіє на цукровий діабет і не тримає недугу під належним контролем, улітку не носить якісних сонцезахисних окулярів, потерпає від гіпертонії, тривалий час приймає гормональні препарати, на катаракту хворіли найближчі родичі, більш вірогідно, що «жива» лінза її ока ствердіє швидше і перестане пропускати світло. Тоді людина вже нічого не зможе бачити (на одне або обидва ока).
Серед 75-річних чоловіків на катаракту хворіє кожен четвертий (26%) та майже кожна друга жінка (46%).
Симптоми, які змушують хворого звернутися до лікаря, — нечіткість зору, чутливість до світла і зміна сприйняття кольорів (світло від звичайної настільної лампи починає здаватися надто яскравим, яскраві кольори видаються бляклими, кольорова гама неухильно зміщується у бік коричневих відтінків), миготіння, «туман» перед очима, потреба змінити окуляри. Ці ознаки поступово наростають.
Деякі пацієнти чекають, коли катаракта «визріє» або й узагалі шукають альтернативні, нехірургічні методи лікування. «Але операція — єдиний спосіб позбутися недуги», — стверджують лікарі.
«Потрібно впевнитися, що катаракта не нашарувалася на глаукому (у 60−70% пацієнтів ці два захворювання поєднуються. — Авт.). Якщо атрофувався зоровий нерв, оперуватися немає сенсу — зір не вдасться відновити», — каже лікар-офтальмолог вищої категорії, практикуючий хірург Оксана Грицишин.