Львівські дахи — як оцинковане відро
Місто Лева втрачає cвій історичний шарм через некоректне покриття будинків
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/378401/daxyfoto.jpg)
Під час останньої прогулянки історичним центром Львова у вічі впали нові блискучі бляшані дахи на будинках-пам'ятках. Якось не в’яжеться така реставрація з автентичним іміджем міста Лева… Наприклад, ріже очі дешевий вигляд блискучого білого металу на щойно відреставрованому будинку на вул. Краківській, 34 (фасадами будинок виходить на вулиці Краківську, Гавришкевича і Гонти).
Кам’яниця, збудована на початку XIX ст., так довго стояла без ремонту, що на неї було страшно дивитися. Тепер тут все — супер. Крім даху, який нагадує металевий паркан.
Подібний бляшаний дах встановили нещодавно на пам’ятці архітектури ХVIII століття — так званому Будинку органіста, що на площі Звенигородській, 8. Досі тут був черепичний дах, а будинок був дуже зруйнований. Білий бляшаний купол з’явився на історичному будинку «Кручені стовпи» (на розі вулиць Франка та Левицького). А на площі Ринок, 36, просто в історичному центрі міста встановили… мідний дах. Оце тобі середньовічний архітектурний ансамбль!
Ситуацією із «даховою вакханалією» обурений і львовознавець, засновник популярного краєзнавчого ресурсу «Фотографії старого Львова» Роман Метельський.
«Замість автентичного покриття будинку ставити дешеве і неякісне — це все одно, що на „Мерседес“ чіпляти двигун від „Запорожця“, — каже Роман Метельський. — Це нонсенс. У старовинному Львові старі дахи були мідні, і з часом цей колір мінявся на зелений, але гарний відтінок. А сучасний Львів, якщо подивитися згори, особливо на ті будинки, що відреставровані нещодавно, виглядає як оцинковане відро. Львів втрачає шарм середньовічного міста. Псується весь історичний ансамбль. Львів перетворюється на архітектурне одоробло. Знімають старе покриття, а нове — спрощують. Якісь цікаві деталі, елементи орнаменту забирають, і виходить неякісна „ксерокопія“ того, що було. До архітектурної реставрації будинків, дахів треба підходити дуже обережно. Треба акуратно дотримуватися тих технологій, які були використані при будівництві, були закладені авторами й архітекторами 100 чи більше років тому. Якщо на будинку був мідний дах, там треба ставити новий мідний дах, де була черепиця — має бути черепиця. Це не проблема зробити. Зараз є сучасні технології. Наприклад, нова черепиця може повністю виглядати як стара, максимально відповідати автентичному кольору і вигляду, але бути полегшеною. Це особливо придатне для старих будинків, де можуть бути вже зношені перекриття. Зараз бляхою дахи покривають, але з таким самим успіхом можна мідними листами вкрити. Ясна річ, на матеріалах зараз всі економлять. Більшість спеціалістів, які можуть зробити якісний дах, теж дорого коштують, і вони не завжди є у Львова. А львівська влада старається використати п’яного „дядю Васю“ з молотком у руках, і його засобами та ресурсами проводити реставрацію історичних будинків. Наприклад, на вулиці Київській зараз активно масово оцинковують дахи. Про це треба кричати. Ніхто ні на що не реагує…».
Історичний екскурс в історію покриття львівських дахів для «ВЗ» провела начальник управління охорони історичного середовища ЛМР Лілія Онищенко. «Чомусь всі вважають, що у Львові мають бути однакові дахи, так як це є, наприклад, у середземноморських містах, — каже пані Лілія. — Там всі дахи — під черепицею однакового кольору. Це дуже гарно виглядає. Але там так завжди було історично. У Львові ситуація із дахами інша. У середньовічному Львові більшість дахів у житлових будинках була з ґонта (дерев’яні дощечки. — Авт.). Відповідно вона була сірого кольору, який з часом тьмянів і ставав майже чорним. Храми також покривалися ґонтом, ґонтом навіть покривали куполи. Львів поступово багатів, і на храмах почали з’являтися дахи з міді. І тільки у XIX ст. з’явилося розмаїття дахів. Тоді, після великих пожеж у Львові, було прийнято реформу — ґонт у середмісті заборонили як легкозаймистий матеріал. Усіх містян зобов’язали перекрити дахи вогнетривким матеріалом, черепицею, або цинковою бляхою. І те, і те було дороге, тому власники кам’яниць всіляко пручалися і розповідали, що вони не можуть цього зробити. Відтак магістрат їх штрафував, тому врешті-решт усім довелося поміняти дахи на черепичні або бляшані.
Яка різниця між цими матеріалами? Черепиця мусить мати відповідний нахил даху — такий, щоб черепиця, яка зачіпляється одна за одну, не злетіла. Якщо дах дуже стрімкий, не можна ставити черепицю, а тільки бляху… Будинки, наприклад, на площі Ринок, які раніше були під ґонтом, покрили черепицею. Ті будинки на площі Ринок, які в XIX ст. мали надбудований четвертий поверх, часто покривали бляхою. Бляха була оцинкована, або цинкова. Тоді це було досить дорого. Бляха була груба, особливо за Австрії.
Я щойно була на даху церкви Святої Трійці на вулиці Тершаківців. Там йдуть реставраційні роботи. Ми дивилися на купол і на бляшаний дах. Бляха там цинкова, історична, груба, прострілена в багатьох місцях кулями. Бляха була дуже популярним матеріалом у Львові. Історично цей матеріал у XIX ст. дуже широко застосовувався. На Краківській, 34, теж була бляха, але вона вже поіржавіла, тому її поміняли. Проблема є, тому що ця бляха не має такої кількості цинку, як колись, і доволі тонка. Інакшої бляхи важко дістати. Хіба що титан-цинк (сплав титану і цинку). Це дорогий матеріал, він за ціною приблизно такий, як мідь. В окремих випадках його також застосовують на історичних будинках. Але бляха — цілком допустимий матеріал для покриття історичних будинків".
— Дах на Краківській, 34, виблискує так, що аж очі виїдає…
— Бляха з часом темніє. Подивіться, на площі Міцкевича, 6/7 (будинок на розі із вул. Коперника, там, де казино «Спліт». — Авт.), де також поміняли дах, спочатку він блищав, а зараз вже потьмянів. Церкву Св. Миколая вкрили мідною бляхою. Спочатку дах був дуже блискучий, але з часом запатинувався і не блищить. Тому краще хай спочатку блищить, а потім потемніє, ніж поіржавіє. Ми не допускаємо, щоб наші ЛКП робили дахи на будинках-пам'ятках із профільованого профнастилу (гофрований сталевий лист. — Авт.). Хоча часто наші жеки це роблять, щоб швидше зробити, бо мешканці скаржаться, що протікає дах. Також не кладемо металочерепицю (легкий покрівельний матеріал з оцинкованої чи алюмінієвої бляхи, вкритий пластиком. — Авт.). Бо це таке саме, як пластикові вікна.
— Чому відреставрований будинок на площі Ринок, 36 вкрили мідною бляхою? Хіба це автентичний вигляд?
— Власник міг собі дозволити поставити мідну бляху. Бо вона краща, ніж оцинкована. Історично на цьому будинку була звичайна бляха. Але якщо ми допускаємо заміну звичайної бляхи на титан-цинк, то можна міняти і на мідну бляху. Тому що це дуже довговічний матеріал.
Довідка «ВЗ»
Бляха, або жерсть — тонкий листовий метал, покритий оловом або цинком. Товщина бляшаного листа 0,08 — 0,90 мм. Найбільш поширена біла бляха, покрита оловом. Не вкрита оловом бляха називається «чорною». Бляха оцинкована — сталевий лист із двостороннім покриттям цинком. Сьогодні листова оцинковка широко застосовується в покрівельних роботах і для облицювання, створення водостічних та водопровідних систем, при зведенні огорож тощо. Оцинкований лист має високі показники антикорозійності та зносостійкості.