Для більшості видавництв участь у форумі не заробляння грошей, а престиж
У місті Лева триває ювілейний, 25-й Book Forum
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/377735/1.jpg)
У Львові у розпалі 25-й, ювілейний, Форум видавців, який стартував 19 вересня. Цього року форум змінив назву і тепер називається 25 Book Forum. Якщо у середу видавці ще тільки заїжджали на територію Палацу мистецтв, щоб розвантажити свою продукцію, то 20 вересня від самого ранку перед входом на подвір’я вишикувалася чимала черга до каси. В основному молодь. Поруч — розцінки. За день перебування доведеться заплатити 50 гривень. Власники цього квитка зможуть необмежену кількість разів відвідувати свято протягом одного дня (будь-якого на вибір). Якщо хтось має намір фестивалити усі дні, треба віддати 100 гривень. Організатори зробили знижку для студентів — квиток на день коштує 30 гривень. Хто ж мріє потрапити на «Ніч поезії та музики non-stop», має заплатити за вхід 200 гривень. Найдорожчий квиток — 500 гривень — дає право відвідувати усі заходи протягом чотирьох форумних днів.
Цього року організатори вперше змінили траєкторію руху у Палаці мистецтв. Щоб потрапити у виставкові зали, треба пройти через подвір’я і з так званого чорного ходу піднятися на третій поверх. Лише тоді спуститися на другий і перший. Для тих, хто має стелажі на третьому поверсі, — це добре. Бо не завжди люди доходять аж до самого верху. Зате погано для людей похилого віку, яким важко відразу піднятися сходами так високо. Наздоганяю двох бабусь, які зупинилися між першим і другим поверхами перепочити. «Хоч би вже для нас зробили виняток, — скаржиться одна другій. — Та де ж я так вилізу високо. Завтра не піду».
На третьому поверсі народу — море. Здебільшого усі тільки придивляються до книжок, а побачивши вартість — відходять. Тепер я вже не дивуюся, чому книжки такі дорогі на Форумі видавців (деякі навіть продають дорожче, ніж їх можна купити у магазинах). Щоб видавцеві потрапити на форум, треба заплатити чималу суму за оренду квадратних метрів. Вчора мені «здали» інформацію, що за метр квадратний треба заплатити 6 тисяч гривень на усі чотири дні. А якщо людина винаймає три і більше квадратів? А ще треба знайти кошти, щоб перевезти свою продукцію, заплатити продавцям…
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/09/IMG_0591.jpg)
Підходжу до стенду з розцяцькованими книжками. Це — дитяча література. Цікавлюся у чоловіка за прилавком, чому з такими гарними книжками їх занесло аж на третій поверх.
— Бо на першому орендувати кілька метрів неможливо, — каже він. — Там, як правило, одні й ті ж видавництва.
Як з’ясувалося, їхнє видавництво ще три місяці тому подало заявку на участь, і відразу ж заплатило за оренду. Бо чим ближче до форуму, тим дорожчою стає вартість.
— Хіба можете дитячими книжками відбити те, що вклали?
— А ми й не намагаємося. Для нас головне — участь. Престиж, так би мовити. Навіть не плануємо заробити на форумі. Нам головне заявити про себе.
Уже 15 років поспіль бере участь у Форумі видавців і пан Володимир, представник київської видавничо-реставраційної майстерні «Скарбничий». Його стенд перед самісіньким входом у Палац мистецтв. Коли побачила вартість книжок, які привіз до Львова чоловік, мало не втратила дар мови. Ті, що лежали на прилавку, коштували від 9 тисяч гривень до 38 тисяч. На антикваріат книжки не схожі — усі новенькі, у коробках та ще й під поліетиленовою плівкою.
/wz.lviv.ua/images/articles/2018/09/IMG_0585.jpg)
— Це усе — унікальна робота. Таких екземплярів видаємо не більше 5−10 штук, — пояснює Володимир, одягає білі рукавички і розгортає книгу.
— І хтось їх купує?
— Так. Здебільшого колекціонери. Політики також беруть на подарунки. Торік прийшов один пан і в останній день форуму купив 12-томник Шевченка. Дехто бере візитку, а через місяць-другий просить надіслати книжку.
— То вам, мабуть, окупилася вся оренда цією покупкою?
— Щороку собі кажу: їдемо востаннє на форум. Бо щороку організатори піднімають ціни на оренду.
— Ну, так… 6 тисяч за квадратний метр. У вас тут скільки квадратів?
— Чому 6? У мене вартість квадратного метра дорожча на 50 відсотків. Винаймаю шість квадратів. А що казати про житло? Коли ми два місяці тому шукали трикімнатну квартиру, нам запропонували непоганий варіант по 1200 за добу. Нас це влаштовувало. А потім, коли ми вказали дату, дівчина у слухавці перепитала: «Коли-коли? О, та це ж форум. Доба буде коштувати 3 тисячі гривень». Хіба так можна?
Очима на подвір’ї шукала «Жужик», що вже став візитівкою Форуму видавців, з якого щороку своїми творами торгують відомі українські письменники брати Капранови. Цього разу «Жужик» стояв на проїжджій частині вулиці Коперника. Поліцейський просив забрати машину і звільнити дорогу. Один із братів просився, мовляв, вони щороку сюди приїжджають і щороку та сама ситуація. Я спробувала втрутитися, але поліцейський мені пояснив, що закон — один для всіх. А й справді: чому одні мають платити за оренду шалені гроші, а інші хочуть «на халяву»?
Усі фото автора