Чудотворна ікона із Закарпаття зцілює у… Відні
На Закарпатті, неподалік Хуста, є місце, де понад триста років тому з’явилася людям ікона Матері Божої. Та одним місцевим жителем вона була зневажена. Відтоді святиня помандрувала з України й прославилася за кордоном багатьма чудесами. У рідному ж селі свято вшановують її пам’ять і моляться до образа-копії.
Рід, що пожалів землі для монастиря, виродився
Нанківський образ Пресвятої Богородиці є одним з найбільш шанованих на Закарпатті. Він був явлений на околиці села Нанкове Хустського району у місцевості Полянка у серпні 1690 року.
— Ця святиня з’явилася людям у час, коли наші землі дуже потерпали від нападів турків, — розповідає місцевий житель Дмитро Шутко. — Власне одна з версій, чому село так називається, та, що «нанк» з турецької перекладається як пшениця. Так ось: одного разу люди помітили на полі незвичайне сяйво. Коли підбігли ближче, побачили, що то світиться образ Матінки Божої, який лежить просто неба.
Стали побожно хреститися-молитися біля ікони, аж раптом прийшов господар того клаптика землі. Як не просили селяни його, аби дав дозвіл спорудити на тому місці монастир, чоловік відмовив. Сказав, що його великій родині земля згодиться краще. Одне слово, пожалів шмат поля. Та користі з нього рід цього землевласника таки не мав, бо дуже швидко під корінь виродився.
Де їхав образ — з’явилася Долина нарцисів?
Правда, дозволив господар поля ікону, що явилася людям, забрати. Впрягли селяни у воза пару волів, поклали на нього святиню, а він з місця не рушить. Впрягли другу пару, третю, шосту! Воли стояли як вкопані, не могли кроку ступити. Так ікона не хотіла покидати вибраного місця. Хотіли селяни бити тварин батогом — а він ляснув по образу. І полилися з очей Пресвятої Діви сльози, а на обличчі лишився рубець. Тоді й стали ікону ще називати «Заплакавша». Люди не знали, як їм далі бути. Вони біля образа присягнули, що як Божа ласка — відвезуть Нанківську ікону у Повчу (нині Угорщина) в монастир. І підвода відразу рушила.
Кажуть, де віз з образом йшов — наступного року там почали квітнути нарциси. Мовляв, саме так і з’явилася знаменита й унікальна Долина нарцисів на Закарпатті.
Водою з кринички вмиваються онкохворі
— У Повчі ікона відразу стала славитися чудесами. З нею пов’язують великі перемоги Австро-Угорщини над турками. Тоді указом імператора святий образ було урочисто перевезено у столицю імперії Відень і внесено у собор Святого Стефана, — розповідає далі Дмитро Шутко. — А для Повчі написали копію, яка теж вважається чудотворною. Відомо, що вона теж не раз плакала, востаннє — на початку минулого століття.
Має копію образа і храм у Нанковому. Її написав угорський художник й подарував закарпатському селу у 1914 році. Біля нього теж стається багато чудесних зцілень. Власне їх і вивчали, перш ніж церква офіційно оголосила Нанківську ікону чудотворною.
Люди зізнаються, що дуже помічна при різних хворобах і водичка з джерела, що почало бити на місці з’яви ікони. За триста років воно ні разу не замулилося, не пересохло. Багато до нього приїжджає онкохворих — вмиваються, п’ють, просять про зцілення. До речі, у тому місці люди не так давно спорудили капличку, поставили там кам’яний знак на честь ікони, облагородили криничку, аби кожен міг не лише напитися води, а й набрати з собою. А нині добудовують просторий храм, аби там щонеділі чи й частіше можна було відправляти Служби Божі.
Фото автора
Закарпатська область.