Убивча мода. Кожен п’ятий підліток смалить електронну сигарету
- 27.05.2018, 14:27
- 2 619
В Україні широкої популярності вейпи набули не так давно. Ті, хто «присів» на електронні сигарети, переконані, що шкода від них набагато менша, ніж від звичайних цигарок.
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/371519/vep.jpg)
Півроку тому 15-річна Діана, школярка з Львівської області, зробила першу затяжку модного вейпу. Дівчина каже, багато її подруг-одноліток курять саме елегантні електронні сигарети. Наслідки «модного» куріння швидко дали про себе знати. Діана зізнається, після кількох місяців почало щось тиснути у грудях, через що дівчина часто прокидалася вночі. Крім того, з’явився кашель, особливо після пробіжки. «Злякалася за своє здоров’я, тому кинула курити», — каже дівчина.
Коштує таке сумнівне задоволення чимало. Сам пристрій обійдеться у 1800−2000 гривень, а його наповнення — це ще 300−400 гривень на місяць. Два місяці тому в Івано-Франківську госпіталізували 12-річну (!) дівчинку. Однокласник приніс у школу вейп. Діти хотіли заправити сигарету, але не змогли — рідина розлилася, і п’ятеро учнів отруїлись.
Попит на електронні сигарети за останні 2−3 роки в Україні зріс у середньому на 30%. У більшості цивілізованих країн світу почали впроваджувати обов’язкову сертифікацію, обмеження або навіть заборону на продаж. Однією з радикально налаштованих держав проти вейпінгу є США. Там діє цілковита заборона на продаж дітям. Приклад зі США взяли Канада, Велика Британія, ряд країн Євросоюзу. У Китаї заборонені продаж і зберігання нікотинової рідини. В Україні протягом двох років намагаються заборонити продаж вейпів підліткам, але наразі безрезультатно. Навпаки, вейпеманія стрімко поширюється серед українських підлітків. Стильний пристрій, вільний продаж дітям і куріння без зрадливого запаху. Батьки можуть навіть не підозрювати, що їхня дитина — вейпер із кількарічним стажем.
«Електронні цигарки більш небезпечні, ніж звичайні. У них більша доза нікотину, — каже головний пульмонолог області Надія Рудницька. — Як і у звичайних, в електронних також утворюються продукти згоряння, які людина вдихає. Це призводить до ушкодження слизової (дим її буквально обпікає), деформації бронхів, погіршення кровопостачання, що може вилитися у рак (не тільки легень, а й язика, гортані, стравоходу тощо) або хронічні легеневі патології. Може постраждати мозок, серце і шлунок. Коли це станеться — через п’ять чи 20 років, невідомо. У кожного індивідуально. Тютюнові компанії знайшли новий спосіб заробляти гроші на нашому здоров’ї та здоров’ї наших дітей. Тому не раджу батькам легковажно ставитися до дитячих ігор «у дорослих».
За підрахунками ВООЗ, кожен п’ятий підліток у світі віком від 13 до 15 років курить електронні сигарети.
А тим часом…
У США у місті Сент-Пітерсберг від вибуху електронної сигарети загинув 38-річний чоловік. Талмаджа д’Еліа знайшли мертвим пожежники, які прибули на виклик (у будинку потерпілого спрацював сигнал тривоги). Через пожежу, що виникла, опіки у нещасного були по всьому тілу (обгоріло на 80%). Експертиза показала, що причиною смерті чоловіка стала частина е-сигарети, яка поцілила йому у голову. Під час розтину у черепі загиблого знайшли два осколки.
Найпоширеніша причина, чому вибухають пристрої для куріння, — проблеми з акумулятором. За даними Пожежної асоціації США, за період з 2009 по 2014 рік було зареєстровано 195 вибухів та пожеж через використання електронної сигарети, внаслідок чого 133 людини отримали травми, 38 з них — серйозні.
Дар’я Бавзалук
Соломія Сочинська