Таємнича Садгора
Новий екскурсійний маршрут веде у віддалений мікрорайон, який прославився завдяки місцевому цадику.
/wz.lviv.ua/images/articles/2017/07/sadgora2.jpg)
Два останні роки у столиці Буковини — туристичний бум. Досі екскурсоводи водили гостей центром Чернівців, заходили у колишню резиденцію буковинських митрополитів та їхали на старий Руський цвинтар (християнський і єврейський). І ось тепер — ще один туристичний маршрут. Охочі можуть відкрити для себе таємничу Садгору — мікрорайон, який колись був окремим містечком. Тут мешкало багато євреїв, жив цадик, а сьогодні тут відновлено синагогу, яка зовні схожа на Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича.
У Садгорі функціонуватиме окремий туристичний центр, будівлю якого прикрашатиме мурал зі словами “Садогура” (так у давні часи називали Садгору) та зображенням барона Гартенберга, який заснував це поселення.
Випускники центру підготовки екскурсоводів, Володимир Новак-Садогурський і Дмитро Сірман, провели для всіх охочих уже кілька екскурсій «Таємниці Садгори». Пан Володимир такий патріот своєї малої батьківщини, що до свого основного прізвища додав додаткове — Садогурський...
Екскурсія триває дві години. У Садгору туристи можуть добиратися або своїм транспортом, або ж маршрутками, які довезуть від центру Чернівців до Садгори за 30-40 хвилин. Нещодавно відбулася велоекскурсія: всі охочі зібралися біля міської ради і разом вирушили до Садгори. А вже безпосередньо на місці Садгорою можна проїхатися навіть на бричці.
/wz.lviv.ua/images/articles/2017/07/sadgora1.jpg)
Розпочинається екскурсія із центру Садгори. Далі пролягає вулицею Івана Підкови до костелу Св. Архангела Михаїла, який не так давно відзначив своє 200-ліття, потім — до колишнього помешкання барона Мустяци, до старого цвинтаря і могили цадика, березової алеї. Далі вулицею Галицького, де розташовується греко-католицька церква (одна із трьох у Чернівцях), є також православні церкви. А завершується маршрут біля нещодавно відновленої синагоги — колишньої резиденції садгірського цадика.
Чернівецькій Садгорі минулого року виповнилося 245 років. Тут своя окрема історія з яскравими і водночас драматичними сторінками. А ще тут в основному мешкає місцеве населення, на відміну від Чернівців загалом, де кількість корінного населення у повоєнний час значно зменшилася. Якщо приїдете у Садгору, то вам розкажуть, як до війни тут мешкало майже 80% євреїв. І як барон Гартенберг, цей великий аферист, карбував тут гроші. Заснував монетарню і, маючи подвійне прізвище, Гартенберг-Садогурський, дав назву новому поселенню.