Як затятий м’ясоїд став відданим вегетаріанцем, а потім – веганом
Відмова від м’яса додає сил, покращує здоров’я, нормалізує аналізи.
/wz.lviv.ua/images/articles/2016/02/IMG_1476.jpg)
Не знаєте, як змінити своє життя і покращити здоров’я? Особливих зусиль докладати не варто - відмовтеся від м’яса! У цьому уже шостий рік поспіль переконується 31-річний львів’янин Богдан Хруставчук. Веде здоровий спосіб життя - не курить, не вживає алкоголю, активно займається спортом у тренажерному залі, дотримується усіх правил здорового харчування. Від 2010 року Богдан став вегетаріанцем, а з минулого року — ще й веганом (тобто запровадив жорсткіші обмеження їжі тваринного походження: відмовився від молочних продуктів). Богдан виглядає щонайменше на п’ять років молодшим за свій вік. Каже, веганство неабияк покращило його фізичну форму, здоров’я, змінило світогляд. «Відмова від м’яса — це не якесь сектантство, а ставка на здоровий спосіб життя», - каже він. Журналіст «ВЗ» зустрілася з Богданом Хруставчуком, щоб дізнатися його історію вегетаріанства, щоденне меню та самопочуття після харчових обмежень.
Сидимо із Богданом у Green cafe — вегетаріанському закладі, що у самому центрі Львова. Замовляю свій улюблений салат «Цезар». Та тут він не з курятиною чи з лососем, а зі шматочками… сирих шампіньйонів. Традиційна салатна заправка теж відрізняється: вона пісніша, легша.
Мій співрозмовник переконливо аргументував на користь вегетаріанства. Наприклад, шлунок людини не розрахований на перетравлювання важкої їжі, як у хижаків. М’ясна їжа виводиться з організму важче, ніж рослинна. А ще м’ясоїди неабияк зашлаковують свій організм. Насправді людина може протягнути день на горішках, фруктах, легких салатах та воді. Навіщо для нарощення м’язового корсету споживати тваринні білки (зокрема, спортсмени після тренування їдять варену телятину чи курячі стейки. — Авт.), якщо їх можна отримати з бобових, сої, гороху, круп. Думаєте, знесилитеся? Це міф! Коні, носороги, слони не їдять м’яса, а лише траву і корми, але сил у них хоч відбавляй. Подивіться на м’язи коня, який їсть овес, і на мускули лева, який харчується м’ясом. Значить, не у м’ясі справа.
- Богдане, що стало поштовхом для вегетаріанства? Таке рішення зазвичай не приймають спонтанно.
- Постійно шукаю нові можливості самовдосконалення. Свого часу займався бойовим гопаком. Завжди шукаю гармонію, щось природне. Колись дуже любив м’ясо. Був найбільшим м’ясоїдом у сім’ї та серед друзів. Навіть жартував щодо вегетаріанства. Мовляв, вегетаріанці — злі люди, які з’їдають усю зелень, не залишаючи нічого тваринам, і ті вмирають з голоду.
Але доля звела мене з вегетаріанцями. Почав цікавитися цією темою. Та один профі мене розчарував. Сказав, що в мене ще недостатній рівень, щоб переходити на вегетаріанство. Після цього подумав, що це трохи дивні люди, в яких завищене его… Коли цікавишся якоюсь темою, тобі на шляху зустрінуться люди, які підкажуть, як діяти. Потім зустрівся з вегетаріанкою, яка логічно та переконливо розповіла мені про користь відмови від м’яса. Це була 43-річна жінка, яка виглядала набагато молодшою за свій вік. Найбільше мене зачепив морально-етичний аспект вегетаріанства. Мене затягнуло… Прочитав багато профільної літератури. Тепер можу довести будь-якому медику, що веганство дуже корисне.
Від 2010 року не вживаю м’яса, риби, яєць, рибної ікри. Потім став веганом, відмовився ще й від молочних продуктів. Двічі на тиждень харчуюся у вегетаріанському кафе. У моєму меню — гречка (не зварена, а залита холодною водою і залишена на ніч. Вранці зерно набухає і стає ніби варене. Страва цілком готова до вживання. — Авт.), боби, варена картопля, овочі на парі та грилі, овочеві салати, заправлені олією (оливковою, соняшниковою, лляною), супи, каші. Харчуюся двічі на день. Крім основних прийомів їжі, вживаю багато фруктів.
- Як на перших етапах вегетаріанства відреагував організм? Не снилися смажені стейки, шашлики?
- Почувався чудово! Зважив усі «за» - тому все пішло легко. А коли тобі це подобається ще й із моральних міркувань, то які можуть бути адаптаційні проблеми?
Одразу побачив позитивні результати. Витривалість збільшилася у рази. Після занять спортом не було кріпатури. Якщо була, то дуже легка і на ранок проходила. Стало легше грати у футбол (двічі на тиждень), а коли був м’ясоїдом, швидше втомлювався. Зараз можу дві години бігати без упину, відчуваю легкість, піднесення. Здав кров на аналізи, результати — ідеальні. Для мене це важливо, бо часто виступаю донором, маю рідкісну першу групу крові з резусом «-». До вегетаріанства в мене не завжди брали кров.
Можу спати менше, ніж обов’язкові вісім годин, але почуваюся чудово, висипаюся. Шлунок не витрачає енергії на перетравлення того, що він не може подужати. Ми не подібні до хижаків. У шлунку людини у десять разів слабша соляна кислота, ніж у хижих тварин. Тому соляна кислота людського організму не до кінця розщеплює м’ясо. Люди, які їдять багато м’яса, мають серцево-судинні захворювання, інсульти, високий рівень холестерину.
- А які моральні аргументи?
- Під час вбивства тварина відчуває біль, дає негативну енергію. Це гріх! До речі, термін м’ясо звучить мило… Варто називати речі своїми іменами: не м’ясо, а… труп! Тобто ми їмо не м’ясо, а трупи вбитих тварин…
Не люблю людей з подвійними стандартами. Наприклад, маю чимало знайомих, які працюють зоозахисниками. Прилаштовують бездомних собак чи кішок. І одночасно ці захисники тварин годують собак кістками рогатих тварин з бойні… Якщо ти вже захисник тварин, то будь послідовним до кінця. Щороку у світі на бойнях забирають життя 70 мільярдів тварин.
Принципово не ношу шкіряного взуття, шкіряних курток (Богдан показує стильну зимову куртку на синтепоні. — Авт.). Взуття — з екошкіри, яку виготовляють за спеціальною технологією без шкідливих викидів в атмосферу. Найдешевші туфлі з екошкіри коштують тисячу гривень.
- Як реагують на ваш стиль життя рідні, друзі?
- Завдяки мені уже шестеро людей стали вегетаріанцями. Нікому не нав’язував цей стиль життя. Друзі спостерігали за моїми результатами і собі захотіли спробувати. Зараз дуже вдячні, кажуть, що готуються до наступного рівня — веганства.
- Серед знаменитостей теж є чимало вегетаріанців…
- Звичайно! Це Ейнштейн, Леонардо да Вінчі, Лев Толстой, Григорій Сковорода, Стів Джобс, Пол Маккартні, Бенджамін Франклін, Тайсон, Іван Піддубний, Брюс Лі...
Зараз дієту для голлівудських зірок формують на основі вегетаріанства, а потім їх поступово переводять на веганство. Плюс вони п’ють багато води на день, займаються спортом. Розробка дієт під конкретну «селебрітіс» коштує від 10 тисяч доларів…