«Собачий світ» потребує милосердя
Як готується до морозів притулок для тварин у Брюховичах
/wz.lviv.ua/images/news/2014/12/e112e2ecffddf95ae5b51880ebf17083.jpg)
У Львові вже декілька років говорять про побудову сучасного притулку для бездомних тварин. Наразі ж чотирилапі безхатченки туляться у притулку “Милосердя”, що у Брюховичах. Ось-ось вдарять серйозні морози, тож журналіст “ВЗ” навідалася у притулок, щоб подивитися, як там готуються до суворих зимових буднів.
Для того, щоб зазирнути у “собачий світ”, розташований у Брюховичах, на вулиці Незалежності, 58, я подолала чималий шлях. І ось я на лісовій галявині неподалік притулку. Уже сутеніє, проте знаходжу дорогу, орієнтуючись на синхронний гавкіт. Мені назустріч виходить директор Наталія Кузнецова. Разом із нею заходимо на подвір’я та розпочинаємо знайомство з тваринами. Навпроти цегляної будівлі — кількадесят буд і вольєрів, де живуть чотирилапі гавкуни. Споруди металеві — це єдиний матеріал, який собакам не по зубах... Зараз у притулку 302 дорослі собаки та 11 цуценят. Їх кількість змінюється, адже дуже часто люди підкидають тварин.
Якраз настав час вечері. Двійко чоловіків несуть собакам миски з кашею. Цуценята ласують ще й кефіром та сиром. Коли собаки в одному вольєрі отримали свою законну порцію, їхні сусідки підняли дикий гавкіт, вимагаючи і собі харч. Звичайно, не залишились голодними.
Грошей у притулку фактично немає. Лише за електроенергію потрібно платити 600 гривень щомісяця. При цьому волонтери та небайдужі до долі тварин люди постійно шукають джерела поповнення скромного бюджету закладу. Притулок для тварин «Милосердя» створили у 1992 році на пожертви Британського товариства захисту тварин. Проте у 2006 році контракт з іноземними колегами розірвали, заклад почав існувати на пожертви волонтерів та небайдужих людей, тож фінансова нестача є тут ключовою проблемою.
З Наталею Кузнецовою прогулюємося між вольєрами. У цегляній споруді мешкає Петрик (так охрестили собаку волонтери). Він хворіє на важку стадію саркоми. Коли я побачила очі цього собаки, зрозуміла, наскільки він хоче жити... Петрика часто відвідує виїзний ветлікар, з яким організація має уже налагоджений зв’язок. Візити не безкоштовні, але врятоване собаче життя того варте. Також інколи собаки перебувають на спеціальному обігріві, оплата за одну таку процедуру для двох собак — 50 грн.
У собачих будах товстим шаром викладена солома. З приходом зимових морозів притулку знадобляться теплі речі, а саме: ковдри, підстилки та матраци, так званий секонд-хенд. Крім дворняг, у вольєрах бачу різні породи: ротвейлери, тер’єри, бульдоги. Якщо ви мрієте про собаку, який стане для вас не лише найкращим другом, а й відданим охоронцем чи напарником на полюванні, то вам сюди. Працівники притулку нададуть контакти кінологів, ветлікарів, ветпсихологів, які зможуть допомогти собаці в його подальшій адаптації у новому середовищі. Також у притулку ретельно стежать за тим, щоб у тварин не було глистів, роблять профілактичні щеплення від інфекцій.
А тим часом...
“Саме доручення створити муніципальний притулок для тварин за європейським зразком з’явилося ще три роки тому, — розповідає начальник управління житлового господарства ЛМР Юрій Голець. — Тоді створили план закладу, окреслили основні особливості, критерії, зробили попередню кошторисну експертизу проекту. Згідно з попередньою оцінкою, ця сума сягає 90 млн. Проте це ще не остаточна цифра, будуть здійснюватись наступні огляди проекту. Джерелами отримання коштів є державне фінансування, міська казна та залучення меценатських пожертв, зокрема пошук матеріальної підтримки у ЄС. Для будівництва виділили ділянку у 4 га в районі Рясного-1 (вул. Незалежна — вул. Брюховецька). Будуватимуть за зразком притулку для тварин у Вроцлаві (Польща). Він визнаний одним із найкращих у Європі. Плануємо його перевершити, створивши у Львові ще більш потужний аналог помешкання для тварин, в якому помістяться 500 собак та 100 котів. Зважаючи на те, що притулок створюється ще й для надання певних соціальних послуг тваринам, як-от медичний огляд, косметичні процедури (зачіска, манікюр, фарбування), то потрібні будуть ветлікарі, зоопсихологи, зооперукарі тощо. Заплановано, що притулок буде приносити прибуток — щорічно 20-30% від коштів, які витрачатимуться на нього.