Нічого не болить? Бігом до лікаря!
Рак шийки матки на нульовій, дораковій стадії діагностують у 0,5% хворих. А із задавненими формами приходить кожна сьома...
/wz.lviv.ua/images/news/2014/10/6630b057abf728b2bf409ca87a74a48d.jpg)
За статистикою, три жінки з чотирьох, у яких діагностували рак шийки матки, — репродуктивного віку. Середній вік хворих — 40-45 років. Нерідко цю патологію виявляють у 20-30-річних.
Рак шийки матки у структурі захворюваності посідає друге місце (після раку молочної залози). В Україні цю патологію щороку діагностують у понад 5 тис. представниць прекрасної статі і щороку недуга вкорочує віку більш як 2 тис. хворим. Чотири жінки з п’яти, які зараз хворіють, могли би не допустити розвитку недуги, якби вчасно відвідали лікаря.
“Пухлина росте роками. У передраковій стадії біль не турбує. Немає кровотеч. Хоча й при мікрокарциномі (початковій стадії раку) може не бути скарг. Якщо жінка скаржиться на біль, її госпіталізують з кровотечею, то часто це вже ІІІ-IV стадія, — пояснює головний онкогінеколог Департаменту охорони здоров’я ЛОДА Світлана Струк. — Якщо жінку раз на рік буде оглядати гінеколог, брати цитологію (зіскоб тканин із шийки матки, які досліджуються у лабораторії під мікроскопом. — Авт.), оглядати молочні залози (рак грудної залози продовжує лідирувати у структурі смертності від раку у жінок), якщо жінка буде щороку проходити УЗД, максимум, що їй загрожує — передракова стадія. Це коли раку ще немає, але зміни у клітинах вже є. Під місцевим знечуленням лікар проведе маленьку операцію (конізацію). Змінену тканину висіче у межах здорової. Жінка не відчує болю, не втратить крові, після цієї процедури зможе вагітніти і народжувати дітей. 99% жінок, яким проводили конізацію, народжують самі, і лише одній жінці зі ста роблять кесарів розтин”.
Лікар радить представницям прекрасної статі не зволікати і відвідати дільничного гінеколога, записатися на прийом до спеціаліста у приватну клініку або навідатись в обласний онкоцентр: “Ніхто не змушує йти до лікаря, якому не довіряєте. Прислухайтесь до рекомендацій мами, сусідки чи колеги по роботі”.
“Ще й гроші зекономите, — переконана лікар акушер-гінеколог Олена Райгородська (м. Київ). — По-перше, не запустите хворобу (чим більш занедбана, тим дорожче обходиться лікування). По-друге, не будете здавати “1000 і один аналіз”. Більшість аналізів (йдеться не про мазки і цитологію, а про аналіз крові) доводиться здавати у приватних лабораторіях. Тільки аналіз на вірус папіломи людини 16 і 18 типу (високого канцерогенного ризику) обійдеться у 90-100 гривень. А дати поштовх до появи пухлини можуть і внутріклітинні паразити (уреаплазми, мікоплазми, хламідії), і приховані інфекції (сифіліс, гонорея). Якщо мали незахищений статевий контакт з малознайомим партнером, часто міняєте партнерів або виявили факт зради з боку постійного, обов’язково сходіть на огляд до гінеколога. Через 1,5-2 місяці навідайтесь до лікаря повторно. Якщо все гаразд, не забудьте через рік йому показатись. Мазки, цитологія, УЗД і, за потреби, кольпоскопія (дослідження за допомогою спеціального оптичного пристрою — кольпоскопа) — це той мінімум, який допоможе зберегти здоров’я”.
За інформацією Європейського бюро ВООЗ, за останні 30 років захворюваність на рак шийки матки у Європейському регіоні вдалося скоротити на третину — і все завдяки профілактичним оглядам. Але й жінки там охоче обстежуються. У Швеції пропускає обов’язкові щорічні огляди лише одна жінка з десяти. У Великій Британії ще 25 років тому перевірялося на наявність змін на шийці матки лише 10% жінок. А тепер — вісім з десяти!
На Львівщині до 20 жовтня триватиме акція “Дні патології шийки матки і грудної залози у жінок”. Поцікавтесь, чи подібні акції не проводять у ваших обласних центрах. Це не означає, що безкоштовно перевіритися можна тільки в “акційні дні”. Жоден лікар не виставить за двері, якщо прийдете до нього, не маючи скарг. Навпаки, похвалить за відповідальне ставлення до свого здоров’я. За словами онкогінеколога Світлани Струк, 14% жінок звертаються по допомогу із задавненими формами хвороби. Більш як 85% — на І-ІІ стадії. А от з передраковою — приблизно одна пацієнтка з 200. “Фактор страху і сорому присутній, але він не відіграє ключової ролі у пізній діагностиці, — переконана лікар. — Чимало жінок не знають, куди звертатися. Думають, якщо ніщо не турбує, гінеколог навіть не буде їх оглядати”.