«Тут спочиває Августина Клодетт Жулька»
У Києві існує унікальний цвинтар домашніх улюбленців
Найвідоміший стихійний цвинтар для тварин має завдячувати своєю появою залізниці. Невеличка смуга поруч зі станцією Київська Русанівка не придатна під будівництво. Наприкінці дев’яностих тут почали ховати тварин. Тепер це справжній меморіал — з мармуровими та гранітними пам’ятниками, огорожами та квітами.
Написи на пам’ятниках є своєрідним літописом любові людей до братів наших менших. «Аліса. Моїй коханій вовняній дівчинці», «Тимко. Ми тебе ніколи не забудемо!», «Кєшик. 17 років радості, тепла і любові», «Афоня. Найвідданіший, найкоханіший та незамінний кіт», «Рік. Тебе любили всі. Шкода, що життя таке коротке». З високої трави визирає скромна табличка із написом «Мурза Мурзоєв. 1999 — 2013». На одному з пам’ятників написано: «Коханому хлопчику синочку Джоніку від мами і братика Максика з величезною любов’ю та вічною пам’яттю». На іншому: «Пушинка Лі Прохар. Вічна пам’ять та величезна любов від мами Тотора Чакі та Максима».
Не можуть не дивувати й імена окремих тварин. Альф, Кноп, Їжачок, Чяк (похований поруч з Чіпом), або навіть Августина Клодетт Жулька. Не міг втриматися від сміху, хоч і грішно сміятися на цвинтарі. Вразило і колективне захоронення: Чіка (кіт), Буся (кішка), Пуся (кролик). Майже фамільний склеп.
Є на цвинтарі і «бідні» могили. Огорожу для них зроблено із залишків кахлю, могильною плитою може слугувати пластиковий ящик.
Поки блукав по кладовищу, розглядаючи мордочки кішок та гордовиті профілі породистих собак на могильних табличках, зустрівся з жінкою, яка поралася коло невеличкої могили разом з десятирічним сином.
— У нас тут ротвейлер похований, — розповіла Марина Стадник. — Був як член родини. Не могли викинути його тіло на смітник! Ось прийшли відвідати нашого песика, прибрати могилку…
Пані Марина скаржиться, що цвинтар на Русанівці заростає бур’яном, що сюди звозять сміття, а металеві огорожі крадуть на металобрухт.
Ідея створити офіційний цвинтар для тварин у столиці виникла тринадцять років тому. У 2001 році Київрада ухвалила рішення про виділення ділянки площею 5,4 га під будівництво найбільшого у Європі цвинтаря тварин на вулиці Пухівській. Цвинтар мав складатися з колумбарію з могильником для поховання тварин, крематорію та господарських приміщень. Фундамент заклали у 2003 році, побудували паркан. Але цим і обмежилося. У 2010 році до проекту внесено зміни, згідно з якими вартість будівництва кладовища зросла з 12,5 млн. грн. до 29 млн. грн. За новим проектом, адміністративно-побутовий комплекс цвинтаря мав включати виробниче приміщення, свердловину, гараж, трансформаторну підстанцію, дорогу тощо. Оскільки на території недобудованого цвинтаря ховати тварин не дозволяють, кияни змушені користуватися нелегальними кладовищами. Найбільше з них — на Русанівці...
В Україні є Бюро ритуальних послуг для тварин. На його сайті пропонується усе — від облаштування похорону до… виготовлення штучних діамантів з праху домашнього улюбленця. Вартість трун для тварин — від 650 грн. до 3000 грн. Процедура похорону — 750 грн. Найдорожчий пам’ятник — 5 тисяч гривень. Диспетчер бюро Тетяна Іванова каже, що максимально похорон Мурчика чи Тузика обійдеться у 10 тисяч гривень.