Користь та шкода комбінованих оральних контрацептивів
За статистикою США, до 20% жінок використовують комбіновані оральні контрацептиви. Частота залежить від віку, соціально-економічних особливостей і сімейного статусу жінки
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/513487/lashchyk.jpg)
Що це за препарати? Які вони мають переваги та недоліки? На ці та інші запитання відповіла акушер-гінеколог Наталія Лащик.
— Наталіє Орестівно, що таке «комбіновані оральні контрацептиви»?
— Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) — це препарати, які містять у собі поєднання двох синтетичних гормонів. А саме: естроген та прогестин (звідси й термін «комбіновані»), які приймаються у формі піґулок. Вони подібні за структурою до естрогену та прогестерону, що утворюються природним шляхом в організмі жінки. Завдяки цьому можуть регулювати процес овуляції та дають змогу блокувати її, запобігаючи вагітності.
Зазначу, що комбіновані оральні контрацептиви — це надійний метод контрацепції з ефективністю понад 99%, якщо використовувати препарат чітко та правильно. Це суттєва перевага. До того ж це дуже простий і зрозумілий метод — варто просто щодня приймати пігулку. А здатність завагітніти швидко відновлюється після завершення приймання препаратів.
— Розкажіть про позитивні ефекти прийому КОК:
— Перелічу лише кілька з них.
По-перше, це надійний спосіб контролювати вагітність. Окрім впливу на овуляцію, оральні контрацептиви змінюють властивості слизу у шийці матки, стоншують ендометрій, що в комплексі посилює протизаплідний ефект.
По-друге, вони знижують ризик виникнення багатьох поширених зараз жіночих хвороб, зокрема раку ендометрію та яєчників.
По-третє, КОКи блокують процес менструації або замінюють її кровотечею відміни (якщо робите перерви у прийомі препарату), внаслідок чого біль та рясні виділення тимчасово зникають.
— А якими є негативні ефекти?
— Так, це правда, вони мають і негативні ефекти. До основних належать:
- підвищений ризик тромбоутворення. На це треба звернути увагу, особливо тим, хто курить чи має в анамнезі інші фактори, що сприяють тромбозу;
- сприяють виникненню артеріальної гіпертензії та серцево-судинних подій, як-от інсульт чи інфаркт міокарда;
- підвищений ризик виникнення раку молочної залози. Це особливо актуально для жінок, в сімейному анамнезі яких ця патологія вже траплялася або присутня мутація гена BRCA.
— Скільки можна приймати КОК безперервно?
— КОК можна приймати впродовж усього репродуктивного періоду життя жінки. Стільки, скільки є потреба у контрацепції, тобто до менопаузи. Звісно, за умови, що в процесі приймання не виникають небажані реакції та/або протипоказання. Аби пересвідчитися, що протипоказань та застережень немає, плануйте щорічний контрольний візит до гінеколога/ині. Перерви у прийманні КОКів потрібні тільки за умови, коли жінка планує завагітніти. За інших ситуацій немає потреби переривати приймання препаратів.
— З чого слід розпочинати прийом КОКів?
— У будь-якому випадку до початку прийому оральних комбінованих контрацептивів треба підійти зважено. Раджу обов’язково повідомити свого лікаря про всі супутні захворювання та обтяжений сімейний анамнез.
Є велика кількість КОКів, які відрізняються діючими речовинами та дозуванням. Обирати препарат самостійно, за порадами подруг чи рекомендаціями з Інтернету, категорично не можна. Організм кожної жінки індивідуальний — і врахувати всі особливості може тільки лікар на очній консультації.