«Знаю воїна, який через Інтернет грав у шахи прямо з фронту…»
20 тисяч преміальних гривень міжнародний гросмейстер Мартин Кравців віддав на потреби 125-ї бригади Тероборони ЗСУ
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/509604/shakhy.jpg)
У Львові, у приміщенні футбольної академії «Рух», завершився І Міжнародний благодійний шаховий турнір у пам’ять про 20 українських шахістів, які загинули під час російсько-української війни і зникли на ній безвісти.
У турнірі взяли участь 257 спортсменів різного віку з різних регіонів — від зовсім юних до літніх, люди з особливими потребами. Окрасою цього фестивалю шахів стали поєдинки шістьох міжнародних гросмейстерів — Мирослави Грабінської, Мартина Кравціва, Олексія Кислинського, Любомира Михальця, Маргейра Петурссона, Володимира Сергеєва. За шахівницями високу майстерність продемонстрували також шестеро міжнародних майстрів, шестеро майстрів спорту України, 13 майстрів FIDE (з них троє жінок), 39 кандидатів у майстри спорту України. Серед почесних гостей турніру були митрополит Ігор Возьняк, уславлений шахіст, головний тренер чоловічої збірної України з шахів Олександр Белявський, воїни ЗСУ.
Під час турніру зібрано близько 160 тисяч гривень на допомогу 125-й бригаді Територіальної оборони. Зокрема, на потреби цього бойового підрозділу передав свої преміальні, 20 тисяч гривень, переможець турніру — міжнародний гросмейстер Мартин Кравців, який входить до рейтингу 30 найсильніших шахістів світу.
— Разом із Шаховою академією Львівського державного університету фізичної культури головним організатором турніру був Антон Литвинець, який зараз теж захищає Україну, — розповів «ВЗ» директор ДЮСШ «Дебют», заслужений тренер України Володимир Грабінський. — Завдяки його авторитетові вдалося провести змагання на такому високому рівні. Під час них відбувся благодійний аукціон, де можна було придбати багато лотів-сувенірів, у тому числі виготовлених зі снарядних гільз. Усі виручені від їх продажу кошти пішли на потреби українських воїнів.
Кореспондент «Високого Замку» поспілкувався із переможцем шахового меморіалу Мартином Кравцівим.
— Я знав одного із шахістів, у пам’ять про яких проводимо ці змагання — Михайла Ярмистого із Чернівців, — розповідає гросмейстер. — Кілька разів грав із ним. Пригадую, свого часу він брав участь у турнірі шахістів віком до 20 років і, здається, переміг у ньому…
— Як виникла ідея віддати на армію грошову винагороду за перемогу в цьому турнірі?
— Для мене честь зробити це. Один з моїх колег уже два роки перебуває на війні. Для нього і його побратимів із 125-ї бригади я і передав свої преміальні…
Це не перший випадок благодійництва шахістів. Під час перебування в Іспанії наші землячки, сестри Анна й Марія Музичук, проводили сенс одночасної гри, збираючи кошти для ЗСУ. Пригадую також, що збірна України з шахів грала кілька матчів по Інтернету, і під час цих сеансів люди донатили на українську армію, на реабілітацію воїнів.
— Відомо, що наші воїни з мирного життя часто беруть зі собою на фронт скрипки, бандури, сопілки. А шахи беруть?
— Беруть. Мій товариш — гросмейстер Ігор Коваленко із Новомосковська на Дніпропетровщині (входить до 80 найсильніших шахістів світу) — зараз теж воює, як і його брати. Іноді йому на фронті щастить отримати доступ до Інтернету і зіграти партію онлайн.