«Коли народився син, я раптом придумав свою першу карикатуру»
Ексклюзивне інтерв’ю з відомим українським художником Олексієм Кустовським — автором образу нашого воїна
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/472520/kustoportret.jpg)
Графічний гумор, сатира, іронія… Саме зараз, під час героїчної війни України проти російських окупантів, цей культурний «продукт» знаходить великий відгук у душах українців. І на цій ниві потужно тримає художній фронт відомий український карикатурист Олексій Кустовський. З початку війни він буквально фонтанує талановитими, неординарними графічними роботами.
/wz.lviv.ua/images/interview/2022/09/1.jpg)
Особливо вражають його героїчні образи українських воїнів. Класичний образ козака-характерника художник поєднує з сучасним воєнним наративом. У Кустовського козак воює не шаблею, а високоточною зброєю, якою нам допомагають західні партнери, — Himers, Javelin, Bayraktar…
— Олексію, деякі українські митці з початком активної фази війни впали в депресію і перестали творити. А дехто навпаки, як і ви, отримав приплив творчих сил і зробив масу нових робіт. Воєнні дії мобілізують?
— У мене творчий приплив не припинявся. Він триває з 2013 року, коли почався Євромайдан, потім воєнні дії на Донбасі. Тоді я почав малювати на теми війни. Мені якраз запропонувала співпрацю українська редакція «Радіо Свобода». І всі вісім років першої фази війни я працював у такому форматі. Але дивним чином у 2022 році, за місяць до повномасштабного вторгнення росії в Україну, співпраця з «Радіо Свобода» припинилася. Мабуть, ми втомилися одне від одного… Настала творча пауза. І тут раптом війна. Я одразу взявся за олівець і дозволив емоціям захлеснути себе…
— Судячи з вашого ФБ, де майже щодня публікуєте нові роботи, зараз ідеї на вас сипляться?
— Коли ти довго «варишся» у цьому котлі, то вже не відчуваєш і не контролюєш потік ідей. Як приходять ідеї? По-різному. Буває, якийсь факт емоційно б’є по сприйняттю. А буває, що в голові вже накопичується купа різних фрагментів майбутньої роботи, а потім в один момент ці фрагменти починають складатися, як пазли, в одну картину. Або ввечері лягаєш спати і кажеш собі: завтра на ранок хочу, щоб була якась геніальна ідея. І зранку виникає така ідея. Загалом я близько двадцяти років займаюся карикатурою, і все відбувається майже автоматично. Хоча я не можу до кінця чітко пояснити, як до мене приходять ідеї.
/wz.lviv.ua/images/interview/2022/09/2.jpg)
— У вас малюнки дуже трудомісткі — багато ліній, фігур, персонажів, копіткий графічний стиль. Скільки часу робите одну таку роботу?
— Мені треба, щоб мій арт був досконалий. Загалом, я не часто буваю задоволений своєю роботою. У мене є свої маркери — якщо я не задоволений у процесі роботи, то на виході має бути щось більш-менш нормальне. У мене авторська техніка — поєднання «ручної» графіки з комп’ютерною. Спочатку ідея виникає в голові, потім роблю невеличкий ескіз, після цього переношу його на папір. Формат А-4 мій улюблений. Сам контурний малюнок можу робити 30−40 хвилин. Потім його сканую. Після цього години 3−4, залежно від складності, витрачаю на комп’ютерну обробку. Колись колеги мені казали, що в мене якісь сюрреалістичні малюнки. Навіть у соцмережах мене запитують: може, це сюрреалізм? Можливо…
— Багато працюєте на конкурси карикатур?
— Раніше дуже багато робіт відправляв за кордон на конкурси. Але з початком російського вторгнення це для мене втратило актуальність. Зараз у мене своєрідна культурна воєнна мобілізація, коли розумієш, що маєш робити щось, що підтримає дух наших воїнів на фронті й дух українців у тилу. Тому роблю переважно роботи на воєнну тематику, антипутінські, антивоєнні. Крім того, категорично відмовився від участі у конкурсах з тих країн, які зайняли проросійську позицію. Це Сирія, Іран, звичайно, росія, деякі інші країни.
/wz.lviv.ua/images/interview/2022/09/3.jpg)
— Зараз до України прикута увага всього світу. Проводять конкурси, виставки на підтримку України…
— З початком війни друг запропонував мені зробити у польському Ольштині персональну виставку з моїх антивоєнних малюнків. Вона там була десь місяців зо три, причому декілька разів вони змінювали експозицію, бо в мене антивоєнних малюнків вже близько ста. А потім туди приїхала польська співачка Йоанна Кондрат, побачила мої роботи й організувала благодійну акцію. Взяли мій малюнок, де ляльки рятують дівчинку від ракети, і надрукували його на торбі. Влаштували благодійний продаж цих торб, зібрали 10 тисяч злотих. Ще Йоанна влаштувала благодійний концерт, до цих коштів додали благодійні внески декількох польських підприємств, і всі ці гроші пішли на підтримку українських дітей, які евакуювалися до Польщі. Це була потужна акція, мені було дуже приємно взяти в ній участь.
З початку війни брав участь у виставці українських художників «Ціна перемоги — життя». Її організували у Каунасі (Литва) на підтримку України. А Полтавський художній музей імені Миколи Ярошенка запропонував мені зробити віртуальну виставку «Рефлексії війни». Зараз вийшло моє інтерв’ю з малюнками у данській газеті «Berlingske».
/wz.lviv.ua/images/interview/2022/09/4.jpg)
— У вас освіта агрономічна, а як стали карикатуристом?
— У мене і дід, і батько — агрономи. Батько сказав: «Будеш агрономом». Я був не проти. Але я з дитинства малюю, і в мене це якось паралельно розвивалося — малювання і навчання агрономії. Але цікаво, що до 28 років я взагалі не міг придумати повноцінної карикатури. І тільки коли народився син, я якось гуляв з ним на дитячому майданчику, читав газету «День» (захоплююся карикатурами покійного Анатолія Казанського, потужного художника). Сидів і думав: «Невже я не можу придумати карикатуру?». І тут раптом — раз — і придумав свою першу карикатуру. І потім пішло… Почав пропонувати свої малюнки в газети, їх там друкували, іноді навіть платили мені гонорар… Друкували мої малюнки і в газеті «День». А паралельно працював у Ботанічному саду, писав дисертацію на тему «Акліматизація плодових рослин». І перемогла таки карикатура! Дисертацію так і не написав, закинув…
— А як батько поставився до вашого заняття карикатурою?
— Батько не застав мого карикатурного становлення. Помер вже давно від інсульту. Але, думаю, він би підтримав. Життя його добряче відформатувало. Коли я був малим, він навіть переймався моїм захопленням малюванням і намагався допомагати: купував фарби, папір, олівці і навіть влаштував до дитячої художньої студії. Але я там довго не провчився.
— У вас на ФБ-аватарці — чорний кіт і девіз «Жодного дня без рядка». Ну, девіз зрозумілий — ні дня без карикатури. А чорний кіт — це талісман на удачу?
— Кіт на аватарці — справа рук дочки. Зліпила його дуже давно. Зараз уже не ліпить. А кіт прижився, і справді вже як талісман.
Довідка «ВЗ»
Олексій Кустовський народився 11 березня 1971 року у Києві. Закінчив Національний аграрний університет у Києві (спеціальність «агрономія»), аспірантуру Національного ботанічного саду ім.