«Крім дотримання дистанції і носіння масок, треба вдягати рукавички»
Про ознаки нового штаму — Дельта-коронавірусу, його профілактику і як від нього захиститися, розмовляємо з експерткою департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації з пульмонології Надією Рудницькою
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/439609/1608287254613x32130.jpeg)
— Надіє Дмитрівно, скільки є штамів коронавірусу?
— Від 2019 року, коли з’явився уханський штам коронавірусу і у зв’язку з яким було введено світовий локдаун, у міру того, як почали лікування цього захворювання і профілактику, коронавірус почав мутувати і з’явилися нові штами. Це Альфа (американський), Бета (південноафриканський) і Гама (бразильський). У жовтні 2020 року з’явився новий штам — Дельта (індійський), який теж уже змутував, і в березні 2021 року з’явився Дельта Плюс. Новий вірус здатен швидше прикріплятися до клітин організму людини.
— Чому ми повинні боятися Дельта-коронавірусу?
— Він небезпечний через швидке прогресування хвороби. Перебіг цього штаму досить швидко переходить від легких до важких форм. Почали хворіти діти від двох років, підлітки і молоді особи до 35 років. Дещо змінилася клініка захворювання. Якщо раніше це був гострий початок захворювання, то зараз вірус навчився жити. Він маскується під гостре респіраторне захворювання, тобто з’являються чхання, нежить, біль у горлі, біль голови, і тільки на 4 добу, а то й пізніше, висока температура тіла.
Окрім того, змінилися шляхи передачі Дельта-коронавірусу. Якщо раніше вважали, що вірус передається тільки повітряно-крапельним шляхом, через дихальні шляхи і слизові оболонки, то зараз доведено, що є й інший шлях передачі — через шлунково-кишковий тракт. Більшість пацієнтів, які хворіють на Дельта-коронавірус, мають кишкові розлади у вигляді нудоти, зниження апетиту, болів у кишківнику.
Є дослідження, зокрема Інституту Ашера в Единбурзі у Шотландії, які показують, що прогресування захворювання, є миттєвим і госпіталізація збільшується у 8 разів. Також доведено, що швидким є зараження. Достатньо контакту з людиною, хворою на штам Дельта-коронавірусу, лише 10 секунд.
Наголошу, що хворіють діти. Навіть у такій розвиненій державі, як Ізраїль, де провакцинували достатню кількість людей, є зараження штамом Дельта-коронавірусу саме дітей і підлітків, тієї верстви населення, яка не вакцинована.
— А чи хворіють люди вакциновані?
— Так, звичайно, хворіють і вони. Проте їх значно менше, і в них це захворювання не призводить до тяжких форм і госпіталізації. Тобто вакцинація захищає від важких форм Дельта-коронавірусу. За даними ВООЗ, більш як у ста країнах світу фіксують випадки захворювання на коронавірус штаму Дельта. Тому низка розвинутих країн, наприклад, США, уже вакцинують підлітків і планують вакцинувати дітей для того, щоб запобігти розповсюдженню цього захворювання, особливо важким його формам, які призводять до госпіталізації пацієнтів, реанімації і летальних випадків.
— І якою ж має бути профілактика?
— Зараз ми маємо невелику кількість госпіталізацій, але маємо. Як буде далі — не знаємо. Тому дуже важливими є вакцинація, дотримання соціальної дистанції, носіння масок і рукавичок. Якщо раніше ми про рукавички менше говорили, то зараз, оскільки є шлунково-кишковий шлях передачі, важливим є і носіння рукавичок.
Читайте також: «Дельта» вже на Львівщині