Готуючись до занять спортом, обов’язково проконсультуйтеся у тренера
Обов’язковою є консультація або індивідуальний супровід тренера з того чи іншого виду спорту для добору індивідуальної програми, яка би вам не нашкодила, а тільки зміцнила ваше здоров’я
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/438400/image2021-04-0112-28-33.png)
У наш вік швидкої урбанізації і розвитку суспільства спорт займає чималу нішу у житті кожної людини незалежно від віку і виду занять.
Професійний це чи аматорський спорт, людина займається ним інтенсивно чи просто робить незначні розминки, уникнути спортивних травм чи мікротравматизації часом майже неможливо.
Про спорт і спортивний травматизм розмовляємо з експертом Департаменту охорони здоров’я з ортопедії та травматології Львівської обласної державної адміністрації Тарасом Хаником.
— Тарасе Ярославовичу, розкажіть, будь ласка, насамперед, про види спортивних травм і що їх спричиняє?
— Усі спортивні травми можемо розділити на дві великі групи. Це первинні травми (виникають внаслідок механічного ушкодження та фізичного перевантаження) і хронічні, рецидивуючі травми, причиною яких є недіагностовані та неправильно ліковані первинні травми.
Причин спортивних травм декілька. Це, зокрема, необережність, порушення техніки безпеки під час використання спортивного спорядження, неправильна техніка виконання спортивних навантажень, відсутність тренерського нагляду під час виконання індивідуальних програм.
— Які симптоми характерні для різних травм?
— Незважаючи на ділянку ушкодження, усі клінічні симптоми за гострих та хронічних травм часто схожі. Передусім це біль. Гострим травмам властивий раптовий біль, а хронічні травми супроводжують ниючі болі. Порушення функції кінцівки: різке — виникає за гострих травм, а хронічна нестабільність — особливо за хронічних. Набряки теж присутні і за хронічних, і за гострих травм. Однак у випадках гострих травм більш небезпечні крововиливи в ділянці суглобів і м’яких тканин.
— Яку першу допомогу слід надати у випадку спортивної травми?
— Надзвичайно важливою є перша медична допомога за гострих спортивних травм. Вона полягає у знерухомленні кінцівки, прикладанні холоду, знеболенні. Важливо, щоб ці дії виконував медичний фахівець. За його відсутності це може виконати тренер чи особовий склад команди. Також слід викликати бригаду швидкої медичної допомоги, а пацієнта рекомендовано скерувати у спеціалізований медичний заклад.
— Як діагностують спортивні травми?
— Пацієнта доставляють у спеціалізований травматологічний пункт, де його оглядає черговий лікар і призначає низку діагностичних процедур. Серед них і зараз залишається актуальною рентгенографія ураженої ділянки у двох проєкціях, а також ультразвукова діагностика ураженої ділянки.
Діагностика хронічних травм базується на клінічному огляді фахівця та діагностиці, яка теж передбачає доволі часто рентгенографію ураженої ділянки та ультразвукову діагностику. Нерідко хворому рекомендують прецизійні методи дослідження — комп’ютерну томографію та магніто-резонансну томографію.
За хронічних та рецидивуючих травм пацієнт часто потребує планового ортопедичного огляду. Для цього він може звертатися як у поліклініку за місцем проживання, так і в будь-який медичний центр, де консультує ортопед-травматолог.
Після встановлення діагнозу хворий потребує амбулаторного спостереження за місцем проживання після надання первинної медичної допомоги, або його скеровують у стаціонар для подальшого лікування. Від результатів дослідження залежить, чи потребує він адекватної консервативної терапії, чи для того, щоб повернути його до активного способу життя, необхідне оперативне втручання.
— На що треба зважати тим, хто починає отримувати спортивні фізичні навантаження, щоб уникнути неочікуваних травм?
— Насамперед — вік та очікуване спортивне навантаження. Далі — об’єктивно оцінити свій соматичний стан, тобто хронічні та супутні захворювання, попередні травми опорно-рухового апарату, вади розвитку верхніх чи нижніх кінцівок, травми хребта.
— На завершення, Тарасе Ярославовичу, кілька практичних порад для тих, хто займається спортом.
— Готуючись до чергового заняття улюбленим видом спорту, вам потрібно підібрати зручне взуття з хорошим амортизатором, вибрати зручну спортивну форму, за необхідності — захист на ліктевих, гомілково-ступневих і колінних суглобах або шолом. Обов’язковою є консультація або індивідуальний супровід тренера з того чи іншого виду спорту для добору індивідуальної програми, яка би вам не нашкодила, а тільки зміцнила ваше здоров’я.