«Перестала відчувати смак кави. Для львів’янки це трагедія»
Українка Марія Шунь, яка вже 26 років живе у Нью-Йорку, поділилася своїм досвідом боротьби з Covid-19
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/416098/covid2.jpg)
Після китайського Уханя та Італії саме США стали центром пандемії Covid-19 у світі. У Штатах коронавірусом заразилося понад 2,5 мільйона осіб. З них понад 126 тисяч — померли. Найбільш стрімко епідемія поширювалася у «місті, яке ніколи не спить», густонаселеному Нью-Йорку. «ВЗ» поспілкувався з колишньою львів’янкою, літераторкою Марією Шунь, яка 26 років живе у «Великому Яблуку» (переїхала до США, вигравши «грін-карту»), з них останні шість працює реабілітологом у терапевтичному центрі. Пані Марія і сама перехворіла на коронавірус. Два поверхи терапевтичного центру, де працює, були зайняті «ковідними» пацієнтами. Приступаючи до роботи, одягала спеціальний скафандр, дві пари масок і рукавичок, але це не вберегло її від інфікування. «Зрозуміла, що зі мною не все гаразд, коли перестала відчувати смак улюбленої кави. Для львів’янки це трагедія», — каже жінка.
— У Нью-Йорку офіційно живе понад вісім мільйонів людей, — каже пані Марія. — Неофіційно — понад 10 мільйонів. Це не рахуючи найближчих передмість і деяких районів сусідніх штатів, звідки люди щодня добираються на роботу. Іммігрантів — дуже багато, і всі мають різні темпераменти, звички, традиції. Наприклад, китайці полюбляють сякатися у публічних місцях і плювати собі під ноги. У Китаї 2008 року, напередодні Олімпіади, навіть прийняли закон про заборону спльовувати харкотиння на землю. У Нью-Йорку багато chinа towns, китайських дільниць з їхніми харчевнями та бізнесами. Найбільше їх у нашому районі, Квінсі. Оскільки китайці були першими, хто ще з минулої осені почав хворіти на «ковід», а їхні квартали є найбільш густозаселеними, то зараза блискавично поширилася Нью-Йорком. Зауважила, що ще минулого року, задовго до епідемії, на вулицях Нью-Йорка можна було зустріти китайців у масках і навіть респіраторах. Я ще тоді дивувалася, навіщо вони їх повдягали. Потім, коли розпочалася «ковідна» хода світом, місцеві китайці групувалися біля своїх магазинчиків, щось палко обговорювали. Якась нервозність висіла у повітрі… Опісля всі китайські харчевні зачинилися наглухо, і їхні дрібні бізнеси впали як доміно.
«Коли почалася епідемія, черги до лікарень, де робили ПЛР-тести, були кілометрові, — веде далі пані Марія. — В очах людей читався розпач і страх, бо ж вірус новий, інформації про нього обмаль, специфічних ліків немає. Лікарі та медсестри падали з ніг від втоми. Через рекордну кількість зараженого медичного персоналу у лікарнях катастрофічно бракувало робочих рук. Сюзан Бентлі, лікарка зі швидкої допомоги лікарні Elmhurst, скаржилася ЗМІ: медики знали про наближення ковіду, але навіть уявити не могли, наскільки боротьба із цим вірусом виявиться важкою та спустошливою».
Прошу пані Марію поділитися власним досвідом боротьби з коронавірусом: які були симптоми захворювання, як довго хворіла.
— Зауваживши, що не відчуваю смаку, вирішила пройти тестування. Пішла до найближчої лікарні, але коли побачила чергу як до мавзолею, зрозуміла, що довго у ній не вистою. Особливість цього вірусу у тому, що він викликає жахливу втому. Я ще у житті не почувалася настільки виснаженою! — зізнається співрозмовниця. — Тому поїхала на іншу дільницю, де черга була вдвічі меншою. Через два дні прийшов результат — у мене виявили коронавірус. Довелося на два тижні самоізолюватися вдома. Лікувалася тим, що полоскала горло теплою водою з морською сіллю і пила багато рідини. Температура у мене трималася лише три дні. Через два тижні повторно зробила тест — вірусу у мене вже не було. Здала також кров на наявність антитіл до «ковіду». Вони вже виробилися.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/07/covid1.jpg)
— Працівники реабілітаційного центру працюють за контрактом, тому, на відміну від працівників лікарень чи геріатричних центрів, нам не виплачують «лікарняних», — веде далі пані Марія. — І у відпустку ми можемо піти лише за власний рахунок. Єдиний «бонус» — у нас трохи вищі зарплати. Через хворобу я три тижні не працювала. Коли спробувала зареєструватися як безробітна, що втратила роботу через пандемію, не змогла цього зробити, адже де-юре я роботу не втратила. Будучи «героєм в уніформі», яка не боялася ходити на «ковідні» поверхи, залишилася ні з чим. У той час як сотні тисяч інших громадян країни відсиджувалися вдома і отримали за це грошові компенсації. Сюрреалізм!
— Як американська влада США допомагає тим, хто втратив роботу, підприємцям, які змушені були закрити свій бізнес?
— Мої два сусіди-таксисти, вихідці з Галичини, змушені були «залягти на дно». Місто через карантин наче вимерло. Від держави отримали допомогу — близько 800 доларів на місяць. Це, звичайно, мізерна сума, якщо порівнювати з їхніми колишніми заробітками, але ці гроші дають їм змогу вижити у скрутний час. Також кожен платник податків отримав «тисячу Трампа» — одноразову допомогу — до $ 1200 і по $ 600 на кожну дитину.
— Чи проходять медики у США тестування на коронавірус, і як часто?
— Нас, працівників реабілітаційного центру, згідно з наказом губернатора штату Нью-Йорк Ендрю Куомо змушували двічі на тиждень проходити ПЛР-тестування. Забір мазків проводиться через носову пазуху, і це доволі неприємна та болюча процедура. У позаробочий час мусили простоювати по дві години у чергах! А потім ще треба було принести на роботу письмовий доказ того, що ти зробив цей тест. Багато результатів виявлялися хибними, виникала плутанина. Один раз зі мною таке трапилося, і я була просто шокована, що мені знову доведеться мінімум два тижні відсидіти вдома. Але прийшли результати наступного тесту — вірусу не виявили. Сьогодні вірусу немає, через два дні є, а ще через два — вірусу не виявлено. Будь тут мудрим! Тепер нам у носі колупаються не двічі, а раз на тиждень — і то вже добре.
— За вашими спостереженнями, жителі Нью-Йорка втомилися від карантину?
— У місті не закривали метро і не забороняли відвідувати парки, як це було в Україні. Бідні пси не сходили з розуму, всоте за день «вигулюючи» своїх господарів, як це було в Італії… Але люди скучили за свободою. Молодь гуртується біля поодиноких чинних барів, «обліплює» автівки, припарковані біля них, смалить цигарки, на повну гучність вмикає музику. Потрохи відкриваються крамниці, скорочуються соціальні відстані. Під продуктовими магазинами уже немає кілометрових черг, полиці магазинів не зяють порожнечею, ніхто не скуповує тоннами туалетний папір.
— Велелюдні протести у США (рух «Чорні життя важливі») якось вплинув на поширення коронавірусу? Що кажуть з цього приводу місцеві епідеміологи?
— «Антирасистська» лють звела нанівець половину зусиль влади країни і медиків. Люмпен, прикриваючись боротьбою за права темношкірих, розгромив і пограбував багато дорогих крамниць у престижних околицях: бутики «Шанель», «Адідас», «Дольче і Ґаббана». З бутика Rolex викрали годинників на 2,5 мільйона доларів! Після таких велелюдних зібрань (чимало з них супроводжувалися мародерствами та вандалізмом), де «плакала» будь-яка соціальна дистанція, епідеміологи, побоюючись другої хвилі Covid-19, забили на сполох.
Захворюваність на «ковід» у США продовжує зростати. Зокрема у штатах Флорида, Техас, Аризона, Алабама, Невада, Північна та Південна Кароліна, Орегон і Оклахома фіксується рекордна кількість хворих. Люди заполонили пляжі і парки, ігноруючи застереження медиків. Дональд Трамп уже також втратив страх, сказавши, що «вірус вимирає». А віцепрезидент Майк Пенс, який очолює зусилля Білого дому у боротьбі з коронавірусом, заявив, що побоювання щодо другої хвилі пандемії перебільшені.
Водночас медики вже мають досвід лікування «ковіду», лікарні мають більше обладнання для боротьби з хворобою. Головний імунолог США Ентоні Фаучі з обережним оптимізмом заявляє, що незабаром може з’явитися кілька вакцин, над розробкою яких активно працюють фармацевтичні компанії. Але є побоювання щодо того, як буде розвиватися ситуація восени, коли люди почнуть хворіти і на «ковід», і на сезонний грип.