«В ідеалі інтервал між прийомами пацієнтів має становити 20−30 хвилин»
«Оскільки пацієнти стоматологів не зобов’язані проходити тестування на Covid-19, кожного такого хворого слід розглядати як потенційно інфікованого», — каже президент Асоціації стоматологів України Ірина Мазур
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/413959/mazur2.jpg)
Серед медиків найбільше ризикують заразитися коронавірусом лікарі, які надають допомогу «ковідним» пацієнтам, і… стоматологи. «Це пов’язано з особливостями роботи цих фахівців. Стоматологи багато працюють з біологічними рідинами (кров'ю, слиною, виділеннями з горла) та аерозолями, контамінованими мікроорганізмами, які осідають на обладнанні, руках, захисних щитках, халаті лікаря, „летять“ йому в обличчя. І якщо, приміром, ЛОР може оглянути горло хворого менш як за хвилину, то стоматолог контактує зі своїм пацієнтом у середньому близько години. А оскільки пацієнти стоматологів не зобов’язані проходити тестування на Covid-19, кожного такого хворого слід розглядати як потенційно інфікованого», — пояснює президент ГО «Асоціація стоматологів України», д.м.н., професорка Ірина Мазур (на фото). Попри ризики, розраховувати на доплати за особливі умови праці стоматологи не можуть. Так само, як і на обов’язкове страхування на випадок, якщо заразяться коронавірусом при виконанні професійних обов’язків.
/wz.lviv.ua/images/interview/2020/06/stomatology_covid.jpg)
— Згідно з урядовим планом виходу з карантину, планову допомогу стоматологічні клініки мали б почати надавати лише на четвертому етапі, але пом’якшення цієї жорсткої вимоги відбулося вже на першому. Чим можна пояснити такий поспіх?
— У всіх країнах Західної, Центральної і Східної Європи, у США окремими постановами надавалися податкові пільги стоматологічним закладам як таким, які найбільше постраждали від Covid-19, бо люди не працювали. Отримавши підтримку з боку держави, лікарі могли дозволити собі не виходити на роботу. Припускаю, що у нас на лікарях-стоматологах вирішили зекономити, тому й було прийнято рішення дозволити приватним закладам надавати планову допомогу з 11 травня, а комунальним — з 25.
— Хто більше ризикує заразитися коронавірусом — лікарі, які працюють у приватних чи комунальних закладах?
— У приватних працює менша кількість персоналу, і там, відповідно, є менший потік пацієнтів — навантаження на лікаря, який працює у приватній клініці, у середньому є втричі меншим, ніж у комунальному закладі.
Приватна клініка може дозволити собі встановити припливно-витяжну вентиляцію, яка забезпечує організований приплив свіжого і відведення відпрацьованого повітря з приміщення. Таке обладнання — дороговартісне (коштує майже 10 тисяч доларів). Натомість комунальні заклади сьогодні можуть розраховувати на доволі скромну підтримку з боку держави і то лише, коли йдеться про оплату послуг дитячої стоматології та невідкладної стоматологічної допомоги.
— То як же захиститися лікарю від інфікування і, відповідно, не наражати на ризик своїх колег та інших пацієнтів?
— МОЗ дозволив надавати стоматологічну допомогу, висунувши до організації роботи стоматологів мінімальний перелік вимог.
Якщо це — велика поліклініка, де працює 100−300 людей, радимо працювати бригадами вахтовим методом через день, коли на зміні працює одна бригада (лікар, медична сестра, санітарка). Тоді не виникатиме ситуацій, коли лікар заразиться від пацієнта, поп’є кави з колегами, поспілкується з медсестрами і санітарками, і вже весь персонал — хворий. У приватних закладах організувати роботу в умовах пандемії легше, адже навіть у великих клініках працює не більше 10−15 людей (включно з медичними реєстраторами).
Пацієнтів необхідно приймати строго по запису, унеможливлюючи утворення черг під кабінетами. Інтервал між прийомами рекомендуємо збільшити з 15 хвилин (вимога МОЗу) до 20−30. За цей час потрібно провітрити і продезінфікувати приміщення, прокварцувати його лампами відкритого типу. Перед тим, як приступити до роботи, слід запропонувати пацієнту прополоскати ротову порожнину протимікробними засобами. Значно зменшить ймовірність зараження робота «у чотири руки».
— Можливо, якщо не турбує біль, варто відкласти візит до стоматолога до завершення пандемії?
— Ризики інфікування для пацієнтів — мінімальні. Лікар може контактувати з десятком пацієнтів за день, а ви — тільки з ним, перебуваючи у чистому, продезінфікованому приміщенні. Лікаря перед допуском до роботи перевіряють, чи він здоровий. Вас — ні. І це ви, а не лікар, активно виділяєте біологічні рідини та аерозолі.
Нещодавно в одній зі сусідніх держав трапився кричущий випадок. У трирічної дитини на тлі хронічного періодонтиту (запалення кореневої оболонки зубів і прилеглих до неї тканин. — Авт.) розвинувся періостит (синдром запалення окістя. — Авт.). Їй надали всю необхідну невідкладну допомогу, але збудник захворювання виявився стійким до антибіотиків і дитина померла (попередньо повідомлялося, що від Covid-19, але тест на коронавірус показав негативний результат. — Авт.).
Кожного дня, коли ви відтерміновуєте візит до стоматолога, збільшуєте ризик ускладнень. Якщо прийдете з ускладненням, для лікаря це означає більше роботи, для вас — більшу суму до сплати. Тож бережіться від Covid-19, але й бережіть здоров’я своїх зубів!