«На Covid-19 може перехворіти… 7 млрд людей на планеті»
Американський професор українського походження, який першим у світі спрогнозував епідемію H1N1, поділився припущеннями щодо пандемії коронавірусної інфекції
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/411199/pandemiyaprognoz.jpg)
Декан та професор Школи громадського здоров’я Університету Мериленду (США) Борис Люшняк (на фото) 27 років пропрацював у Службі охорони громадського здоров’я США на посаді контрадмірала. Працював в.о. головного лікаря і заступником головного лікаря США. Послужний список Бориса Люшняка вражає. Мав службові виїзди у Косово, коли там розгорілася війна. Брав участь у погашенні наслідків теракту у нью-йоркських торгових центрах 11 вересня 2001 року і урагану Катріна у 2005. Був залучений до боротьби з епідемією Ебола у Західній Африці. А ще професор Борис Люшняк — один із провідних фахівців у світі з вірусу H1N1. У травні 2008 року він керував групою з підготовки до пандемії у США і першим у світі попередив людство, що воно — на порозі масової епідемії «свинячого» грипу. Під час вебінару на тему «Все, що треба знати про пандемії та як із ними боротися», організованого Українським католицьким університетом, свої запитання професору змогла також поставити журналістка «ВЗ».
— За яких умов говорять про пандемію?
— Епідемія — це підвищення захворюваності. Пандемія — це епідемія у цілому світі, при якій заражається велика кількість людей. Три найважливіші умови пандемії: 1. пандемію викликає новий збудник (наприклад, вірус), до якого людина не має імунітету; 2. збудник викликає серйозне захворювання; 3. захворювання легко передається від людини до людини.
— То скільки ж пандемій було у ХХ-ХХІ століттях?
— Чотири, і всі — пандемії грипу. У 1918−1919 рр. — іспанський грип H1N1. За різними підрахунками, тоді заразилося від 20% до 40% населення світу. Померло — 40−50 млн (хоча озвучують й більші цифри). Помирали переважно молоді люди. У 1957−1958 рр. — азіатський грип H2N2. Померло від 1 до 2 млн хворих (переважно старші люди і немовлята). У 1968−1969 рр. — гонконзький грип H3N2. Померло 700 тисяч (також у більшості старші люди і новонароджені). У 2009 — H1N1 («свинячий» грип. — Авт.). Померло від 151 до 575 тисяч (переважно діти і люди працездатного віку).
— Чому пандемії виникають все частіше й частіше?
— Населення світу стає більш урбанізованим. Більшість людей живе у містах. У нас є транспорт, який швидко доправляє нас з одного населеного пункту в інший, з однієї країни в іншу. Глобалізація сприяє поширенню вірусів. Крім того, тривалість життя зростає і є багато людей старшого віку, з хронічними захворюваннями, які потрапляють у групу підвищеного ризику ускладненого перебігу інфекційних хвороб.
— Українці дуже добре пам’ятають епідемію «свинячого» грипу. Вірус тоді також прийшов із Китаю?
— Ми тоді прогнозували, що прийде з Китаю, але перший випадок захворювання H1N1 було зафіксовано у Каліфорнії, на кордоні з Мексикою у квітні 2009 року. У червні ВООЗ оголосила пандемію, і тоді ж був зафіксований перший випадок в Україні. До липня у США вже мали 1 млн хворих. У жовтні була друга хвиля захворюваності, у листопаді — винайшли вакцину. У серпні 2010 року ВООЗ оголосила про завершення пандемії. Це була справжня пандемія, але вона характеризувалася низькою смертністю, і це був грип, а ми вже мали досвід боротьби із ним. У нас були в арсеналі ефективні противірусні препарати. Знали, як виготовити вакцину від нього, бо вже мали вакцину від інших штамів грипу.
— Що відомо про новий коронавірус?
— SARS-CoV-2 належить до великої родини РНК-вмісних вірусів. Може заражати багатьох тварин (щурів, китів тощо). Якщо порівнювати із вірусом грипу, то мутує він повільно. Коронавірусів є багато. Людину заражає сім. Чотири — це т. зв. «віруси застуди»: ОС43, НКU1, 229E та NL63, які інфікували людей протягом сотень, якщо не тисяч років. Три «нові» віруси, з якими людство «познайомилося» у ХХІ столітті, викликають важкі захворювання: SARS-CoV (2003), MERS-CoV (2012) і SARS-CoV-2 (2019). Проти коронавірусів немає жодних вакцин і противірусних препаратів.
— Одна із причин, чому SARS-CoV-2 так швидко поширився світом — це те, що після інфікування симптоми не з’являються відразу.
— Симптоми виникають лише на 2−14 день і можуть бути як легкими (підвищення температури до +380С, кашель, нездужання, нежить, біль у горлі, втрата запаху і смаку), так і важкими (підвищення температури понад +380С, кашель, що утримується довше 10 днів, задишка, коли людина може зробити не більше 30 вдихів за хвилину, виділення мокротиння, кровохаркання, шлунково-кишкові прояви, такі як нудота, блювота та/або діарея, зміни психічного стану, зокрема млявість і сплутаність свідомості). Важкий перебіг хвороби, як правило, спостерігається у людей похилого віку, а також з хронічними хворобами (цукровим діабетом, серцево-судинними, легень і нирок) та ослабленим імунітетом (у пацієнтів, які приймають препарати, що пригнічують імунітет). У цих осіб частіше розвивається гострий респіраторний дистрес-синдром і поліорганна недостатність.
— Вчені припускають, що пандемія піде на спад, коли на Covid-19 перехворіє 50−60% населення планети і у нього виробиться імунітет до цієї недуги.
— Краще було б не хворіти взагалі, бо 80% перехворіє у легкій формі, але у решти 20% перебіг хвороби буде важким. 5% будуть у критичному стані.
— Багато молоді думає, що коронавірус їм не загрожує…
— Наведу приклад: пацієнт у США, трохи більше 40 років, до цього — здорова особа, потрапляє до лікарні і на третю добу помирає. Чому так відбувається — ми не знаємо. Цей вірус — у процесі вивчення.
Маємо ще одну проблему — реінфекцію. У Південній Кореї знову фіксують зростання захворюваності на Covid-19. Хворобу виявляють зокрема у тих, хто вже перехворів під час першої хвилі. Звичайно, наш імунітет навчиться з ним боротися, як навчився зі SARS, MERS, коронавірусами, які викликають застуду, але це займе трохи часу.
— Скільки?
— Рік-півтора. Ось для чого нам потрібна вакцина.
— Кожна країна виробляє власну стратегію боротьби із коронавірусом. Одні масово тестують населення, інші — впроваджують жорсткі карантинні заходи. Але візьмімо США: чому при такій сучасній, розвинутій медицині склалася така катастрофічна ситуація?
— Ми просто не були готові до такого. Очільники нашої держави на початках думали, що все мине легко, а тому не треба всі зусилля спрямовувати на боротьбу із Covid-19. Друге — це тестування. Діагностика у часі пандемії — це найважливіше, а ми у США мали з тестуваннями величезні проблеми. Як будемо діяти зараз? Кроки — прості: проводити якомога більше швидких (з чутливістю тестів 80−90%) і серологічних тестувань із зазначенням імунного статусу пацієнта (перехворів, хворіє зараз або є носієм вірусу. — Авт.), виявляти всіх осіб, з якими контактував хворий, тестувати їх, носіїв — відправляти на самоізоляцію, забезпечувати медичних працівників респіраторами з рівнем захисту не менше FFP2/N95 (або хоча б лицевими масками, якщо немає респіраторів), покривати дефіцит механічних вентиляторів і ліків, сприяти науковим і медичних дослідженням (що стосується розробки ліків і вакцини), дбати, аби не було дефіциту споживчих товарів, покращувати обмін повідомлення (аби люди більше довіряли владі, могли відрізнити правду від дезінформації), вчасно і правильно реагувати на світову економічну кризу (безробіття, фінансові втрати тощо).
— Рано чи пізно влада оголосить завершення карантину. Вулиці вже не будуть напівпорожніми. У магазин запускатимуть не по 1−2 особи, а будуть заходити всі, хто хоче. У Китаї, наприклад, вже суттєво послабили обмежувальні заходи.
— Зараз ми уважно стежимо за тим, що відбувається у Китаї. На жаль, досвід попередніх пандемій показує, що завжди є дві хвилі. Під час літнього сезону захворюваність знижується, а восени відбувався новий вибух. Не знаємо, як буде поводитись Covid-19, бо це, як я вже казав, абсолютно новий вірус, але ми повинні готуватися до нового вибуху.
— Які ваші прогнози? Що говорять американські епідеміологи?
— Озвучу припущення і найбільш песимістичні прогнози. Відповідно до математичних розрахунків і виходячи з того, що одна людина заражає у середньому 2−3 осіб, а також, що пандемія буде тривати від кількох місяців до повного року, може захворіти 7 млрд людей у світі. Це якщо нам не вдасться задіяти фармацевтичні методи (специфічні ліки і вакцину. — Авт.). Від 3 до 12% пацієнтів вимагатимуть госпіталізації. При летальності на рівні від 0,25−1% 40 млн хворих може померти.
— Від таких прогнозів стає лячно…
— Зосередьтеся на тому, що ви можете контролювати. Як би ви цього не прагнули, але зараз ви не зможете отримати відповіді на всі запитання. Займайтеся тим, що приносить вам радість. Залишайтеся на зв’язку з друзями і родичами. Спробуйте трохи відключитися від соціальних медіа, відпочити від постійних оновлень новин. Допомагайте іншим. Висловлюйте співчуття тим, хто постраждав від коронавірусу. Очікуйте змін. Зацитую Архієпископа-Митрополита Філадельфійського УГКЦ у США Бориса Ґудзяка: «Медики і науковці одноголосно попереджають, що боротьба буде затяжною і вимагатиме солідарності усіх жителів Земної кулі. Але час випробувань є прекрасною можливістю, щоб ми могли проявити нашу любов до Бога і ближнього».
Хроніки Covid-19
Листопад-грудень 2019 року — перші випадки зараження у провінції Хубей (Китай).
31 грудня — офіс ВООЗ у Китаї повідомляє про випадки пневмонії «з невідомої причини». 3 січня — з’являється повідомлення про 44 нові випадки.
7 січня — ідентифіковано новий вірус.
11 січня — перша смерть у Китаї.
13 січня — перший випадок захворювання у Таїланді.
16 січня — перший випадок у Японії.
17 січня — у Німеччині проводять перший у світі діагностичний тест.
20 січня — перший випадок у Південній Кореї.
21 січня — ВООЗ заявляє, що вірус передається від людини до людини. Того ж дня було виявлено першого хворого у США.
23 січня — закривається місто Ухань. У світі — 580 випадків і 17 померлих.
25 січня — про перші випадки захворювання у їхніх країнах повідомляють уряди Австралії, Франції, Малайзії і Канади.
26 лютого — перший випадок у Бразилії. Covid-19 поширився вже на всі континенти. Випадків інфекції за межами Китаю — більше, ніж у самому Китаї.
29 лютого — перша смерть у США. Країна обмежує поїздки з Ірану, Італії та Південної Кореї.
3 березня — перший випадок в Україні.
6 березня — проведено понад 200 клінічних досліджень різних лікарських засобів.
7 березня — понад 100 тисяч заражених у понад 100 країнах світу (і це — лише через три місяці!).
11 березня — ВООЗ оголошує пандемію. США обмежує поїздки з Європи.
13 березня — Європа стає епіцентром пандемії. США оголошують надзвичайну ситуацію по всій країні.
16 березня — у США забороняють збори у чисельності більше 10 осіб і проводять експериментальне застосування вакцини.
19 березня — понад 200 тисяч заражених у світі. З моменту, коли було 100 тисяч, минуло лише 12 днів. В Ухані немає нових випадків інфекцій.
22 березня — понад 300 тисяч інфікованих (чисельність хворих зросла на 100 тисяч за три дні).
24 березня — 400 тисяч заражених (чисельність хворих зросла на 100 тисяч за два дні). Індія закриває кордони. Переносяться Олімпійські ігри.
26 березня — епіцентр пандемії переміщається у США.
27 березня — 500 тисяч інфікованих у світі. 24 тисячі хворих померли.
2 квітня — 1 мільйон заражених, 51 тисяча смертей.
3 квітня — проводиться оцінка глобального впливу пандемії на світову економіку. Збитки оцінюють у 2−4 трлн $.
6 квітня — 90% школярів та студентів у світі припинили навчання (1,5 млрд дітей і молоді). У Європі зафіксовано понад 50 тисяч смертей.
8 квітня — відкривають місто Ухань (через 76 днів після його закриття).
10 квітня — за перші 100 днів — понад 100 тисяч смертей…