Живемо важко, але недовго…
«Хвороби старості» починають атакувати середньостатистичного жителя України у 57 років. Швейцарця чи японця «не чіпають» до 76
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/402027/lytyuk.jpg)
Український чоловік живе на 15 років менше за шведа і на 7 — менше за поляка. Народитися в Україні чоловіком і залишитися жити на батьківщині — це вже потрапити у групу ризику. Але цей ризик стосується також українських жінок, які, хоч і живуть довше за земляків (у середньому на 10 років: чоловіки доживають до 67,4 року, жінки — до 77,1), за показниками міцного здоров’я і очікуваної тривалості життя позмагатися із громадянами більш заможних країн не можуть. Що вкорочує віку українцям — у розмові з головним спеціалістом Управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області Ольгою Литюк.
— Вчені з Національного інституту старіння США вирахували, що захворювання, які найчастіше супроводжують старість (у переліку — 92 недуги), починають атакувати середньостатистичного жителя планети у 65 років. Громадянина Швейцарії, Франції та Японії — аж у 76. Натомість пересічного українця — вже у 57. У загальному рейтингу українці посіли 173 місце (зі 195 країн) — старіємо швидше, ніж жителі більшості країн Європи, США, а також Близького Сходу. Це, звісно, не Папуа- Нова Гвінея, де старість до людей приходить у 45, але…
— Україна входить у топ-30 країн світу з найстарішим населенням. Понад 22% - це люди, які вийшли з працездатного віку, тобто яким вже виповнилося 65 років. За шкалою ООН старим населення вважається тоді, коли частка людей старшого і похилого віку становить понад 7%. Тому населення України оцінюють як «дуже старе».
/wz.lviv.ua/images/interview/2019/12/zdorovia_ukrainciv.jpg)
— Коефіцієнт материнської смертності вважається опосередкованим показником якості медичної допомоги. Яким цей коефіцієнт є в Україні?
— Перевищує європейські показники в 1,3−1,6 раза. Основна причина, чому помирають вагітні і породіллі (до материнської смертності зараховують всі випадки смерті серед жінок, в яких вагітність завершилася менш як 42 доби тому. — Авт.), — екстрагенітальна патологія (тобто така, яка не пов’язана з вагітністю) та кровотечі. Чим старша жінка, тим більші ризики, а останнім часом кількість жінок в Україні, що вирішили народити у віці 35−39 років, зросла майже втричі.
— Від чого українці помирають найчастіше?
— Від неінфекційних захворювань, таких як серцево-судинні, рак, цукровий діабет, хронічні респіраторні хвороби, а також травм. Однак причиною смерті № 1 залишаються серцево-судинні патології — як серед чоловіків, так і серед жінок. Українські чоловіки віком від 30 до 44 років помирають від інфарктів та інсультів у шість разів частіше, ніж їхні однолітки з країн ЄС. Найбільш критична ситуація — у сільській місцевості. Українці у своїй більшості не доживають до «ракового» віку, а помирають раніше з інших причин.
— Але й статистику щодо ракових захворювань також маємо невтішну…
— У 58−60% випадків злоякісні новоутворення у хворих виявляють на занедбаних стадіях, у той час як у ЄС ця цифра становить лише 5−7%.
— В Україні кожен другий ВІЛ-інфікований не здогадується про свій статус, відповідно, не проходить лікування та продовжує заражати інших. Без антиретровірусної терапії такі хворі живуть не довше 9−11 років, а якщо приймають ліки і не переривають лікування, мають шанси дожити навіть до 70−80.
— Найбільшою проблемою є те, що у кожного другого ВІЛ- інфікованого ця інфекція поєднується з туберкульозом. За підрахунками ВООЗ, у 2006- 2016 рр. кількість таких випадків в Україні зросла у 4,2 раза.
— У 1995 році в Україні оголосили епідемію туберкульозу. Чи вдалося за 20 років її подолати?
— Показник смертності від туберкульозу серед людей, які не є ВІЛ-інфікованими, у світі знижується. Натомість в Україні перевищує середньоєвропейський у 3,6, загальносвітовий — в 1,3 раза. Захворюваність на туберкульоз у нас також вища, ніж в Європі (в 1,4−2,1 раза), але офіційна статистика не відображає повної картини. Експерти підрахували: реальний показник захворюваності на туберкульоз в Україні — 91,1 випадків на 100 тисяч населення, що перевищує задокументований в 1,3 раза. Серед пацієнтів, в яких туберкульоз діагностують вперше, 2/3 є представниками соціально незахищених верств населення. У сільській місцевості хворих — в 1,3 раза більше, ніж у містах. Ці пацієнти навіть якщо почнуть лікуватися — не означає, що завершать терапію, що загрожує розвитком у таких хворих мультирезистентного (стійкого до протитуберкульозних препаратів) туберкульозу. Небезпечними штамами заражають оточуючих! За рівнем поширеності мультирезистентних форм туберкульозу наша країна посідає перше місце в Європі та 4-те у світі. Україна належить до 27 держав світу, в яких зосереджено 85% усіх мультирезистентних форм. У 25−30% пацієнтів, в яких туберкульоз діагностували вперше і які не проходили жодного лікування, мікобактерії, які виділяють такі хворі, виявляються нечутливими до запропонованого лікування. Серед тих, хто вже лікувався (понад чотири тижні), але завчасно припинив терапію, чого робити категорично не можна, — 70%!
— У 2000−2017 рр. міжнародна група вчених провела дослідження динаміки показників дитячої смертності в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. Науковці звітують: рівень дитячої смертності у світі знижується. У 1950 році померло 19,6 млн дітей віком до п’яти років, а у 2017 — 5,4 млн. Яким є показник дитячої смертності в Україні?
— У 25 разів вищим, ніж у країнах з найнижчими показниками в Європі. На показники смертності дітей віком до п’яти років суттєво впливає дохід населення. Зокрема, у країнах із доходами нижче середніх він у 26,9 раза вищий за середньоєвропейський рівень. Основна причина смерті дітей віком до п’яти років в Україні — вроджені аномалії (16,7%), проте загалом кількість випадків вроджених аномалій в Україні на 11% менша, ніж в Європі, та на 21% менша, ніж у світі.
— Від чого ж тоді помирають діти в інших країнах?
— У 41,7% випадків причиною є недоношеність. В Україні цією причиною обумовлено лише 7,5% смертей у зазначеній віковій категорії.
— Чи тільки хвороби є причиною меншої тривалості життя українців?
— Також бідність. У країнах ЄС, де доходи населення є нижчими за середній показник, очікувана тривалість життя є меншою на 8 років у чоловіків та на 11 — у жінок. За даними Всесвітнього банку, Україна входить до четвірки європейських країн з рівнем доходів нижче середнього. Протягом 1990−2011 рр. у Європейському регіоні (та й загалом у світі) тривалість життя зросла на 4−6 років, тоді як в Україні вона залишилася приблизно на тому ж рівні.
— Шкідливі звички також вкорочують віку українцям?
— Середньостатистичний українець споживає за рік 8,5−9,1 л чистого алкоголю, що у 1,5- 1,9 раза перевищує середньосвітовий показник. За рівнем загального споживання спиртних напоїв Україна входить до першої десятки найбільш питущих країн світу! Українці, як правило, споживають міцні алкогольні напої, у той час як жителі країн ЄС надають перевагу слабоалкогольним, які менше шкодять здоров’ю. Алкоголь стає причиною смерті у 1,6% випадків: українці отруюються етанолом, помирають від алкогольного цирозу печінки та наслідків неадекватної поведінки, спровокованої алкогольним психозом (нещасних випадків, суїцидів, убивств. — Авт.).
Якщо говорити про куріння, то в Україні курить кожен другий чоловік і кожна сьома жінка. Хлопці починають курити у середньому у 13−14 років, а дівчата — ще раніше, в 11−12 років. Тютюнопаління залишається одним із головних факторів ризику розвитку неінфекційних захворювань.
Фото з приватного архіву Ольги Литюк та publika.md.