«90% пожеж у квартирах можна ліквідувати вогнегасником»
Головний рятувальник Львівщини Юрій Кагітін розповів про тонкощі служби
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/386787/rytuvalnyk-f.jpg)
Новим начальником Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області став 42-річний Юрій Кагітін. На цій посаді замінив багаторічного керівника служби — Сергія Дмитровського. Як нині працює рятувально-диспетчерська служба Львівщини, чи надійна форма у рятувальників, а також з якими небезпечними випадками фахівцям доводиться стикатися щодня? Про це журналіст «ВЗ» розпитувала у полковника служби цивільного захисту Юрія Кагітіна.
У кабінеті пана Юрія в шафі за склом — оригінальна пожежна машинка. Каже, він з династії пожежників…
— Пане Юрію, з якими проблемами ви стикнулися на посаді керівника у перші тижні своєї роботи?
— На новій посаді хіба що обсяг робіт збільшився. Зміни на службі відчутні. Цього року нам збільшили зарплату. Молодий спеціаліст з січня отримує 9 тисяч грн. Середня зарплата офіцера — близько 15 тисяч грн. (зарплата залежить від вислуги років, стажу). Моя зарплата — 32 700 грн. Також суттєво оновився парк пожежних автомобілів. За останні три роки отримали 17 нових машин. На жаль, у 2019 р. збільшилася смертність людей на пожежах. Торік на початок року загинуло сім осіб, цього року — двадцять сім. Якщо людина напідпитку і палить, може навіть не бути великої пожежі, загориться диван — і вона задихнеться. Є люди, які не мають коштів, щоб навести лад з проводкою, димовими каналами, через це стається біда. Використовують саморобні, не сертифіковані нагрівальні прилади. Перед початком опалювального сезону, тим більше, якщо є газові прилади, необхідно перевірити тягу у вентиляційних та димових каналах. Коли різко знижується температура повітря, збільшується кількість загиблих. Причиною пожеж є й безвідповідальність дорослих. У Буському районі мама залишила двох дітей самих і пішла до сусідки. Будинок згорів дощенту (У будинку не було світла, і мама залишила на столі свічку. — Авт.). Дітей вдалося врятувати. 90% пожеж у квартирах можна ліквідувати вогнегасником (зокрема, коли стається коротке замикання телевізора). Вогнегасник обов’язково треба мати вдома.
— Вже скоро сезон купання. Чому на водоймах гине стільки людей?
— Люди гинуть не тільки у літній період, а й у зимовий. Це і любителі зимової риболовлі. З початку року втопилося п’ять осіб. Трапляються випадки, коли у стані алкогольного сп’яніння люди падають в озеро і замерзають… Власники приватних водойм повинні створити рятувальний пост, підписати паспорт об’єкта. Рятувальники мають пройти навчання, щоб надавати людям першу допомогу. А власникам водойм легше поставити табличку «Купатися заборонено» — і все. Тобто вся відповідальність покладається на відпочивальників (Управління з надзвичайних ситуацій у Львівській області до перевірок приватних водойм не залучають. Зі слів надзвичайників, це питання не врегульоване на законодавчому рівні. — Авт.). Ми можемо лише розповідати людям про небезпеку на воді, з профілактичною метою.
— Було багато розмов, що форма у «еменесників» неякісна. Чи вирішено питання зі службовим одягом рятувальників?
— Коли рятувальники виїжджають на пожежі, вони на стандартну форму одягають бойовий одяг. Якщо приставити запальничку, одяг загориться. Форма не захищає від відкритого полум’я. Але пожежник не йде у відкрите полум’я. Бойовий одяг захищає від продуктів горіння, від високих температур. Тому говорити, що форма у рятувальників неякісна, — неправильно. Коли закуповуємо взуття (високі берці), стараємося, щоб воно було якісним. Щоб підошва не сплавилася від високих температур. Нам би хотілося, щоб форма і взуття були європейських стандартів. Один підрозділ ми повністю переодягнули у європейську форму (отримали з Євросоюзу 40 комплектів).
— В Україні є лише одна жінка-рятувальниця, у Черкасах, яка виїжджає на пожежі. На Львівщині теж є одна жінка, яка хоче стати рятувальницею. Але ви їй відмовили у цьому бажанні…
— Ми визнали свою помилку. Працівник, який готував їй відповідь, послався на нормативний документ, який втратив свою чинність (У законодавство внесли зміни. В Україні жінка не може бути лише шахтарем. На усіх інших посадах може працювати. — Авт.). Зі всього особового складу області у нас на різних посадах працює 12% жінок. Ця жінка пройшла психологічні тести. Ще має пройти низку тестів як у нашій структурі, так і в ліцензійних організаціях. У кінці — фізичне тестування. Якщо пройде усі тести, зможе бути рятувальницею. Я з нею спілкувався. Їй сподобалася зарплата. Вона розповідала, що у Центрі зайнятості здавала психологічні тести, результат яких показав, що може стати… рятувальницею. Ми її запитували, чи має дотичність до професії? Вона сказала, що у неї колись була мрія — рятувати людей.
— А чоловіки-рятувальники щороку проходять таке тестування? Чи раз склав тести — і на все життя ти рятувальник…
— Перевіряється навіть емоційно-психологічний клімат у підрозділі. Рятувальники працюють в екстремальних ситуаціях. Бойовий і моральний дух має бути на високому рівні! Також важлива стресостійкість. Пожежа, вогонь, крики людей… Кожен роздає вказівки рятувальникам, що робити. Але у цій ситуації потрібно самому оцінити обстановку і ухвалити правильне рішення. Пам’ятаєте трагедію на Грибовицькому сміттєзвалищі у 2016 році, коли стався обвал сміття? Ця справа досі розглядається у суді. (У цій трагедії загинуло троє рятувальників та еколог, тіло якого так і не знайшли. — Авт.). Сміття лавиною змело людей. Один з рятувальників побіг в інший бік і врятувався. Експертизу проводив Харківський інститут судових експертиз. У діях надзвичайників порушень не виявили.
— Ви після того жахливого випадку ще виїжджали на Грибовицьке сміттєзвалище? І скільки взагалі на Львівщині таких «бомб» сповільненої дії?
— Грибовицьке сміттєзвалище не працює. Сміття розвозять по Львівській області. Але біологічні і хімічні процеси там тривають. Тому у будь-який момент може статися пожежа. Небезпечних місць з загрозою на Львівщині з десяток. Це, наприклад, Стебницький «Полімінерал» (гірничохімічне підприємство). Два роки тому там виникло карстове провалля. Це питання розглядається на урядовому рівні, щоб ліквідувати можливі небезпечні ситуації. Торф (у районі Рясного та Левандівки. — Авт.) не загоряється сам собою. Люди спалюють сміття та суху траву, що категорично не можна робити. Вогонь поширюється на усю площу.
— Чи є якась сезонність у надзвичайних ситуаціях? Чи спокій вам тільки сниться?
— Наші гірничо-пошукові підрозділи, як мінімум, двом-трьом лижникам щодня надають допомогу. Недавно у нас був випадок: двоє людей заблукали у Карпатах, один чоловік замерз. Далі — сезон тих, хто любить збирати ягоди-гриби. Так само буває — їх треба шукати. Хіба що весною трошки затишшя. А сезонності, як такої, немає. Піротехнічні підрозділи щодня знищують боєприпаси часів Другої світової війни…
— А ще є коти, яких треба знімати з дерев…
— До нас часто телефонують з такими проханнями (Усміхається. — Авт.). (Речник пояснює, що знімати котів з дерев не потрібно. Вони самі злізуть, коли захочуть. В області не було жодного випадку, щоб кіт на дереві помер. Зазвичай під деревом збирається двадцять «рятувальників». Кіт банально боїться злазити. — Авт.). Є випадки, коли тваринам справді потрібна допомога. Корови, коні, собаки падають у каналізаційні люки. Їх звідти треба витягати.
— Не раз чула від людей, мовляв, пожежники приїхали гасити пожежу без води…
— У страху очі великі! Є різного виду пожежні автомобілі. Приїжджає перша машина. Щоб проводити евакуацію, необхідно подати воду для гасіння. Викид пожежного ствола 3,5 літра за секунду! 5 хвилин — і тритонний автомобіль порожній! Приїжджає друга машина, відповідно, перша стає на гідрант. Люди у часі не орієнтуються. Кричать, що пожежники приїхали на пожежу без води.
— Міністр Аваков пообіцяв житло в кредит для правоохоронців та надзвичайників. Вам про це відомо?
— Іпотечне кредитування має запрацювати у березні. Ми створили відділ, який займається цим питанням. Близько ста наших працівників уже написали рапорти про те, що потребують житла. Чим ця ініціатива цікава? Якщо людина віддала службі двадцять років (тобто має вислугу), у неї двоє дітей, сплачує за кредит 60%, 40% - платить держава. У нас є чимало фахівців, які не мають власного житла. Є прикрі випадки, коли сім’я руйнується через те, що не має де жити.
— Знаю, що у Львові є пожежна машина з 50-метровою драбиною. Але я її ні разу не бачила…
— І слава Богу (усміхається. — Авт.). Ми її немало використовували, вона досить зручна. Але зараз ця машина у Німеччині на ремонті. Ми вирішили, що ремонтувати її має підприємство-виробник. Такий ремонт — дорогий. (У Києві є драбина, яка має 90 метрів заввишки, найбільша в Україні. Її під час виїздів супроводжує поліція. — Авт.).
Заходимо у кол-центр, куди надходять усі повідомлення про небезпечні ситуації. У залі — молоді дівчата і хлопці — диспетчери. Розповідають, нещодавно надійшов дзвінок про те, що дитина запхала пальці у колодку… Коли надзвичайники врятували малого, той кинувся їх обіймати… «Іноді дітям сумно, і вони під час перерв телефонують на 101, — каже диспетчер Валентина Пенкальська. — Звертаємося до вчителів, батьків, щоб реагували на такі дитячі пустощі. Але буває так, що дзвонить дитина, і їй справді потрібна допомога».
Був випадок, коли хлопчик заліз у… пральну машину (вертикальну). Витягали його звідти уже фахівці (батько не впорався). Дитина була у шоковому стані. Або у чоловіка щось впало в унітаз, він запхав руку, рука набрякла, і витягнути її звідти уже не зміг… Довелося рідним телефонувати на 101. Або діти попросили чоловіка, аби передав їм м’яч, який впав за паркан. Чоловік перечепився за залізний штир і пробив ногу. Нещодавній випадок — вибух у каналізації в центрі міста. Рятувальники кажуть, це непоодинокий випадок у Львові. Виникає напруга в електромережах, яка підіймає не лише каналізаційний люк, а й … асфальт! Є, до речі, роззяви, яким цікаво, як виглядає Полтва. Два роки тому біля Оперного театру людина впала в люк. Знайшли її аж на просп. Чорновола! Окреме місце займають… смертельні селфі. Рятувальники просять підлітків не ризикувати життям.
Рятувальники показують мені новеньку пожежну машину, оснащену сучасним обладнанням. Начальник пожежної частини Роман Фриз розповідає, у їхній професії важливий досвід. А ось щодо забобонів каже: «Деякі пожежники намагаються чистити чоботи перед службою (на зміні взуття не чистять, щоб не було викликів). А коли прощаються з колегами, то кажуть: «Сухих рукавів…». Професія рятувальника дуже небезпечна. Буває так, що людина тільки починає працювати, а виявляється, що у неї фобії (боїться висоти або замкнутого простору, темряви). Такі з професією прощаються. Ті, що залишаються, фанати своєї справи!
За словами речника начальника Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області Віталія Туровцева, чимало людей й досі губляться, коли їх запитують, на який номер треба телефонувати до рятувальної служби. «А ось діти знають, — каже Віталій. — Щороку проводимо у дошкільних закладах та школах заняття з рятувально-пожежної безпеки. У Стрийському районі хлопець урятував на пожежі свого дядька. Сказав, що ті знання отримав у школі».
Довідка «ВЗ»
Юрій Кагітін, полковник служби цивільного захисту, начальник Головного управління ДСНС України у Львівській області. Народився 27 червня 1977 р. На службі в органах ДСНС з 1994 р. Освіта вища. Закінчив Львівське пожежно-технічне училище МВС України. Не одружений.