«Латвійці все роблять завчасно. В Україні все робиться в останній момент»
Про позитивні зміни, ризики на майбутніх виборах та про шанси українців отримати роботу в Латвії — в ексклюзивному інтерв’ю з Послом Латвії в Україні Юрісом Пойкансом
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/380183/lat.jpg)
З Надзвичайним та Повноважним послом Латвійської Республіки в Україні Юрісом Пойкансом ми зустрічалися та робили інтерв’ю три роки тому. За цей час пан Юріс вивчив українську мову, побував чи не у всіх куточках України і здобув багато друзів серед українців. Під час недавнього візиту до Львова з нагоди 100-річчя проголошення Латвійської Республіки ми знову поспілкувалися з латвійським дипломатом.
— Пане посол, ми з вами зустрічалися три роки тому, ви тоді щойно розпочали свою дипломатичну місію у нашій країні. Яке найбільш яскраве враження у вас збереглося за час перебування в Україні?
— Україна дуже колоритна і різноманітна. За три роки об’їздив країну, як кажуть, уздовж і впоперек. Всюди величезний туристичний потенціал, смачна кухня, цікаві люди. Львів у цьому плані сильно лідирує, але у кожному регіоні своя родзинка.
— Хіба у Латвії не так? Хіба у вас кожен регіон чи куточок не має своєї родзинки?
— Латвія набагато менша за Україну. Тому регіони не настільки сильно відрізняються, як тут. У вас 150 кілометрів — це поруч. У нас така відстань — це середина країни. В Латвії таке відчуття, що усі вчились якщо не в одному класі, то в одній школі. В Україні інші масштаби.
— Чим українці принципово відрізняються від латвійців?
— Латвійці, як правило, все роблять завчасно, усе ретельно планують. Наприклад, якщо відбувається якийсь візит, ми хочемо конкретики за два-три місяці перед цим: де, що і як буде відбуватися. В Україні стиль роботи не те що повільний, все робиться в останній момент. Якщо має відбутися якийсь візит, то мене з Риги запитують, чому досі нічого невідомо щодо програми? А я їм кажу: та ще два тижні, купа часу, все ще може змінитися. Були випадки, що їду до посадової особи Латвії з програмою, поки їхав, програма з українського боку змінилася. У нас різні ритми життя. В Латвії більш спокійний, не такий швидкий, як в Україні. Я це розумію, бо країна велика, і все може швидко змінюватися. Тут цілком звичною є ситуація, що про скасування зустрічі повідомляють за дві години до призначеного часу.
— Може, це свідчить про певну недисциплінованість, неорганізованість?
— У Латвію, зважаючи на потенціал країни, візитів значно менше, ніж в Україну. І до кожного готуємося дуже ретельно. У нас за три місяці все розписано, наприклад, в якому місці які квіти будемо покладати. Тут програма може змінюватися у ході візиту. Я до цього звик і намагаюся пояснити в Ризі, що не треба перейматися: все буде нормально, але в останній момент.
— Що ще дивує?
— Високий рівень бюрократії. У вас без відповідного паперу, без листа важко чогось досягнути…
— У Латвії не так? Мені здається, що європейська бюрократія дасть фори нашій.
— Ні, у нас не так. Наприклад, щоб зустрітися зі мною, не треба писати листа, можна просто зателефонувати.
— Українських друзів за три роки здобули?
— Звичайно. Якщо подивитись мій Фейсбук, то у мене друзів з України вже більше, ніж латишів.
— За цей час які зміни помітили в Україні?
— Три роки — незначний період. Але те, що видно неозброєним оком, — це дороги, вони відчутно поліпшились. Я був на Донбасі у червні, потім приїхав туди ж у вересні, і за ці кілька місяців якість доріг поліпшилась. Багато зроблено у військовій сфері: армія сильно зміцнилася.
Зміцнилися позиції української мови і у повсякденному житті, і в освіті. І, звичайно, великі кроки зроблено у створенні незалежної української церкви. Тобто за останні роки вдалося зміцнити державність. Але загальне поліпшення ситуації в країні має дійти до кожної людини, до її кишені. Цього наразі немає, і це ризиковано.
— Які небезпеки чатують на українців? Чого маємо найбільше боятися? Окрім, звісно, агресора. Маю на увазі внутрішні небезпеки.
— У Латвії нещодавно відбулися парламентські вибори. За тиждень до виборів у мене була одна картинка, а результати були зовсім іншими. У нас економіка росла і росте по 4−5 відсотків на рік, зарплати росли, і при цьому уряд вибори програв. Для мене це було дивно. У вас інша економічна ситуація. Об’єктивно людям жити важко, через знецінення гривні втратили свої заощадження. Думаю, багато хто розуміє, чому так сталося: Україна в буквальному сенсі будує нову державу. Але економічні труднощі — добрий ґрунт для опозиційних політичних сил цю ситуацію використовувати. В Латвії, незважаючи на позитивні економічні показники, багатьох людей турбує питання законності, справедливості…
— А хіба в Латвії є проблема зі справедливими судами?
— Проблема корупції є у всіх пострадянських країнах. Подивіться на ситуацію в Румунії, Угорщині, Словаччині, Польщі… Латвія не виняток. Питання лише у тому, наскільки глибокою є ця проблема. Вона, до речі, є також добрим ґрунтом для популістів.
— А як у Латвії з популістами?
— Не хочу когось називати популістом, але запит на нові обличчя є. Парламент оновився на дві третини, прийшло багато молодих людей. Тож гарні економічні результати в країні не гарантують перемоги на виборах. Те, що в Україні економічна ситуація складна, не означає, що влада програє. Латвія у 2008−2009 рр. була на межі банкрутства, спад ВВП становив 17 відсотків.
Тоді уряд очолив Валдіс Домбровскіс, теперішній віце-президент Європейської комісії. Він запровадив радикальні реформи, тобто робив непопулярні кроки. Здавалось би, народ мав би бути незадоволений. Але він у 2010 році виграв вибори. У вас підняли ціну на газ на 23,5 відсотка. Люди незадоволені, але це вимушений крок з боку уряду. Важливо, щоб влада доносила до людей, чому так робить. Спрогнозувати, як українці проголосують на президентських виборах, тим паче, що у вас буде близько 50 кандидатів, важко. Але якщо щось почато, якщо є динаміка позитивних змін, то знову щось змінювати, це — ризик. Чим відрізняється Україна від Латвії? Коли ми вирішили йти шляхом європейської інтеграції, а це політичне рішення було ухвалене в 1995 році, то до моменту вступу в ЄС ніколи не ставили під сумнів наш стратегічний вибір. Ми не шарахались, не брали до уваги скепсис з боку певних країн чи політиків. Бачили мету і вірили у себе. Коли їжджу по Східній та Південній Україні, люди запитують, яка їм особиста користь від вступу України в ЄС. У Центральній та Західній Україні це питання рідко задають. Можливо, це і правильне питання. Але у нас такого не було. Для Латвії вступ у ЄС — цивілізаційний вибір. Створення Європейського Союзу свого часу запобігло конфліктам між Німеччиною і Францією, Німеччиною і Польщею. Вдалося енергію Німеччини інтегрувати у загальноєвропейський проект. Від цього усі виграли. В Україні певна категорія людей не розуміє загальної вигоди від цього вибору, думає лише про особисту вигоду. У латишів було чітке розуміння — зберегти свою незалежність можемо, лише вступивши в ЄС і НАТО. Цей стратегічний курс впливає і на реалізацію внутрішніх реформ. Тому, якщо Україна вибрала європейський шлях, треба рухатися у цьому напрямі, а не теоретизувати, чи правильний шлях обрали.
— А як ви ставитесь до позиції частини українського політикуму, що потрібен мир шляхом компромісу?
— Росія і ваш, і наш сусід. Наші країни чималий відрізок часу були у складі Росії. Це не може не залишати відбитка. Завжди буде певний відсоток населення, що дивитиметься у бік Росії. В України є регіональні відмінності. Західна Україна історично слабо пов’язана з Росією, мала спільну історію лише з 1939 до 1991 року. А до цього часу була разом з Центральною Європою. Водночас в Україні є регіони, які історично й економічно були сильно пов’язані з Росією. До речі, нещодавно був у Харкові, і виявилося, що зараз головний економічний партнер Харківської області — Європейський Союз, а не Росія, як це було ще донедавна. Тобто об’єктивно відбувається переорієнтація української економіки на Євросоюз. Але багато людей на сході України ментально пов’язані з Росією, є спільне загальноісторичне розуміння речей. Це не може швидко змінюватися. Десятиліттями, з діда-прадіда людина мислила певними категоріями, а потім реальність усе це руйнує. З цим складно дати собі раду. Такі люди, які, до того ж, живуть ближче до зони конфлікту, хочуть миру за будь-яку ціну. Зрозуміло, політики будуть цим спекулювати. І це вже завдання української влади — пояснювати, що немає чарівної формули швидкого досягнення миру, що так званий компроміс потягне за собою такі-то наслідки.
— На парламентських виборах у Латвії перемогла партія «Згода», яка представляє інтереси російськомовної меншості (це приблизно 35 відсотків населення). Вона здобула майже 20 відсотків підтримки. Чому ця партія другі вибори поспіль перемагає?
— Порівняно з попередніми виборами, «Згода» втратила 40 тисяч голосів. Яка партія виграла ці вибори, дізнаємося лише після того, як буде створено уряд. Жодна з партій, яка пройшла до парламенту, не хоче бути у коаліції зі «Згодою». Чому так? Велику роль зіграв референдум щодо мови, який відбувся 2013 року. Тоді партія «Згода» частково ініціювала проведення референдуму про надання російській мові статусу державної. Вони з тріском програли цей референдум: 75 відсотків голосували проти. Виборець цього не забув. Політичним партіям, за які голосують латиші, важко пояснити своїм виборцям, чому пішли в одну коаліцію зі «Згодою». Тому «Згода» залишиться на самоті. Так було і після попередніх виборів. Чому за них голосують? У них традиційний проросійський електорат, там є чимало яскравих політиків. До речі, на виборах балотувався «Союз російських партій». Він не потрапив у парламент, отримав лише три відсотки. Це радикальна проросійська сила. У «Згоді» є чимало політиків латвійського походження…
— А що вони роблять у проросійській партії?
— Завжди є політики, які ходять з однієї партії в іншу… Залучаючи етнічних латишів у партію, намагалися розширити електоральну базу.
— Ви згадували, що економіка країни росте. А з якими труднощами та викликами вона стикається?
— Головна проблема, яка буде і у найближчому часі, як компенсувати втрати від еміграції. У нас негативний демографічний приріст. Це тенденція багатьох європейських країн. Але вони брак робочої сили поповнюють за рахунок країн, де рівень зарплат значно нижчий. Зрозуміло, багато латвійців поїхали на заробітки в Ірландію, Великобританію та інші країни. Це мінімум 200 тисяч осіб, тобто десять відсотків населення. Ми намагаємося підтримувати з ними зв’язок, сподіваючись, що якась частина повернеться. Для діаспори ввели інститут подвійного громадянства. При посольствах маємо недільні школи, щоб діти вчили латвійську мову. Це робиться, щоб підтримувати у людей інтерес до Латвії. Хтось повертається, але це незначний відсоток. Питання залучення робочої сили з інших країн у нас більш чутливе, ніж у Польщі чи Литві. Це питання дуже дискусійне у нашому суспільстві. Тобто концептуального рішення щодо залучення мігрантів до країни немає. В Латвії більш консервативна політика щодо залучення іноземних працівників. Наприклад, українцям легше отримати дозвіл на роботу у Польщі, ніж у Латвії. Це страх міграції, пов’язаний з радянським періодом. Такий собі інстинкт самозбереження нації. За часи радянської окупації кількість етнічних латишів дуже зменшилася: у 1939 році латишів було 75 відсотків, а в 1970-х роках — 52 відсотки. Мовляв, тільки-но відновили державність, як країна знову починає наповнюватися неетнічним населенням. Думаю, це питання буде номер один для нового уряду. Є політики, які наполягають, що країні взагалі не потрібне залучення іноземної робочої сили, що самі можемо впоратися, а така політика може бути згубною для країни. Натомість чимало бізнесменів кажуть, що у них нема кому, наприклад, зібрати картоплю.
— У минулому інтерв’ю я вас запитувала, чи не боїться Латвія російської агресії. Ви сказали, такого страху немає, оскільки Латвія — член ЄС і НАТО. За три роки, що ми з вами не бачились, ваша думка не змінилася, зважаючи на більш агресивну поведінку Росії на міжнародній арені. Чи вам не здається, що Латвія недооцінює небезпеки?
— За останні три роки Латвія ще більше зміцніла. Багато витрачаємо на оборону: досягли горезвісних двох відсотків ВВП. Багато зробили для протидії гібридним загрозам: розвивається аналітична журналістика. У нашій країні перебуває контингент збройних сил різних країн НАТО. Це не означає, що збираємося воювати з Росією. Це радше інструмент психологічної безпеки. А з боку НАТО показовий аргумент, що готові захищати своїх членів.