Синтетичні наркотики для організму — як ядерний вибух
Підлітки змішують їх та ще й … запивають алкоголем!
/wz.lviv.ua/images/interview/_cover/378767/narkota2.jpg)
Понад 1,5 тисячі — стільки молодих людей віком від 15 до 30 років перебуває на диспансерному обліку КЗ ЛОР Львівського обласного медичного центру превенції та терапії узалежнень. Дітей, молодших за 15 років, — близько 140. «Однак ці дані не відображають реальної картини», — каже головний лікар КЗ ЛОР Львівського обласного медичного центру превенції та терапії узалежнень Мирослава Кабанчик. Дехто з батьків старанно приховує, що їхня дитина є наркозалежною, і сподівається самотужки впоратися з проблемою. Дехто навіть не здогадується, що їхній нащадок вживає, приміром, психостимулятори, бо зайнятий своїм життям. Є й такі батьки, які заплющують очі на те, що їхній син чи донька курить марихуану, адже у Голландії вона легалізована. «Це все — не про мою дитину», — скажете. А ви уважно придивіться, щоб чогось не пропустити і щоб раптом потім не стало запізно…
— Де молодь бере наркотики? Це ж не картопля, що її можна на ринку або у будь-якому продуктовому магазині купити.
— Зверніть увагу, коли будете проходити вуличками міста (це важко не помітити) — на будинках є графіті з сайтами, де можна придбати будь-які наркотики. З рук у руки немає потреби збувати — замовлення здебільшого здійснюється через Інтернет.
— Як швидко розвивається наркотична залежність?
— Все залежить від того, який це вид наркотику. Якщо мова про психостимулятори, які переважно вживають неповнолітні, тобто препарати синтетичного походження, залежність виникає буквально за три прийоми!
Якщо раніше підлітки вживали канабіс (це — природна речовина, навіть ширку видобували колись із макової соломки або маку), то зараз вживають синтетичні препарати, де взагалі складно говорити про чистоту наркотику — ніхто не знає, що у ці таблетки чи порошки додають. Часто, крім стимулювального ефекту, вони викликають психози (наприклад, спайси викликають шизофреноподібні психози, амфетаміни — галюцинації), які важко піддаються лікуванню.
— Які ознаки того, що дитина почала вживати наркотики?
— Між батьками і дітьми повинні бути довірчі стосунки. Дитина не повинна рости у страху. Якщо щось трапилось чи вона щось накоїла, не має боятися зізнатись у цьому. Повинна знати, що батьки їй завжди допоможуть, зрозуміють, підтримають, не будуть кричати чи, у гіршому випадку, бити. Щодо симптомів, кожна любляча мама чи батько добре знають свого сина чи дочку. Тому важливо бути пильним, якщо дитина стала занадто збудженою чи надто сонливою, зранку пізно прокидається. Це — перші дзвіночки. Насторожити повинна найменша зміна у поведінці, занадто розширені або, навпаки, звужені зіниці.
За найменшої підозри необхідно звернутися по допомогу до фахівців, порадитись з наркологом, психологом, а найважливіше — не замовчувати проблему. Часто батьки до останнього мовчать через сором, що їхня дитина є наркозалежною, думаючи: «Я з ним чи з нею впораюсь, насварю і це припиниться». Наркозалежні завжди обіцяють кинути, але, на жаль, ніколи обіцянок не дотримують. Не можуть. У наш відділ часто приходять вже тоді, коли дитина стала некерованою, виносить все з хати, батьки не дають ради.
— Чи є спеціальний аналіз, який на 100% може підтвердити, що підліток вживає наркотики? Що це за аналіз і де його можна здати?
— Найперше, що радимо батькам, — придбати одноразові тести, які є доступними в аптеках, щоб переконатися у тому, що їхня дитина справді вживає наркотики. Після цього можна пройти тести у нашій лабораторії, де є спеціальне обладнання, яке покаже вид наркотику і його кількість в організмі.
/wz.lviv.ua/images/interview/2018/narkota1.jpg)
— Лікування — конфіденційне?
— У разі добровільного звернення анонімність гарантована. Інформація про пацієнтів, які перебувають у нас на обліку, є конфіденційною і надається виключно правоохоронним і судовим органам, якщо проти пацієнта відкрито кримінальну справу. Всім іншим інстанціям такої інформації не надаємо.
— Чому підлітки вживають наркотики?
— Наркотична залежність є біопсихосоціальним явищем. Тут задіяні і психологічні, і соціальні фактори. Зараз сприятливий час для процвітання наркозалежності, оскільки немає ні економічної стабільності, ні соціальної захищеності. Немає пріоритету сім’ї. Багато дітей виховуються у неповних сім’ях, де батьки розлучені або один з батьків працює за кордоном, вихованням займаються бабусі. Діти, які навчаються, не знають, чи у перспективі зможуть знайти гідну роботу. Підлітки намагаються відійти від реальності, перейти в іншу, віртуальну, і роблять це з допомогою комп’ютерних ігор, а також наркотиків та алкоголю.
— Як наркотичні речовини діють на організм?
— Вони є чужими для організму, який сприймає їх як отруту. Відбувається інтоксикація. Наркотик нещадно діє на всі органи і тканини організму.
Оскільки ефект від ейфорії нетривалий, для того, щоб його подовжити, наркозалежні часто змішують наркотичні речовини або приймають їх разом з алкоголем. Наприклад, алкоголь, психостимулятори будь-якого виду і методон чи субітекс — два наркотики, протилежні за дією, і алкоголь! Люди не усвідомлюють, що у цей момент відбувається у мозку, та й загалом в організмі. Це схоже на ядерний вибух.
Внаслідок вживання методону, субітексу, амфетамінів чи будь-яких інших синтетичних препаратів деградація особистості настає дуже швидко. Відмирає кора головного мозку, і тоді «достукатися» до людини вже практично неможливо.
Фото авторки та з архіву «ВЗ»