Війна не поставила меланому на паузу…
Лише за день лікарі виявили цю злоякісну пухлину в 32 українців
Сьогодні меланома та рак шкіри є найбільш поширеними видами онкологічних захворювань в Україні. У кожного п’ятого хворого на рак пухлина локалізується саме на шкірі. 2008 року Україна приєдналася до пан'європейської кампанії з профілактики онкозахворювань шкіри, а вже наступного року вперше провела День діагностики меланоми. За 14 років у рамках проєкту українські дерматологи й дерматоонкологи безплатно оглянули понад 485 тисяч пацієнтів і виявили 1651 випадок меланоми та 4557 — раку шкіри.
Попри повномасштабну війну, цьогоріч у проєкті взяли участь 34 клініки й 88 приватних лікарів з Києва, Дніпра, Львова, Одеси, Харкова, Херсона, Сум, Черкас, Івано-Франківська, Тернополя, Вінниці, Запоріжжя, Хмельницького, Рівного й багатьох інших міст та містечок України. На очний огляд прийшло 3960 людей. У 84 з них медики діагностували меланому, у 150 — рак шкіри.
Ще 1320 українців скористалися можливістю перевірити свої родимки й підозрілі новоутворення шкіри онлайн. Під час телемедичного огляду у 32 пацієнтів запідозрили меланому, у 76 — рак шкіри. 10% запитів надійшло з-за кордону, де українці знайшли тимчасовий прихисток, — з Німеччини, Польщі, Франції, Чехії, Угорщини, Ірландії, Латвії, США та ін. Загалом упродовж Дня меланоми дерматологи й дерматоонкологи оглянули 5280 пацієнтів. Меланому попередньо виявили у 116 людей, рак шкіри — у 226.
За словами відомої професорки, фахівчині з дерматології та дерматоонкології, багаторічної кураторки проєкту «Євромеланома» в Україні Ольги Богомолець (на фото проводить огляд пацієнтки), кількість хворих зі злоякісними пухлинами цьогоріч виявилася більшою, ніж зазвичай. Війна і пов’язані з нею стреси, зміна звичного середовища й дефіцит часу та можливостей, щоб проконсультуватися з лікарем, зробили свою «чорну справу».
Як із родимки виникає меланома
Як пояснюють експерти проєкту, родимка — це доброякісне новоутворення шкіри, яке під впливом певних факторів може переродитися, тобто набути властивостей злоякісної пухлини. Це і буде меланома. Меланома — одна з найбільш злоякісних пухлин, яка розвивається з клітин-меланоцитів. У більшості випадків має темне забарвлення, але може також не мати пігменту. Ця пухлина швидко росте й може метастазувати у всі органи та системи.
Як вчасно розпізнати меланому
Важливо самостійно перевіряти свою шкіру щомісяця. Якщо з’явилися якісь підозрілі утворення або змінилися старі родимки, необхідно показати їх лікарю.
Яка родимка повинна насторожити:
- яка змінила розмір, колір й/або форму;
- відрізняється від решти;
- має асиметричні або нерівні краї;
- щільна;
- швидко росте;
- різнобарвна;
- свербить;
- кровоточить або сочиться;
- має блискучу/перламутрову поверхню;
- має вигляд рани, яка не гоїться.
Наявність хоча б однієї з перелічених ознак є підставою, щоб якнайшвидше звернутися до фахівця та пройти дерматоскопію.
Алгоритм первинної діагностики родимок (АКОРД меланоми). Огляньте свої родимки й дайте відповідь на запитання:
- А — асиметрія. Чи родимка асиметрична?
- К — край. Чи край родимки нерівний, рваний?
- О — окрас. Чи змінився колір доброякісного новоутворення? Чи є у ньому вкраплення? Чи воно знебарвилося?
- Р — розмір. Родимка має понад 6 мм у діаметрі?
- Д — динаміка. Новоутворення росте? На ньому є кірочка, тріщини? Воно кровоточить?
Якщо ви відповіли ствердно хоча б на одне запитання, бігом до лікаря!
Хто в групі ризику
- Люди зі світлою шкірою, яка легко обгоряє на сонці, зі світлим, русявим або рудим волоссям, з блакитними, сірими чи зеленими очима, з ластовинням (хоча смагляві також не захищені від цього грізного захворювання).
- Працівники, робота яких пов’язана з постійним або тривалим перебуванням на сонці чи ті, які працюють зі шкідливими речовинами.
- Люди, в яких на тілі є багато родимок або родимка (одна чи більше) діаметром понад 6 мм.
- Які зазнали три й більше сонячних опіків у дитинстві, або п’ять і більше у дорослому віці. Весь ультрафіолет, який ми пропускаємо через себе упродовж життя, має здатність акумулюватися. Тож усі сонячні опіки, які ми отримали у молодому віці (а ще гірше — у дитинстві), дадуть про себе знати пізніше.
- У кого з близьких родичів діагностували меланому.
- У періоди гормональних змін — під час статевого дозрівання чи вагітності.
Такі люди повинні бути особливо пильними та обстежувати родимки раз на пів року, а не раз на рік, як інші.
Одна з головних причин переродження родимок і, як наслідок, виникнення меланоми — це вплив ультрафіолету. Тож важливо завжди користуватися сонцезахисними засобами, які захищають від UVA- і UBV- променів, а також пам’ятати про одяг з довгими рукавами, головний убір та сонцезахисні окуляри.
«Золоті правила» виживання для пацієнтів із меланомою:
- не ігноруйте новоутворення, сподіваючись, що воно зникне;
- не чекайте, щоб простежити, як воно буде розвиватися;
- не займайтеся самолікуванням;
- не переконуйте себе, що це щось несерйозне;
- не думайте, що це не є пріоритетною справою, щоб нею займатися, поставивши на паузу всі інші;
- не бійтеся звернутися лікаря-дерматолога або дерматоонколога.
Меланома виліковна, якщо діагностувати її на ранній стадії.