Передплата 2025 «Добре здоров’я»

Менше випічки й солодощів — більше фруктів та овочів

Що робити, якщо дитину часто турбують закрепи

Фото Activcore
Фото Activcore

Труднощі з дефекацією виникають не лише у дорослих. Діти також нерідко стикаються з цією проблемою. Причиною, як правило, є огріхи в харчуванні. Ми споживаємо самі й даємо нашим дітям ту їжу, яка робить кишківник «ледачим» — білий хліб, випічку, макарони, виготовлені з хлібопекарського борошна, білий нешліфований рис.

«ВЗ» нагадує поради лікарки-педіатра приймального від­ділення Західноукраїнського спеціалізованого медичного центру, дитячого гастроенте­ролога Ірини Лошак.

Як пояснює фахівчиня, за­креп — це клінічний діагноз, який ставлять за неповно­го випорожнення кишківника чи труднощів під час акту де­фекації. Такі діти мають по­ганий апетит. У них твердий животик. Часто вередують.

«Фізіологічною нормою вва­жається щоденна ранкова де­фекація з відчуттям повноцінно­го очищення товстої кишки від її вмісту. Якщо у дитини є затрим­ка стільця, але при цьому вона добре почувається, хвилювати­ся не потрібно. Допомогти ско­ригувати випорожнення можна, збагативши раціон продукта­ми, що містять багато кліткови­ни. Це сливи, виноград, яблука та груші, гарбуз, цвітна капус­та, броколі, помідори й огір­ки», — перелічує Ірина Лошак.

Проте якщо дитина самостій­но не випорожнюється понад три доби, скаржиться на біль під час дефекації, у її калі присутні прожилки крові та/або з’явилися тріщини у ділянці ануса, лікарка радить не зволікати й звернути­ся по допомогу до фахівців.

Медики з’ясують, що спри­чинило закрепи та призначать лікування, яке допоможе якнай­швидше відновити гармонійний стан малюка. Для цього може знадобитися:

  • консультація вузьких спеці­алістів, таких, як гастроентеро­лог, дієтолог, дитячий хірург та психоневролог;
  • УЗД черевної порожнини;
  • за потреби — ректорома­носкопія й колоноскопія. Важ­ливо зауважити, що маленьким пацієнтам ці обстеження прово­дять під загальною анестезією.