Каменів у жовчному немає, а лікар радить орган видаляти
У пацієнтів з дискінезією жовчовивідних шляхів ефективність холецистектомії - хірургічного видалення жовчного міхура — сягає 80−90%
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/520979/dyskineziyazovchovyvidnychshlyakhiv.jpeg)
Якщо ви часто відчуваєте біль у верхньому правому сегменті живота, варто звернутися до сімейного лікаря та перевірити стан свого жовчного. Дискінезія жовчовивідних шляхів — доволі поширене захворювання.
Основне завдання жовчного міхура — зберігати жовч (травний фермент, який є продуктом зовнішньосекреторної діяльності печінки). Жовч допомагає розщепити жир, який ми споживаємо з їжею, щоб він належно всмоктався в тонкому кишківнику. Якщо у вас дискінезія жовчовивідних шляхів, це означає, що у вас є проблеми з транспортуванням цього ферменту через жовчні протоки в кишківник.
Патологічний стан зазвичай виявляють у дітей старшого шкільного віку й дорослих, і це — причина № 1, чому пацієнтам рекомендують продовжити життя без жовчного міхура.
Які причини й симптоми дискінезії жовчовивідних шляхів? Як діагностують і лікують це порушення? Розповідає популярний портал Verywell, який регулярно публікує статті провідних американських експертів про здоров’я, красу та догляд за собою.
Як проявляється
Дискінезія жовчовивідних шляхів вважається функціональним розладом, що передбачає порушення нормальної роботи організму. У нашому випадку — травної системи. Рутинні медичні обстеження не показують відхилення від норми. Запідозрити застій жовчі лікар може за скаргами пацієнта. А найчастіше хворі скаржаться на епізодичні напади незрозумілого болю, що локалізується у правому верхньому сегменті живота, виникає, як правило, після прийому їжі та є достатньо сильним, щоб обмежити повсякденну діяльність людини.
Серед інших симптомів:
- непереносимість жирної їжі;
- нудота;
- здуття живота.
Ознаки дискінезії жовчовивідних шляхів можна сплутати з жовчною колькою, спричиненою наявністю каменів у жовчному. Пацієнт може періодично відчувати різкий біль у верхньому правому сегменті живота, який віддає у праве плече. Больові відчуття виникають раптово і можуть зберігатися певний проміжок часу. Крім нудоти, може бути блювота. У дітей часто відсутній апетит.
Чому ми хворіємо
Точна причина дискінезії жовчовивідних шляхів невідома. Однією з можливих причин може бути метаболічний розлад, який впливає на транзит їжі шлунково-кишковим трактом. Пояснення також можна шукати в самому жовчному міхурі. Дискінезію жовчовивідних шляхів часто пов’язують з холециститом — тривалим запаленням стінок жовчного міхура.
Як проходить діагностика
Якщо ви повідомите лікарю, що вас часто турбує біль у животі характерної локалізації, фахівець скерує вас на ультразвукове дослідження жовчного, щоб переконатися, що там немає:
- каменів;
- сладжу (скупчення білірубіну, кальцію та холестерину, що відбувається при затримці жовчі у жовчному);
- інших знахідок, які можуть сигналізувати про закупорку органу.
Якщо у вас виникає щось схоже на жовчну коліку, лікарю важливо з’ясувати:
- чи не тривають епізоди болю понад 30 хвилин;
- чи є у кольки чітко окреслені часові рамки (чи не зникає вона відразу після появи, а наступного разу — чи не розтягується в часі);
- чи заважає біль повсякденній діяльності (чи не траплялося, що через це ви в паніці телефонували на «швидку»);
- чи біль не переходить поступово у постійний;
- чи не полегшується біль з допомогою зміни положення тіла або прийому антацидних препаратів;
- чи симптом не спричинений іншим захворюванням (наприклад, апендицитом);
- чи нормальними є лабораторні аналізи (такі, як печінкові ферменти, білірубін, а також рівні амілази й ліпази).
Є два діагностичні тести, які використовують для оцінки дискінезії.
Сканування HIDA
Якщо пацієнт відповідає діагностичним критерієм дискінезії жовчовивідних шляхів, йому можуть призначити сканування гепатобіліарної імінодіоцтової кислоти (hepatobiliary iminodiacetic acid — HIDA).
У вену на руці вводять радіоактивний індикатор, який потрапляє у печінку та втягується клітинами, що виробляють жовч. Далі індикатор через жовчні протоки потрапляє у жовчний міхур. Сканер комп’ютерного томографа відстежує потік індикатора, виконуючи знімки.
Сканування HIDA використовують для оцінки аномалій жовчного міхура за умови, що УЗД не виявив у ньому конкрементів.
Верхня ендоскопія
Цю діагностичну процедуру виконують зазвичай амбулаторно і зазвичай — перед видаленням жовчного, щоб підтвердити, що симптоми у пацієнта не викликані іншими розладами верхніх відділів травного тракту, такими, як виразка шлунка або тонкої кишки, пухлини, гастроезофагеальна рефлюксна хвороба. Хворому проводять огляд цієї частини травної системи, ввівши через рот гнучку трубку з камерою.
Як лікують порушення
Лікування полягає у холецистектомії - видаленні жовчного міхура. Втім, деякі фахівці наполягають, що якщо симптоми тривають менш ніж три місяці, проводити таке втручання зарано.
Перед проведенням холецистектомії пацієнт повинен здати повний пакет лабораторних аналізів:
- на печінкові ферменти;
- кон’югований білірубін (продукт життєдіяльності, від якого позбувається наш організм);
- амілазу — травний фермент;
- ліпазу — фермент, який розщеплює жири.
Перш ніж обрати радикальний варіант лікування, потрібно пересвідчитися, що всі ці показники перебувають у межах норми.
Ефективність холецистектомії сягає 80−90%. Усунення всіх симптомів протягом року після операції залежить передусім від віку людини та загального стану її здоров’я. Але дослідження показують, що від 50% до 70% пацієнтів, яким видалили жовчний рік тому, не мають жодних проявів, які б нагадували їм про минулу проблему.