Що таке ГРЗ і ГРВІ
Якщо з’являються нежить, біль у горлі і підвищується температура тіла, людина самостійно ставить собі діагноз «застуда» і не звертається у клініку для призначення лікування. Це одна з найбільших помилок, адже в медицині не існує такого терміну, як «застуда»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/520911/hrvi.jpg)
ГРЗ — гостре респіраторне захворювання. Виникає внаслідок потрапляння в організм бактеріальної, атипової і вірусної інфекцій. Виходячи з такого розмаїття причин виникнення, стає зрозуміло, що ГРЗ — загальний термін респіраторних захворювань.
ГРВІ - гостра респіраторна вірусна інфекція. Респіраторні захворювання вражають дихальні шляхи. Коли хвороба виникає раптово, йдеться про гострий перебіг. У природі існує понад 200 вірусів, які вражають ніс, трахею, глотку і гортань.
Щоб повноцінно визначити, який із вірусів став причиною захворювання, необхідно обов’язково пройти медичне обстеження і провести низку аналізів.
ГРЗ — це ціла група захворювань, які викликають інфекцію дихальних шляхів. Збудниками інфекції виступають всі мікроорганізми — віруси, бактерії, деякі грибки. ГРВІ - поняття вужче. Це захворювання, викликане безпосередньо вірусом. ГРВІ є різновидом ГРЗ.
Види ГРЗ:
- Ларингіт — запалення слизових оболонок гортані.
- Риніт — запалення слизової оболонки носа.
- Тонзиліт — запалення глоткових і піднебінних мигдаликів.
- Фарингіт — запалення слизової оболонки і лімфоїдної тканини глотки.
- Бронхіт — запалення слизової оболонки бронхів.
- Бронхіоліт — запалення нижніх дихальних шляхів (бронхіол).
- Назофарингіт — запальний процес в оболонках носоглотки, найчастіше є ускладненням після фарингіту або ларингіту.
Причини виникнення ГРЗ — величезна кількість мікроорганізмів. Особливо поширеними причинами є віруси грипу, аденовіруси, риновіруси, стрептококи.
Симптоми ГРЗ: температура підвищується до 38 градусів; нежить; запалення слизових оболонок очей; втома, відчуття слабкості, підвищений рівень пітливості; нудота і блювання; охриплість, біль у горлі, кашель. Бактерія або вірус, проникаючи через верхні дихальні шляхи, зупиняється на слизовій оболонці та починає її пошкоджувати. Супроводжується це набряком та запаленням слизової оболонки. Якщо імунітет людини знижений, патоген швидко опускається в дихальний тракт, по дорозі пошкоджуючи оболонку носоглотки. Зазвичай після перенесеного захворювання у людини повинен сформуватися стійкий імунітет, але через велику кількість різновидів і збудників захворювання можна хворіти часто і по-різному, тому й способи лікування ГРЗ можуть відрізнятися залежно від клінічної картини захворювання.
Симптоми ГРВІ: захворювання характеризується симптомами, які практично не відрізняються від ГРЗ. Серед них: підвищення температури тіла до 38 градусів, нежить з рясними виділеннями, сльозоточивість очей. Найчастіше хвороба супроводжується сухим кашлем.
Особливо важливо не залишати хворобу без уваги. Без медикаментозного лікування вона може спровокувати ускладнення на інші органи і принести непоправні наслідки. Для ефективного лікування необхідно провести лабораторні дослідження і визначити збудника.
Правила лікування захворювань: в організм має надходити максимальна кількість рідини; дотримання дієти. Їжа має бути не гаряча, не груба, бажано однорідної консистенції; дотримання суворого постільного режиму.
Ліки від симптомів застуд. Можна застосовувати препарати для лікування горла, які зменшують запальний процес і знімають болючі відчуття. Також ефективні різні розчини для полоскання горла та спреї. Від закладеності носа застосовують судинозвужувальні краплі або спреї, а також, щоб усунути слиз і зменшити набряклість, — засоби для промивання носа.
Жарознижувальні під час застуди. Ацетилсаліцилова кислота; мефенамінова кислота; ібупрофен; парацетамол.
Порошки від застуди. Фармацитрон, фервекс, німесил.
Противірусні ліки. Арбідол, цитовір-3, аміксин.
Антибіотики під час застуди. Антибіотики застосовують лише на 5−6 день, якщо немає позитивної динаміки або стан хворого різко погіршується. Найефективніші - цефалоспорини, фторхінолони, макроліди та пеніциліни.
Лікування в домашніх умовах. Щоб приготувати більшість народних засобів від застуди, не потрібні спеціальні навички. Багато з них не тільки корисні, а й досить приємні на смак. В основному в рецептах використовують такі інґредієнти: мед; імбир; малина; молоко; часник; лимон; лікувальні трави.
Юрій Червінський.