Чому виникають онкозахворювання?
Серед причин — інфекції, регулярне вдихання тютюнового диму, вплив ультрафіолету тощо
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/512735/onko.jpg)
Коли людина стикається з цим діагнозом, то, мабуть, перше запитання, яке собі ставить: «Чому я захворів/-ла?». І відповісти на нього часто неможливо. Адже причин онкологічних захворювань — так само багато, як і видів злоякісних пухлин.
Як пояснює відомий український онколог, д. мед. наук, професор кафедри онкології та радіології факультету післядипломної освіти Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, академік Академії вищої школи України Борис Білинський, рак — це спільна назва широкої групи захворювань, які можуть вражати будь-які органи й системи людського організму.
Не кожна пухлина в організмі є раковою. Злоякісне новоутворення від доброякісного відрізняється тим, що аномальні клітини швидко та безконтрольно діляться й можуть проникати в навколишні тканини та інші органи. Це те, що ми називаємо метастазуванням.
Як виникає рак
Кожна клітина в організмі людини має ядро, всередині якого є хромосоми. У кожній із цих структур записана т. зв. програма життя клітин, тобто інформація, як та чи інша клітина повинна поводитися, ділитися, які функції їй необхідно виконати й коли слід померти.
Як пояснює лікар, під впливом деяких явищ хромосоми можуть руйнуватися. Вони або додають певну інформацію, або, навпаки, її забирають, провокуючи тим самим мутацію, а саме неконтрольований поділ клітин.
«Чому наш організм не може протидіяти раку так, як протидіє, наприклад, мікробам? Тому що це наші (не сторонні. — Авт.) клітини. Проте ракова клітина відрізняється від нормальної тим, що виходить за рамки норми, стає „асоціальною“, „хуліганом“ у „суспільстві“ клітин. Вона неконтрольовано ділиться, й у неї немає контактного гальмування. Через цей безперервний поділ клітин утворюються клітини, які є неповноцінними, не здатними виконувати своєї функції. Крім цього, вони „нетовариські“, не хочуть триматися одна одної і можуть поширюватися в інші частини тіла через кров і лімфу. А ще — проростати у тканини та органи, порушуючи їхню функцію», — розповідає Борис Білинський.
Причини появи злоякісних клітин
За словами професора, існує кілька причин виникнення або прискорення розвитку раку.
Хімічні канцерогени, які потрапляють у повітря, яким ми дихаємо:
- тютюновий дим;
- азбест, який використовують для виробництва певних будівельних матеріалів;
- автомобільні й заводські викиди.
Фізичні канцерогени:
- руйнування озонового шару та вплив ультрафіолетового випромінювання (наприклад, якщо людина багато засмагає просто неба або часто відвідує солярії);
- викиди шкідливих речовин внаслідок експлуатації атомних станцій.
Біологічні канцерогени — інфекції, які спричиняють:
- деякі віруси;
- бактерії;
- паразити.
Генетика.
Існують мутації, які успадковуються від батьків і можуть підвищити ризик розвитку злоякісних новоутворень. За статистикою, 10−15% онкозахворювань спричинені саме генетичними факторами.
«У моїй практиці траплялися випадки, коли з однаковим діагнозом приходили сестри-близнючки чи рідні брати й, на жаль, такі випадки не є рідкістю», — каже професор.
Гормональний дисбаланс.
«Підвищення рівня певних гормонів також може збільшити ризик розвитку онкозахворювань. Так, поширеними видами злоякісних новоутворень є рак грудної залози та рак шийки матки у жінок й рак передміхурової залози у чоловіків. Часто це зумовлено збоєм у роботі ендокринної системи», — додає Борис Білинський.
Щоб зменшити ризик розвитку онкологічного захворювання, відомий онколог радить вести здоровий спосіб життя, бути фізично активним, відмовитися від усіх шкідливих звичок і регулярно проходити медичні огляди.