Енурез у літніх людей
Зазвичай багато уваги приділяють лікуванню енурезу в дітей і підлітків, але нерідко з цією проблемою стикаються й особи старшого віку. Така патологія є у 10% чоловіків і майже 20% жінок після 60 років, а в старшому віці ще частіше. І хоча цей стан не становить загрози для життя, він значно погіршує його якість, призводячи до соціальної ізоляції, формування почуття власної неповноцінності, проблем у сім'ї
Розрізняють кілька видів енурезу: функціональний, стресовий, ургентний і через переповнення сечового міхура. Ургентний пов’язаний із підвищеною активністю м’язової стінки міхура, що призводить до підвищення в ньому тиску і зниження накопичувальної здатності. Причиною цього можуть бути м’язові порушення неврологічного характеру, зокрема центрального генезу.
Стресове нетримання сечі частіше трапляється у жінок і вкрай рідко у чоловіків. До чинників, що впливають на розвиток такої патології, належать вагітність, природні пологи, що призводять до порушення еластичності уретри. Порушення скоротливої активності виникає в разі порушення іннервації сечового міхура (травми, діабетична полінейропатія, операції на органах малого таза, ураження спинного мозку) або утрудненого сечовипускання. Причиною обструкції стають гіперплазія або рак передміхурової залози, звуження уретри, опущення органів малого таза. Спершу відбувається компенсаторне збільшення м’язової сили сечового міхура, але надалі, за збереження причини, розвивається його слабкість, що призводить до неповного спорожнення. Поступово об'єм залишкової сечі збільшується, призводячи до перерозтягнення і недостатності сфінктера.
Функціональне нетримання сечі може бути спричинене порушенням когнітивних функцій, обмеженням рухливості або іншими факторами за нормальної функції сечовидільної системи. Також такий стан може провокувати вживання антидепресантів, сечогінних, седативних засобів, вживання кави та алкогольних напоїв.
Важливо врахувати скарги і пам’ятати, що чимало пацієнтів схильні приховувати проблему навіть перед лікарем. Тому урологи часто використовують спеціальні опитувальники, що дають змогу уточнити симптоми захворювання. Об'єктивні дані допомагають отримати дослідження простати в чоловіків, УЗД нирок і малого таза, аналіз сечі, крові, деякі функціональні дослідження.
Оскільки такий стан не становить загрози для життя, у більшості випадків лікування консервативне. Тактика залежить від причин, що спричинили енурез. Важливе значення має лікування супутніх захворювань (цукровий діабет, аденома передміхурової залози, ниркова недостатність…), позбавлення чинників ризику. Необхідно навчати пацієнтів практиці тренування сечового міхура, яка формує стереотип сечовипускання. У його основі лежить поступове збільшення періодів між походами в туалет. За показаннями уролога застосовують медикаментозне лікування та фізіотерапевтичні процедури.