Чи справді їжа є єдиним способом боротьби зі стресом?
«У мене видався напрочуд важкий день, і в обід не могла навіть шматка їжі проковтнути», — розповідає у трамваї жінка своїй подрузі. А та їй у відповідь: «Мій організм по-іншому реагує на стрес, у мене навпаки — підвищується апетит»
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508742/vecheria.jpg)
— Кожен із нас реагує на стрес по-різному, але, як з’ясували вчені, є зв’язок між харчуванням та психічним здоров’ям, — пояснює Ольга Дорош — нутріціологиня, фізіолог, консультант-дієтолог, засновниця Школи здорового харчування. Також пані Ольга розповіла про те, що їсти, аби допомогти своєму організму та зменшити ймовірність розвитку депресії й інших серйозних станів.
— Чи існує зв’язок між харчуванням та психічним здоров’ям? Якщо так, то в чому він проявляється?
— Цей зв’язок є, і важливо запам’ятати, що він — двосторонній: те, що ми їмо, впливає на наше психічне здоров’я, а стан психічного здоров’я впливає на те, що і наскільки добре ми їмо.
Ми всі, напевно, помітили, що під час стресу в нашому раціоні з’являється більше висококалорійної їжі. Це тягне за собою недоїдання «корисних» продуктів, багатих на важливі для роботи нервової системи речовини. А от серед людей, які надають перевагу здоровому харчуванню, як уже довели науковці, знижується частота депресій та самогубств.
— Тоді, будь ласка, порадьте, а що ж їсти?
— Загалом наша мета — здорове збалансоване харчування. Тож тим, хто дотримується середземноморської дієти, раджу й далі слідувати цьому, адже ця дієта допомагає ще й їхньому психічному здоров’ю. Такі дієти корисні людям похилого віку, зокрема для підтримки їхніх когнітивних здібностей.
Також важливу роль у правильній роботі нашої нервової системи відіграють вітаміни групи В, цинк та магній.
Для прикладу, дефіцит цинку впливає на важкість депресії й перепади настрою. Тому, щоб уникнути цього, радимо додавати в раціон крупи, бобові, горіхи, насіння, нежирне м‘ясо, субпродукти, зелені листові овочі.
Не забуваймо споживати різноманітні овочі й фрукти. По-перше, вони є добрими джерелами антиоксидантів для захисту наших клітин. По-друге, коли ми їмо більше фруктів і овочів, то маємо більше шансів уникнути депресії.
Окрім того, не потрібно забувати про рибу і споживати хоча б 2 порції щотижня! Омега-3 жирні кислоти надзвичайно важливі для зв’язків між нервовими клітинами, роботи рецепторів, мають протизапальну дію й впливають на розвиток мозку. А з віком про споживання риби та морепродуктів треба дбати ще ретельніше.
Також радимо з’ясувати з лікарем свій рівень вітаміну D. Дослідження показали, що низький рівень вітаміну D пов’язаний з можливістю виникнення депресії, дратівливості, втоми, перепадів настрою, проблем зі сном, здатністю концентруватися. Якщо вміст вітаміну низький, то лікар випише добавку в потрібному для кожної людини дозуванні.
— А як впливає на настрій кава?
— Звісно, кофеїн може вплинути на наш настрій, сон. Деякі люди відчувають зміни настрою, дратівливість, тривогу від вживання напоїв чи їжі з ним (чай, кава, кола, енергетичні напої, шоколад тощо). При цьому не забуваймо, що достатнє пиття несолодкої рідини — не менш важливе, як їжа.
Емоційні заїдання відомі багатьом людям. Тому тут важливо вчасно взяти себе в руки, адже їжа — це лише один зі шляхів до задоволення. Деякі дослідження показують, що коли люди надто зосереджуються на харчуванні, вони не можуть отримувати задоволення від їжі, й це насправді не менша проблема, ніж переїдання.
— Чому ми отримуємо задоволення від їжі?
— Нам приємно від смачної їжі, ми розслабляємось, тому продовжуємо їсти певну їжу, щоб отримати такі відчуття.
Не уся їжа приносить нам задоволення, найбільше ми відчуваємо його, коли вживаємо їжу, багату на цукор і жири. Хоч розуміємо, що у такій їжі багато калорій. Виходить таке собі замкнене коло.
— Проте чи насправді їжа є єдиним способом боротьби зі стресом?
— Звісно, що ні. Тому важливо культивувати почуття радості і задоволення поза їжею. Поряд із їжею, як показали дослідження, одними з основних способів задоволення та фундаментальними для нашого виживання також є секс і соціальні взаємодії.
Окрім того, у цьому нам можуть допомогти інші чинники:
- якісний сон (сюди додамо комфортну температуру, вологість, освітлення, приємну постіль і піжаму);
- фізичні вправи (просто прогулянки щодня вже дадуть ефект. Важлива саме регулярність, а не лише кількість!);
- медитації;
- прослуховування музики;
- досягнення мети;
- зустрічі з друзями, спілкування;
- похвала (тому частіше хваліть себе, дітей, друзів, колег).
— Підсумовуючи нашу розмову, на чому б ви хотіли закцентувати?
— Хочу сказати, що про харчування мало знати, а слід дотримуватися, виконувати перевірені правила. Тоді ваш організм буде здоровий і йому не будуть страшні жодні негативні зовнішні чинники. Навпаки — він зможе легше чинити їм опір.