Міфи, небезпечні для здоров’я
Тривале харчування соками, голодування і застосовування інших детокс-дієт — швидше небезпечне
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/508725/iieta.jpg)
Детокс-дієти очищають організм. Користь модних детокс-дієт, які нібито допомагають «очиститися», дуже перебільшена. Дослідження вчених з Австралії показало, що таке харчування не виводить з організму шкідливих речовин. З цим завданням і без того справляються печінка та нирки. Якщо детокс-дієти і позбавляють чогось організм, то це, швидше, мікроелементів і вітамінів, як відбувається за голодування. Їсти фрукти і овочі, відмовитися від фастфуду і страв із додаванням цукру — прекрасна ідея. А ось тривале харчування соками, голодування і застосовування інших детокс-дієт — швидше небезпечне.
За струсу мозку краще не засинати. Ще одна поширена помилка: якщо людина зі струсом мозку в найближчі години після цього засне, то впаде в кому, оскільки пошкоджений орган «відключиться». Цей міф був закорінений у масовій свідомості через ті рідкісні випадки, коли потерпілий після травми голови короткий час перебував у ясній свідомості, а потім справді впадав у безпам’ятство. Всьому виною крововилив у мозок, але сам факт засинання не може його спровокувати. На думку американських медиків, після струсу людині насправді необхідний спокій. Якщо після травми голови змушувати себе не спати, це призведе до перевтоми і може погіршити симптоми.
За нежитю треба подихати над вареною картоплею. Багато хто згадає цей старий спосіб лікування застуди і болю в горлі. Сидіти 10 хвилин над каструлею зі щойно відвареною картоплею, прикрившись рушником, — дуже сумнівна практика з точки зору ефективності. Так, прогрівання носа, в тому числі і парами високої температури, може знизити закладеність, але тільки на деякий час. Крім того, як вважають медики, такі інгаляції можуть принести шкоду: якщо перестаратися, можна отримати опік дихальних шляхів.
Вакцини викликають аутизм. Це король серед сучасних медичних міфів. Не існує жодного достовірного підтвердження того, що вакцинація дітей проти кору, паротиту та краснухи (саме ці щеплення прийнято звинувачувати в найсерйозніших наслідках) прямо пов’язана з аутизмом. Але, незважаючи на всі дослідження і заяви лікарів, люди досі продовжують вірити в цю нічим не обґрунтовану страшилку і піддавати себе і своїх дітей небезпеці. Згідно з висновком американських дослідників, одна з головних причин цього захворювання — генетична схильність.
Засмагати — корисно. Мода на засмагу з’явилася відносно нещодавно — у 20-х роках XX століття. До цього в пошані була аристократична блідість, а бронзовий колір шкіри означав нижчий статус. Але все змінилося, коли одного разу Коко Шанель повернулася з відпочинку на морі злегка засмаглою. Це назавжди перевернуло ставлення суспільства до засмаги. Тоді бути володарем злегка золотистої шкіри стало модно. Помилково вважається, що засмага корисна для здоров’я і з її допомогою організм людини отримує вітамін D. Але згідно з дослідженнями американських учених, надмірне захоплення сонячними ваннами може призвести до онкологічних захворювань. А вітамін D краще отримувати з їжі. Наприклад, із сардин, тунця і риб’ячого жиру. Навіть нібито перевірений часом факт може виявитися добре укоріненим міфом. Кому чи чому тоді вірити? Тільки науці і фахівцям!
Підготував Руслан Сергієнко.