Наші предки з'їдали за рік 600 грамів цукру. А ми з'їдаємо… 40 кілограмів!
Чому виникла епідемія діабету? Як запобігти цьому захворюванню та його ускладненням?
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/501233/tsukor.jpg)
Цього тижня у світі відзначають Всесвітній день боротьби з діабетом. Для тих, хто з діабетом не знайомий, цей діагноз нічого не означає. «Але ігнорувати небезпеку не варто. Багато людей живе з предіабетом, твердо крокуючи до діабету 2-го типу, хоч і не здогадується про це», — застерігає у своєму блозі відома дієтологиня Оксана Скиталінська.
Діабет, за словами лікарки, це не просто захворювання, а справжня епідемія. Він входить до трійки хвороб з високою інвалідизацією та смертністю (дві інші - це атеросклероз і рак). Саме діабет є найбільш поширеною причиною сліпоти й ниркової недостатності, що вимагає «штучної нирки» (діалізу).
— Діабет буває двох типів — 1-го та 2-го. У чому ж різниця між ними?
— Діабет 1-го типу — інсулінозалежний. Хворіє на нього трохи менше як 10% від загальної кількості пацієнтів, що живуть з діабетом. Причини цього захворювання до кінця не відомі. Проте вчені вважають, що це — результат аутоімунного чи вірусного процесу, внаслідок якого руйнуються бета-клітини підшлункової залози (ті, які синтезують гормон інсулін). Як правило, діабет 1-го типу починається у дитинстві.
Діабет 2-го типу — інсулінонезалежний. На нього хворіє майже 90% діабетиків. Хвороба починається зазвичай у зрілому віці, але, як зауважують медики, останніми роками різко помолодшала, що спричинено високоглікемічним харчуванням (таким, внаслідок якого різко підвищується рівень цукру у крові) й низькою фізичною активністю.
Як діабет 2-го типу став епідемією
Ще ніколи за всю історію свого існування людина не споживала так багато цукру в чистому вигляді, як споживає зараз. 1800 року середньостатистична людина з'їдала за рік приблизно 600 г цукру, а сьогодні - понад 40 кг (у Великій Британії - 49 кг, у Німеччині - 52 кг, США — 63 кг).
Як запобігти діабету 2-го типу та його ускладненням
Тримайте вагу у нормі. Навіть кілька втрачених зайвих кілограмів нормалізують рівень холестерину і тиск крові. Але коли доходить до практики, саме цю пораду виконати найскладніше. Продукти, якими наповнені полиці супермаркетів, містять багато калорій, цукру й жиру. Вони смачні, доступні та від них важко відмовитися. Навіть ціною великих зусиль, перейшовши на овочі та білкові продукти, більшість людей протягом 1−2 років повертаються до своєї попередньої ваги.
Але є «світло в кінці тунелю». Це фізичні аеробні навантаження як доповнення до дієтотерапії. Дослідження показали, що регулярні вправи в поєднанні із низькожировою дієтою ведуть до стійкого зниження ваги. Тому багато експертів пропонують пацієнтам із цукровим діабетом 2-го типу виконувати вправи щодня, а не двічі-тричі на тиждень, як більшість собі уявляє.
Харчуйтеся з дотриманням певних правил.
У певні періоди — «врізаємо» калорійність раціону. Якщо вага дуже висока, допускаються короткочасні низькокалорійні періоди для покращення обміну речовин (метаболічного профілю).
Це може бути харчування типу FMD (fasting mimicking diet, тобто дієти, яка імітує голодування), з акцентом на листові й різнокольорові овочі, горіхи, бобові, ягоди, оливкову олію.
Або інтервальне голодування, коли прийом їжі вміщується у 8-годинний інтервал. Проте тривале низькокалорійне харчування не є рекомендованим.
Менше цукру. Надмір цукру токсично впливає на тканини нашого організму. Якщо людина часто їсть солодощі, то перебуває у стані хронічної глюкозотоксичності. Внаслідок цього страждають органи та тканини, в які глюкоза потрапляє напряму, без посередництва інсуліну. Це кришталик (привіт, катаракто!), периферійні нерви (привіт, порушення іннервації, оніміння, відчуття холоду в руках і ногах, полінейропатія!), нирки (шлях до ниркової недостатності), острівці Лангерганса (інсулінорезистентність), еритроцити (схильність до анемій), аорта, судини сітківки (погіршення зору, сліпота).
Багато клітковини. Важливо, щоб у раціоні були страви з високим вмістом клітковини. Це свіжі, запечені, парові й тушковані овочі, гречка, висівки, морські водорості, горіхи, насіння льону, ягоди. Допускаються також кисло-солодкі фрукти.
Якщо є зайва вага або ожиріння, — менше жиру. Хоча ми всі вже знаємо, що жир обов’язково має бути в нашому раціоні, проте його не має бути багато. Акцент слід робити на мононенасичених жирах (оливковій олії): 1 чайна ложка на порцію або з урахуванням того жиру, який уже є в продуктах (яєчний жовток, м’ясо, риба).
Стежимо за нормами білка. Це приблизно 15−20% від загальної енергії, яку організм отримує з їжі.
Норми. Цукор (глюкоза) крові (з пальця)
Натще:
3,3 — 5,5 ммоль/л
Після їди:
5,5 — 6,6 ммоль/л
Глікований гемоглобін — до 5,8%.
Якщо 5,9−6,4% - це предіабет, а 6,5% й більше — це вже діабет.