Коли організм втрачає захист від ракових клітин та інфекцій
У НСЗУ розповіли, як виявити множинну мієлому й безплатно полікувати це захворювання
/wz.lviv.ua/images/articles/_cover/497350/bil-u-spyni.jpg)
Множинна мієлома — це злоякісне новоутворення, яке вражає плазматичні клітини в кістковому мозку. Це — білі кров’яні клітини, функцією яких є виробляти імуноглобуліни, що борються з раковими пухлинами й інфекціями. Коли плазматичні клітини стають злоякісними, починають продукувати патологічний імуноглобулін, при цьому здорові клітини крові та антитіла не синтезуються. Як результат, кістки руйнуються і розвивається кістковомозкова недостатність. Як зазначають у Національній службі здоров’я України, до цього захворювання схильні переважно люди похилого віку.
Як розпізнати хворобу
- Пацієнт скаржиться на біль у кістках. Больові відчуття локалізуються переважно у спині, стегнах, плечах або ребрах.
- Хворий стає вразливим до інфекцій.
- З’являється патологічна кровоточивість.
- Турбує втома, задишка та слабкість, що сигналізують про анемію.
- Людина погано почувається, втрачає апетит. Може виникати нудота.
- Наслідком мієломи може стати компресія спинного мозку — через тиск, що створюється на хребет, можуть ламатися хребці.
- Хворий постійно хоче пити. Через це часто ходить у туалет. Свідомість сплутана, пацієнт відчуває сонливість. Все це вказує на високий рівень кальцію у крові.
Як діагностувати й лікувати
Встановити діагноз може тільки лікар. Тому за погіршення стану здоров’я необхідно звернутися до сімейного лікаря. Той допоможе вчасно виявити захворювання і скерує до вузького фахівця.
Мієлому зазвичай діагностують за результатами аналізів крові, біопсії кісткового мозку та візуалізаційних досліджень. У НСЗУ нагадують: всі необхідні послуги з діагностики й лікування множинної мієломи покриває Програма медичних гарантій. Отримати їх можна у медзакладі, що уклав договір з НСЗУ за пакетом «Лікування й супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями у дорослих і дітей в амбулаторних й стаціонарних умовах». Це 66 лікарень.
Пакет включає лабораторні та інструментальні дослідження, зокрема МРТ і КТ, а також лікування методом еферентної терапії або із застосуванням аферезу клітин крові, трансфузійну підтримку, інтенсивну терапію, кисневу підтримку й знеболення. Безплатно людина може отримати ті ліки, які входять до Нацпереліку основних лікарських засобів, і препарати, які закуповує ДП «Медичні закупівлі» та цент-ралізовано постачає в лікарні. Це, зокрема, бортезоміб, талідомід й леналідомід.