«Мене не було на місці падіння ракети. Про трагедію почув з новин»
Як розпізнати у себе «травму свідка» та самостійно надати собі першу допомогу
Багато хто з нас чув про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР). Але мало знає про травму вторинного травматичного стресу (ВТС). Це не одне й те ж, як можна подумати спершу. ПТСР виникає після травматичної події, яку пережила людина. За оцінками Міністерства охорони здоров’я, ПТСР може розвинутися у кожного п’ятого свідка бойових дій.
Травма свідка — реакція на травматичну подію, безпосереднім учасником якої людина не була, але, наприклад, почула про неї з випуску новин чи від інших. Людина тяжко переживає побачене/почуте і відчуває глибокий стрес. Які симптоми ВТС та які існують способи самодопомоги, розповіла травмотерапевтка, експертка із роботи з постраждалими від тортур, заступниця директора з психологічного напряму Центру психічного здоров’я й реабілітації «Лісова поляна» Тетяна Сіренко. Рекомендації експертка підготувала у рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?».
Як проявляється ВТС
Ознаки вторинного травматичного стресу можуть імітувати симптоми посттравматичного стресового розладу. Проте вважається, що у людей, які безпосередньо не були свідками травматичних подій, а спостерігали за ними, приміром, у ЗМІ чи в соцмережах, ПТСР не розвивається. Винятком можуть бути лише представники деяких професій, дотичні до подій, як-от медики, волонтери чи журналісти.
Що повинно занепокоїти
- відчуття повного безсилля;
- відчуття тривоги й страху;
- відчуття провини та сорому, що ви перебуваєте зараз у безпеці;
- труднощі з тим, щоб переказати, що саме настільки сильно зачепило вас за живе;
- оніміння (відчуття, наче відібрало мову);
- поява панічних атак тощо.
Як допомогти собі
- Важливо дотримуватися інформаційної гігієни. Обмежте перегляд/прослуховування інформації про травматичну подію і загалом зменште її інтенсивність. Тобто ви або тільки слухаєте новини по радіо, або тільки читаєте про те, що відбулося, в газеті, або тільки дивитеся телевізор чи гортаєте стрічку на новинному сайті.
- Подбайте про базові потреби: регулярне харчування протягом дня, достатню кількість води та повноцінний сон.
- Піклуйтеся про тіло. У цьому допоможуть дихальні вправи, йога і загалом будь-які усвідомлені фізичні навантаження.
- Спробуйте знайти людину, з якою ви можете поговорити про подію, що вас вразила. Якщо вам складно говорити про це з рідними, варто звернутися до психолога або зателефонувати на лінію психологічної кризової допомоги.