Синдром відкладеного життя: як під час війни не потрапити у пастку
Психолог радить зосередитися на позитивних моментах — навіть якщо вони незначні
Кризові обставини впливають на нас щодня, навіть якщо ми й не помічаємо цього відразу, бо перебуваємо достатньо далеко від місць активних бойових дій. Одним із таких впливів є синдром відкладеного життя, коли ми ніби ставимо життя на паузу в очікуванні сприятливого моменту. І від того, що сьогодні ми не те що не маємо можливості будувати плани, а навіть приблизно прогнозувати своє майбутнє, багато із нас відчуває роздратування й занепокоєння, а дехто — навіть серйозний стрес.
Про синдром відкладеного життя та як не потрапити в його пастку в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я розповіла кандидат психологічних наук, завідувачка лабораторії консультативної психології та психотерапії Інституту психології ім. Г. С. Костюка Національної академії педагогічних наук України Яніна Омельченко.
Як впоратися з апатією
Якщо виникають негативні почуття, їх не потрібно заперечувати чи намагатися витіснити. Навпаки, варто максимально їх прожити. Щоб зрозуміти, що ви відчуваєте, може знадобитися допомога психолога або психотерапевта. Також ці відчуття можна намалювати чи прописати на папері.
Після того, як відбудеться певний катарсис, коли ви проживете свої почуття та максимально їх вивільните, фахівчиня рекомендує скласти індивідуальну програму реабілітації. Бажано, щоб вона містила різні вправи: антистрес, дихальні, спеціальні вправи для відновлення внутрішнього і фізичного ресурсу.
Як знайти сенс життя під час війни
Пошук цілі - для чого ви живете — завдання кожної людини, яке за вас ніхто не виконає. Проте відшукати ці цілі у теперішніх умовах й справді може виявитися непросто. Можливо, вам знадобиться допомога спеціаліста. Якщо ж хочете спробувати зробити це самотужки:
- випишіть свою ієрархію цілей. Вони можуть бути пов’язані з вашим соціальним життям, родиною, індивідуальними прагненнями тощо;
- визначте ті з них, які найбільше зараз резонують, які для вас є найбільш важливими та допоможуть впоратися зі складними обставинами.
Як підтримати себе щодня
Зосередьте увагу на позитивних сторонах життя:
- замість звичної ранкової зарядки добре виконати вправи-антистрес, які допоможуть втримати душевну рівновагу;
- протягом дня можна зробити щось, що наповнить позитивом, надасть емоційну підтримку і стане додатковим ресурсом для вас. Наприклад, прогулятися в обідню перерву або поговорити з другом чи просто приємною людиною, випити кави зі смаколиком або послухати улюблену музику;
- увечері, підбиваючи підсумки, варто присвятити трохи часу роздумам про те, що хорошого відбулося за день. Це може бути навіть щось незначне, якась побутова дрібничка.