Симптомів немає, а рак кишківника є…
У третини пацієнтів на момент підтвердження діагнозу виявляють метастази у печінці та легенях
В Inspiration Family — благодійному фонді підтримки дорослих онкопацієнтів — розповіли, що може призвести до раку кишківника, як запідозрити це захворювання і чому важливо вчасно звернутися до лікаря й пройти діагностику.
Фактори ризику раку кишківника
- Запальні захворювання шлунково-кишкового тракту: хвороба Крона, коліт, аденоматозні поліпи (ці новоутворення можуть з часом перероджуватися).
- Похилий вік. Найчастіше захворювання розвивається в проміжку від 60 до 75 років.
- Генетична схильність. Спадкові захворювання (аденоматозний поліпоз кишківника, синдром Лінча) підвищують ймовірність розвитку раку.
- Неправильне харчування. Надмірне вживання червоного та переробленого м’яса може підвищувати ризик захворіти на рак кишківника. Також у групі ризику люди, які споживають мало рослинної клітковини: харчові волокна посилюють перистальтику й сприяють своєчасній евакуації вмісту кишківника.
- Ожиріння. У людей з надмірною вагою ймовірність виникнення ракової пухлини більша.
- Малорухливий спосіб життя.
- Куріння і зловживання алкоголем.
Як проявляється
На початкових етапах рак товстої кишки ніяк не проявляється, проте у третини пацієнтів на момент підтвердження діагнозу вже є метастази у печінці та легенях. Симптоми колоректального раку є різними, залежать від локалізації і виду пухлини, її розміру, наявності метастазів у віддалених органах й інших факторів:
- тупий біль у животі;
- поява прожилків крові у калі та кровотеча з прямої кишки під час дефекації;
- регулярні закрепи чи діарея;
- стрічкоподібний стілець;
- нудота, блювота, відсутність апетиту;
- здуття живота, спазми кишківника;
- швидка втрата ваги;
- анемія, блідість шкіри;
- відчуття хронічної втоми, нездужання.
Як вчасно діагностувати
Необхідно пройти скринінгову колоноскопію — ендоскопічний огляд внутрішньої поверхні товстого кишківника. Це єдиний метод, який дає змогу виявити передракові новоутворення (поліпи) і видалити їх до того, як вони стануть злоякісними. Це слід зробити кожній людині, старшій за 50 років, навіть якщо у неї немає жодних симптомів. Так можна запобігти розвитку раку кишківника, видаливши виявлені поліпи, або ж діагностувати хворобу на ранній стадії.
Якщо симптоми є, обстежитися потрібно незалежно від віку.
Для людей, в сім'ї яких були випадки раку кишківника у родичів першої лінії (батьків, сестер або братів, дідусів чи бабусь) до 50 років, колоноскопію рекомендується пройти за 10 років до того віку, коли його родичу встановили цей діагноз, навіть якщо людина не має симптомів, які могли б насторожити.
Як підтвердити діагноз
Як і кожен інший онкологічний діагноз, рак кишківника підтверджується лабораторно.
Під час колоноскопії лікар бере біопсію (шматочок утворення) й відправляє у лабораторію на гістологічне дослідження.
У випадку лабораторно підтвердженого діагнозу необхідно пройти додаткові дослідження:
- КТ або МРТ з контрастом;
- біохімічний аналіз крові та дослідження крові на онкомаркери.
Як лікувати хворобу
Пацієнту проводять оперативне втручання та хіміотерапію, а за пухлин прямої кишки — ще й радіологічне лікування. Які методи вибрати та в якому порядку, вирішує онколог залежно від локалізації та стадії захворювання.
Як наголошують в Inspiration Family, хвороба, виявлена на ранній стадії, лікується у 90% випадків.