За три тижні чоловік схуд… на 20 кг!
Жителя Львівщини госпіталізували з рідкісним ускладненням атеросклерозу
Судинний хірург, який оперував пацієнта, розповів «ВЗ», хто в групі ризику та чому атеросклероз — не те захворювання, яке варто ігнорувати.
Майже місяць у 69-річного пана Романа (на фото — посередині) з Червоноградського району, що на Львівщині, болів живіт. Особливо погано почувався після їди. А ще чоловіка турбувала сильна слабкість. Утім, звертатися до лікарів не поспішав. Згодом біль став нестерпним. Ліки не діяли. Їсти пан Роман уже також не міг. За три тижні схуд… на 20 кг! Рідні чоловіка забили на сполох. Так пацієнт потрапив до Лікарні Святого Пантелеймона у Львові.
У медзакладі його обстежили. УЗД і КТ показало, що у жителя Львівщини — повністю перекрита головна судина, яка живить кишківник. Оклюзія стовбура верхньої мезентеріальної артерії - одне з ускладнень атеросклерозу. Це рідкісна патологія, яка спостерігається лише у 0,1% хворих, що живуть зі звуженими артеріями, на стінки яких «поналипали» холестеринові бляшки.
Врятувати життя пану Роману могла тільки операція, й оперувати потрібно було негайно. Ургентне аорто-верхньомезентеріальне шунтування провела команда судинних хірургів — Світлана Лебедєва, Дмитро (на фото — крайній зліва) та Гліб Ройки — на чолі із завідувачем відділення Андрієм Меленем (на фото — крайній справа). До операційної бригади ввійшли також анестезіолог Марта Остапчук, медсестра Людмила Пилипович й анестезистка Марія Федош. Медики встановили в артерію чоловікові синтетичний протез, відновивши таким чином кровопостачання його кишківника. Втручання було складним і вимагало високої точності. Хірургам необхідно було делікатно видалити головну судину, не зачепивши інших, які розташовуються в оперованій ділянці, та ідеально накласти шви на артерію.
Післяопераційний період минув без ускладнень. Уже наступного дня після втручання стан пацієнта стабілізувався, тож його перевели з реанімації до післяопераційної палати, а на десятий день виписали додому. Жодних скарг на той момент у жителя Львівщини не було, почувався він добре. Так само добре почувається й зараз. Два тижні тому пан Роман був на контрольному огляді. За цей час набрав чотири кілограми.
«Без операції чоловік не вижив би. Трапляється, що судина перекривається, але залучаються додаткові механізми кровопостачання кишківника через інші судини. Відбувається певна компенсація, тож і клініка не є настільки гострою. Таким хворим для підтримки кровопостачання та нормальної функції кишківника достатньо консервативного лікування. У пацієнта ураження було настільки серйозним, що медикаментозна терапія вже не давала жодного ефекту. У таких випадках єдиним варіантом одужання є оперативне втручання», — пояснює в коментарі «ВЗ» к.м.н., завідувач відділення судинної хірургії Центру серця й судин Першого територіального медичного об'єднання м. Львова Андрій Мелень.
Також лікар розповів, на які «тривожні дзвіночки» слід звернути увагу хворим на атеросклероз.
«Одним з основних і одним з перших симптомів є болі у животі (у ділянці, де локалізується кишківник), які з’являються відразу після початку прийому їжі. Щоб травити їжу, кишківник потребує більше крові, а брати її нізвідки, оскільки судини уражені. Такі люди з часом відмовляються від їжі, бо розуміють, що їх буде боліти, тож починають втрачати вагу, знесилюватись та, як наслідок, потрапляють у лікарню, як це й трапилося з нашим пацієнтом. Другим симптомом, який може свідчити про ураження мезентеріальної артерії, є пронос. Кишківник не виконує нормально своєї функції, тому вся їжа проходить через нього транзитом, не засвоюється, не приносить тієї користі, яку приносить здоровим людям. Нарешті, третій симптом — це втрата вага, що є похідним від перших двох: людина не може нормально їсти, а та їжа, яка потрапляє у кишківник, не всмоктується».
«Атеросклероз, — наголошує Андрій Мелень, — хвороба, яка уражає не тільки судини кишківника. За атеросклерозу серця у людини може статися інфаркт, за ураження сонних артерій — інсульт. У випадку ураження артерій нижніх кінцівок виникають трофічні зміни, що може призвести до втрати ноги. Ураження артерій кишківника дає симптоматику, яка була у жителя Львівщини. Клінічна картина буде залежати від того, в якому судинному басейні проявиться атеросклероз. Тому одні пацієнти з атеросклерозом потрапляють у неврологічні відділення, інші - в кардіологічні, а треті - у відділення судинної хірургії».