Вимушеній переселенці з Торецька пересадили кістковий мозок
Це перша 2023 року й четверта у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі трансплантація кісткового мозку, яку провели дитині
11-річна Софійка (на фото) бореться із грізним захворюванням — рабдоміосаркомою нижньої щелепи. Злоякісну пухлину у дівчинки виявили у харківській лікарні, куди її привезли на діагностику батьки. Проте прооперувати маленьку пацієнтку не встигли. У березні торік багатодітна родина змушена була тікати з рідного Торецька, адже місто, розташоване за 55 км від Донецька, щодня піддавалося нищівним обстрілам. Останній курс хіміотерапії дитині провели за тиждень до того, як російські війська обстріляли медзаклад.
Сім'я вимушених переселенців прийняла рішення продовжити лікування у Львові. Їхати за кордон відмовилися навідріз.
У липні Софійку прооперувала команда хірургів ЗУСДМЦ разом з колегою з Туреччини, професором Хаканом Агіром. Оперативне втручання тривало понад 12 годин. Пухлина істотно розрослася, тож лікарям не залишалося нічого іншого, як видалити дівчинці частину нижньої щелепи.
«Після операції й 9 блоків хіміотерапії хвороба поступово відступила. Завершальним етапом лікування є високодозова хіміотерапія з подальшою трансплантацією кісткового мозку. Як зазначила дитяча онкологиня Христина Запоточна, на маленьку пацієнтку чекає повторна пересадка стовбурових клітин, що дозволить остаточно знищити залишкові явища в її легенях.
«Софійка стала першою пацієнткою у цьому році, якій ми успішно провели аутологічну трансплантацію стовбурових клітин кісткового мозку», — повідомив керівник Клініки дитячої онкології й трансплантації кісткового мозку ЗУСДМЦ Роман Кізима. Лікар додав, що раніше більшість українських пацієнтів виїжджала для трансплантації за кордон. Сьогодні ж їм життя рятують в Україні, зокрема у Львові.
Загалом це четверта трансплантація кісткового мозку дитині, яку провели у Клініці. Всі трансплантації безплатні - за лікування пацієнтів платить держава. Клініку дитячої онкології та трансплантації кісткового мозку відкрили за вісім днів до повномасштабного вторгнення.
За попередніми розрахунками, щороку щонайменше 200 дітей і підлітків в Україні потребують трансплантації кісткового мозку — аутологічної, коли пацієнту пересаджують власні стовбурові клітини, чи алогенної, коли ці клітини трансплантують від донора.